We Need to Talk About Cosby

Matty

V posledních letech vzniklo dost dokumentů a dokumentárních sérií o pachatelích sexuálního násilí, ale zatím jsem neviděl nic tak vyváženého jako We Need To Talk About Cosby (mnohé z nich, třeba Allen vs. Farrow, jsou naopak až komicky jednostranné). W. Kamau Bell ve čtyřech hodinových, svižně sestříhaných a velmi informativních epizodách chronologicky a v širších sociokulturních souvislostech vypráví o vzestupu legendárního herce, filantropa a popkulturní ikony, která měla obrovský vliv na (pozitivní) reprezentaci Afroameričanů. To je prokládáno výpověďmi žen, které podrobně líčí, jak je Bill Cosby zdrogoval a znásilnil (nebo se o to pokusil). Bell si líp než jiní dokumentaristé uvědomuje, že oba příběhy jsou úzce propojené, jeden by nebyl úplný bez druhého. Přeživší Cosbymu důvěřovaly, respektovaly jej pro to, co udělal pro černošskou komunitu (což byl jeden z důvodů, proč se o jeho zločinech dlouho nemluvilo dost nahlas, proč pro mnohé bylo nepřijatelné Cosbyho vůbec kritizovat). Z televize jej znaly jako morální autoritu a sympatickou taťkovskou figuru. Mnohé z nich po incidentu nevinily Cosbyho, ale sebe samé za svou naivitu (v podstatě self-victim blaming). Univerzitní profesoři, komici, které ovlivnil, sexuální terapeutka nebo farmakolog se vyjadřují primárně k tématům souvisejícím s jejich profesí, ale zároveň, protože jde z větší části o Afroameričany, dostávají prostor podělit se, jak Cosby ovlivnil jejich životy a přemýšlení o černošské identitě. Nezpochybňují jeho komediální mistrovství, přetrvávající vtipnost jeho skečů a stand-upů, pozitivní vliv na zastoupení Afroameričanů ve filmových a televizních štábech (při natáčení I Spy si jako jeden z prvních vymohl, aby jej dubloval kaskadér se stejnou barvou pleti) nebo na vnímání černošské rodiny (která ovšem v 80. letech pravděpodobně řešila jiné problémy než dobře situovaná famílie ze Show Billa Cosbyho, jak v sérii taky zazní). Zároveň při tom neztrácejí ze zřetele, že Cosby získané moci a peněz využíval také k sexuálním útokům, šikaně a zastrašování. Bill Cosby je výjimečně nadaný komik, který mnoha lidem pomohl, jiným zničil život, obojí platí zároveň, jedna pravda by neměla zastínit druhou, a We Need To Talk About Cosby je unikátní v tom, že nás žádá, abychom tuto ambivalenci přijali. ()