Poetický příběh o hledání vzácného motýla a nalezení cenného přátelství.  Uzavřený vdovec Julien Larieux (Michel Serrault) má v důchodu jedinou vášeň: svou sbírku motýlů. Jeho život se začne měnit v okamžiku, kdy se do sousedství přistěhuje osamělá zaměstnaná matka s osmiletou dcerou Elsou (Claire Bouanich). Když se Julien vydává do nádherné krajiny pohoří Vercors, aby svou sbírku obohatil o unikátního motýla druhu Isabella, žijícího pouze zde a navíc pouhých několik dní, stává se nedobrovolným průvodcem zvědavé holčičky, která se k němu nečekaně a proti jeho vůli připojí. Mezi zprvu bručounským staříkem a bezprostřední dívenkou se v průběhu jejich putování pozvolna rodí křehké citové pouto. Elsina matka se však domnívá, že dcerka byla unesena: všichni sběratelé motýlů jsou přece potenciální zločinci...
Tragikomedie scenáristy a režiséra Philippea Muyla působí na své diváky kouzlem prostoty a jemnosti. Opírá se o vnitřní souznění zkušeného hereckého veterána, pětasedmdesátiletého Michela Serraulta (mj. Svědek/Garde á vue (1981), Nelly a pan Arnaud/Nelly et Monsiuer Arnaud (1995), Belphegor: Fantom Louvru/Belphégor: Le phantome de Louvre (2001) a malé Claire Bouanich. (oficiálny text distribútora)

charlosina

Otřepnaný námět, působivé zpracování. Příběh je prostý, protkaný nádhernými scenériemi Vercors; tempo pomalé, odpovídající dlouhé stezce nejen po výšinách, ale i mezilidských vztazích. V horách, kde jsou odkázáni jeden na druhého, se mezi nimi vyvine křehký vztah a objeví to, co u Juliana bylo zapomenuto a Elsa to ještě nenašla... Tak trochu "Kolja na horách", ale poněkud jemnějšího citu. ()

mros

Přesto, že film má příliš přímočarý scénář, a některé scény narušují filmovou skladbu díla, zanechal ve mně spostu pocitů. Film mi svým způsobem výrazně připomíná Kolju, a ikdyž nemá dostatečně propracované postavy, zanechal ve mě poetické pocity, a až na zakončení díla jsem byl filmem příjemně překvapen. ()