Rys na stope

• Česko Rys na stopě (viac)
Dráma / Rodinný
Sovietsky zväz, 1982, 72 min

Starý lesník Michalyč našel opuštěné rysí mládě, ujal se ho a vychoval. Tento film je již o dospělém rysovi a ještě starším lesníkovi. Krásná ruská zima, lesy plné vlků, medvědů, jelenů, mezi nimi chodí hlídkující dvojice muž a jeho zvířecí přítel. Co se ale stane, když se za plotem lesníkova domku objeví rysí slečna? Kunak, jak se mladý elegán jmenuje, se začne toulat. Ale stále se ještě vrací, aby se svým pánem dostál všem povinnostem. Jednou však zmizí a nechá lesníka samotného. V nejbližší vsi smutnému starci věnují štěně, večery a noci jsou v zimě dlouhé, tak aby nebyl sám. Přišlo jaro, země rozkvetla a lesník chodil po starých stezkách tentokrát se svým psíkem Altajem. Náhle uviděli Kunaka, vážně zraněného medvědem. Doma ho uzdravili, pes se s rysem spřátelili, ale v lese je čekalo další překvapení. Pytláci se vydali na lov. Ohrožena jsou hlavně mláďata, která Michalyč chodí starostlivě počítat a zapisovat. Narazí také na rysí nadílku mláďat. Čí pak asi budou? A na medvídě chycené do pytlácké pasti. Jenže vysvobodit ho není možné, poblíž běhá rozzuřená medvědice. Michalyč si ale poradí. Pytláci se však nevzdávají a lesníka i jeho přátele čeká ještě těžký boj. (NinonL)

tomtomtoma

Rys na stopě je druhým dílem z rysí tetralogie arménského Sověta Agasije Babajana, věnovaný památce otci myšlenky Vitaliji Valentinovičovi Biankimu, autorovi mnohých přírodopisných knížeček pro děti. Jistě, lze se rozněžňovat nad roztomilostí zvířátek v čele s rysem Kunakem a nad čarokrásnou přírodou, avšak dějově jde pouze o odvar dílu prvního. Odvar je podáván ve zkratkách a s gagy přírody. Jakákoli zamýšlená kritika se tím stává neúčinnou, snad dokonce zbabělou, avšak nelze se tomu příliš divit. V hereckých rolích se potkají staří známí: stařičký hajný a strážce přírodní rezervace Michalič (Dmitrij Orlovskij), místní spravedlivý zástupce zákona Fjodor Gavrilov (Filimon Sergejev) a nepoučitelný pytlák (Sergej Jurtajkin). Rys na stopě, jak se to jeví, je určen k nenáročnému odreagování, z něhož snad budou nadšeny děti, nebo milci sentimentality. ()

emma53

Koktejl emocí mezi zvířaty a lidmi. Chvíli jsem se smála, pak jsem vytahovala kapesník a tak sále dokola. A moudrý lesník Michalyč, který věděl o přírodě a zvířatech určitě daleko víc než ta druhá cháska, kterých žel přibývá. ()

NinonL

Tento film se bude líbit nejen dětem, ale také všem milovníkům přírody, koček, kocourů, rysů a vůbec zvířat všeho druhu. ()

Bernhardiner

Scénář je zde opravdu jednoduchý, to však nevadí, protože diváka dostatečně naplňují záběry na zasněženou i nezasněženou ruskou tajgu. Vím, že při hodnocení nejsem příliš objektivní, ale já zvířata (ta skutečná) mám ve filmu skutečně rád. Je vidět, že s nimi Rusové umějí před kamerou výborně zacházet. 90% ()