V roce 1834 utíká z politických důvodů tiskař Johann August Sutter (Luis Trenker) ze Švýcarska, zanechavše doma ženu a dva syny. Po několikaletém pobytu v Americe se přidává k misionářům, kteří míří na západ do Kalifornie. Usadí se v údolích kolem Sacramenta, kde vybuduje obrovskou prosperující farmu. Když mexická vláda potvrdí legálnost jeho nabytých pozemků, stává se Sutter nejbohatším člověkem a pánem Kalifornie. V roce 1848 je na jeho pozemcích nalezeno zlato, což vede k jeho obchodnímu pádu a osobní tragédii. (ilclassico)

ilclassico

Film vypráví skutečný příběh dobrodruha, leč dělá to účelově (snad možný vliv už tehdy nacistického Německa). Pochválit lze Luise Trenkera jako režiséra a herce, a také pěknou kameru. Téměř identický příběh vypráví film The Baron of Arizona (1950), který líčí příběh Jamese Reavise, dalšího dobrodruha a podvodníka. V rámci žánru za 3. ()

Willy Kufalt

„Proč stále bojuješ proti zlatu a za svou pravdu?“ Samotný zrealizovaný pokus Luise Trenkera, natočit v 30. letech v amerických reáliích western v ryze německé produkci je obdivuhodný a řada scén za mě fascinujících. Velmi poutavá jsou dlouhá putování pouští na koních či Trenkerovo oblíbené lezení po vysokých skálách, rovněž akční a davové scény vynikají (nejen na svou dobu) velmi kvalitním řemeslem a kamera víckrát dosahuje hezkých poetických záběrů. A pokud jsem doposud bral Trenkera hlavně coby zručného filmaře, který si vedle režie navrch rád střihává hlavní roli i před kamerou, po třetím viděném filmu ho už musím definitivně uznat i jako výborného herce. Zvláště když se plně rozehrál v druhé polovině během napjatých vyjednávaní, docela jsem čuměl nad jeho skvělý výkonem. Rád bych dal vyšší hodnocení, ale podobně jako u Ztraceného syna, kterého jsem sledoval včera, se mi Král Kalifornie co do kvality vyprávění jevil jako nevyvážený, občas v ději i hůře přehledný a bohužel zase ukazuje jednu slabinu Trenkerových výsostně autorských filmů – scénář. Zase jsem se smiřoval s místy velmi zvláštní návazností scén včetně náhlých skoků v čase, kdy Trenker mj. opět rozehrává děj na dvou kontinentech, ale rázem se z jednoho prostředí ocitneme s hlavní postavou ve druhém, aniž bychom dostali příležitost vnímat onu cestu. Ze Švýcar náhle s koněm v poušti, ze skal rázem ve městě... Možná bych si měl příště (ale spíše až zase za další rok) vybrat z dílny německého meziválečného klasika dobrodružných bijáků film, kde za scénářem stojí někdo jiný a třeba mě díky lepší propracovaností příběhu nadchne tak jako loni Der Berg ruft! [70%] ()