Broadway

• Grécko Broadway

Nelly utiekla od svojej bohatej a panovačnej rodiny. Počas tancovania v striptízovom klube sa zoznámi s Marcosom, malým, ale charizmatickým gangstrom, ktorý jej pomôže utiecť pred poskokmi jej otca. Markos sa čoskoro stane jej ochrancom a milencom. Privedie ju na Broadway, do opusteného zábavného komplexu v Aténach, ktorý obýva malá komunita tanečníkov, tulákov, zlodejov a zajatej opice. Chvíľu je všetko v poriadku, aj keď sa na Broadwayi objaví záhadný muž, zranený a obviazaný, ktorého prenasleduje najnebezpečnejšia mafia v Aténach. Keď však Markosa zatknú a uväznia, nováčik získa v gangu nečakane dôležité miesto. (Film Europe)

dopitak

Jak už to v Řecku bývá, trochu divočina, ale koukatelný, v rámci diskurzu zábavný film. Hlavní mužská postava je hodně velký nechuťák, hlavní ženské postavě jsem bohužel nepřišel plně na chuť. Kdyby takový starý divadlo v Aténách bylo, rozhodně to bude zajímavé místo (než jej najdou developeři). Malá lekce řeckého jazyka, viděno s anglickými titulky. ()

angel74

Christos Massalas je teda fakt borec. Klobouk dolů před ním. Natočit takhle vyzrálý film a ještě k němu sám napsat scénář, to nezvládne ani mnohý zkušený režisér, natožpak debutant. K hlavním postavám si sice člověk musí hledat cestu trochu složitě, ale pokud ji najde, tak zažije pořádný příval nejrůznějších emocí. Pečlivě promyšlený příběh nelze úplně snadno rozklíčovat, přičemž v něm rozhodně není nouze o nepředvídatelné dějové zvraty či dramatické situace. Vše směřuje k výstižné pointě, která se zcela nenásilně a přirozeně vrývá pod kůži. Celkově se jedná o silný audiovizuální zážitek. (85%) ()

Vitex

Na film se moc pěkně dívá, srší nápady, všechno funguje, ale nakonec z toho moc nezbyde.... Jako zábava super, jako "film s přesahem" nevím, nevím. Nebo mi to jenom nedocvaklo. Bresson - Almodovar - Kusturica. ()

JitkaCardova

Vy dny, kdy člověk objevuje nečekané zázraky, díky za vás nastotisíckrát. *** Broadway je dech vyrážející, suverénní zralý originál, který má pevně daný vyprávěcí rámec, v něm dramatický příběh o několika málo postavách, dynamický a se spádem, ale i klidem na hloubku, na konci skvostnou, nelíčenou pointu, a navrch k tomu všemu organicky vyladěnou kameru a celkově perfektně vyváženou estetiku. A umí ve vás navodit smyslno, fyzično, nechat vás pociťovat, vyvolat zaujetí, vtáhnout. To jsou veliké devizy. V rukách režiséra jako řeckého vozataje navíc pevně spočívají i otěže scénáře, a nikdy bych nehádala, že je to debutant. *** A to hlavní: dílo efektně těží ze svého řeckého původu. Vychází z podstaty i schématu (od expozice přes kolizi, krizi, peripetie až ke katastrofě) antické tragédie, ale nijak krkolomně ani hledaně, ale lakonicky ji rekapituluje a vychází z ní elegantně pryč, do prostoru svobody - katastrofa se tak týká jen těch, kteří nepřekročí svůj stín, a i konec příběhu je tedy ambivalentní. *** U vstupu do Broadwaye najdeme graffiti v řečtině: "nacházíte se tady a teď", čímž máme vymezenu jednotu místa a času. Hlavní postavy jsou jen tři a zápletka jednoduchá: Nelly, Markos a Jonas/Barbara, vztahový trojúhelník. Nelly, která to celé vypráví, je typickou starořecky tragickou postavou, ale je tak přirozeně sympatická, a tolik nenápadná v samém centru dění, že nám nejdříve nedojde, že to ona bude nástrojem zkázy i (svou vlastní) obětí. Přitom to první i poslední, co o sobě divákům zdánlivě smířeně či lhostejně sděluje, je, že je dcerou své matky, a že její matka byla prospěchářská mrcha. Až později pochopíme, co nám tím říká: tohle mám napsáno v osudu, a osudu je marné se protivit, pokoušet se ho přemáhat, i když bych od sebe nečekala, jak krutý čin budu schopná dokonat. I Markos je typický řecký hrdina, ješitný ochránce a (s)vůdce, majetnický a povýšenecký narcis, imperátor, což ho definuje i limituje, ohraničuje, drží v mezích možností i jeho osudu - jeho život jako život každého césara a dobyvatele je vydán napospas úkladům druhých, nemá ho ve svých rukou (nevzdá-li se své touhy po moci). A pak je tu Jonas/Barbara. Jonas, který žádné hranice/omezení nemá. Nenese si minulost, jež by ho definovala - nevíme nic o jeho predispozicích ani charakterových vadách. Naopak víme, že Jonas umí hranice přecházet: mezi životem a smrtí, mezi mužem a ženou, mezi nebezpečným velkým světem venku a relativně bezpečným mikrosvětem scény, a stejně tak i mezi limitacemi a svobodou. A víme, že ani touhy ani potřeby ho neovládají. Mimochodem: jméno Barbara znamená "cizinec", "neznámý", jméno Jonas zase "znamení od bohů". Jonas je deus ex machina, či posel řeckých bohů, jehož prostřednictvím postavám zajatým ve vleku jejich dispozic a v klinči vzájemných konstelací výsměšně ukazují, že člověk může být strůjcem svého osudu, že se - navzdory tomu, co nás učí antické tragédie -, může vymanit rozmarům bohů, tomu, co mu určil životní los - že může říct ne, odmítnout, osvobodit se. I když tím zároveň odmítne naplnění svých přímočarých potřeb, tužeb, které dostal do vínku se svými limity a v nichž tkví jeho Achillova pata, možnost sebezničení. Sympaticky nejde o žádné přesvědčování, ale jen o prosté položení antiteze, otevření možnosti antitragédie. Poslední pohled do kamery je Nellyin: ukáplá slza a úsměv prozrazují, že přinejmenším něco z toho pochopila a že v ní je svého druhu láska. Co s tím udělá nebo neudělá dál, to už je jiný příběh. *** (Objeveno 22. 8. 22 v Evaldu s R, v hledišti jsme byli zázraku přítomni celkem čtyři diváci.) *~ () (menej) (viac)

blondboss

Trošku som sa tohto žánru obával, lebo skúsenosti s gréckou a paradoxne aj francúzskou kinematografiou v tomto štýle nemám veľmi priaznivé. V tomto snímku to až tak nebolelo. To, že preniká primálo emócií, na to som si pri týchto národoch už tak trochu zvykol. Čo tu ale možno oceniť, je samotný scenár, ktorý nie je deravý a naopak kompaktne pracuje s postavami, dialógy nie sú tupé a celkovo feeling z filmu je viac-menej pozitívny, takže za mňa spokojnosť, no nie až na štyri hviezdy. 65 % ()