Bombardér Lancaster

(TV film)
  • Veľká Británia Guy Martin's Lancaster Bomber
všetky plagáty
Veľká Británia, 2021, 47 min (Alternatívna 60 min)

Réžia:

James Woodroffe

Scenár:

James Woodroffe

Guy Martin

Guy Martin vzdává hold posádkám bombardérů Lancaster z druhé světové války a vyzkouší si jaké to bylo být jejich pilotem nebo střelcem... Strhující film Bombardér Lancaster přináší neuvěřitelný příběh o tom, jak vzniklo jedno z nejvíce ikonických a legendárních letadel v dějinách. Sledujte, jak se nejničivější bombardér stal jedním z nejdůležitějších nástrojů v porážce Hitlerova nacistického Německa během druhé světové války. Vojenští historikové Alexandra Churchill, dr. Peter Johnston a James Holland, autoři historických knih Leo McKinstry a Mark Johnson, nadšený amatérský historik Arthur Williams nebo veteráni posádky bombardéru Lancaster – ti všichni se zúčastnili natáčení tohoto výjimečného snímku. Bombardér Lancaster přináší nový pohled na komplikovaný odkaz tohoto legendárního letounu. Zároveň opěvuje statečnost mnohonárodnostní posádky a přibližuje osobnost slavného, ale kontroverzního Arthura „Bombera” Harrise. (TV Prima)

Big Bear

Tak zase jednou první! :-) Tento dokument, který vznikl k osmdesátým narozeninám těžkého britského bombardéru Avro Lancaster by neměl vynechat žádný letecký fanda. Lancaster je legenda jako třeba Spitfire, Mosquito, nebo Hurricane. Dokumentů už o nich bylo natořeno bezpočet, přesto i zde se krom notoricky známých faktů a pevně daných dat slavných náletů divák občas dozví něco nového. Lancastery patří k mým nejoblíbenějším letounům a patří do té nevelké bratrské skupiny těžkých čtyřmotoráků jako byly Halifaxy, Stirlingy a americké Létající pevnosti  B-17 a Liberátory B24. Letounů, které zlomily nacistické říši a jejímu průmyslu strategickým bombardováním páteř. Já sám jsem společenský tvor a týmový hráč a snad proto mne právě vždy více přitahovalo to bratrství a pospolitost osádky uprostřed obrovského válečného stroje, oproti individuálnímu létání s odpovědností jen sám za sebe u veřejností více ctěnějších stíhačů.  Všichni ti kluci z bomber crew jsou neskuteční hrdinové a já naprosto odmítám přiblblé názory některých soudobých historiků, kteří tvrdí, že to byli vlastně vzdušní teroristé zabíjející ubohé nevinné Němce. Na druhou světovou válku je třeba se dívat optikou třicátých a čtyřicátých let. Ne růžovými brýlemi duhového dneška. Tehdy se bojovalo o přežití. Doslova. Válku vždy může vyhrát jen jeden. V tomto případě bohudík pro civilizovaný svět vyhrála napadená Evropa, která se spojila proti teroru, útlaku, vraždění a vyhlazování celých národů. Bohudíky ! A RAF s jejími Lancastery a statečnými osádkami mladých kluků za to nezbývá než sakra říci  - děkujeme, nikdy vám to nezapomeneme ! Dávám za 5 Tallboyů ! * * * * * ()

Stejšn

Když po dokoukání celé té historie člověk na konci vidí záběry Lancasteru nad současným Londýnem, toho posledního letuschopného na světě, který přežil ze sedmi tisíc vyrobených a jak vede formaci spitfirů a hurricanů, to pohne snad každým. Pěkný dokument, popisující slavné i temné osudy a mise tohoto obřího symbolu své doby. ()