Bolestně vtipné, srdcervoucí a upřímné - vítejte ve zvláštním světě porodního oddělení britské Národní zdravotní služby! Ben Whishaw hraje hlavní roli v tomto drsném, zábavném, někdy až morbidně humorném seriálu natočeném podle deníku lékaře Adama Kaye. (HBO Max)

kocik1

Celkem drsné a hodně cynické a kritické drama z prostředí porodnice, které za pomoci černého humoru dává nahlédnout pod pokličku načančaných seriálů ve stylu "Jé, miminko!" Adam je hezké jméno, stejně jako Adolf, když na to přijde. Státní nemocnice je ale pořád jen mašina, která požírá a vysává vé děti. Seriál má pár nedostatků, které bych jinde přijala jen těžko, např. hygienu u lékařů, tady mi to ale nevadilo. ()

Chrustyn

Řádně černohumorný i dramatický pohled do života obyčejného gyndaře. Jak je u britských seriálů zvykem, ani zde nechybí bourání čtvrté stěny a časté zatahování samotného diváka do děje a v tomto případě i skvělí herci a odvážný až nechutný pohled do nemocničního prostředí. Trochu osekat by asi nevadilo, ale bavil jsem se až překvapivě dobře. ()

slunicko2

Veselá depka po anglicku z lékařského prostředí. 1)  This Is Going to Hurt odsunují používané sarkasmy a ironická nadsázka do hájemství menšinových žánrů, a to ne kvůli faktu, že hlavní hrdina je homosexuál, ale zejména kvůli nemilosrdnému zobrazení poměrů v britském státním zdravotnictví - National Health Service. Z pochmurně veselých zážitků v deníku lékaře se autorovi (knihy i scénáře) podařilo vytáhnout kompaktní pohled na stav britského zdravotnictví a na postavení lékaře v systému. Ze zoufale frustrujícího prostředí veřejné nemocnice pro všechny se později dostaneme do soukromé kliniky, která poskytuje všechny možné báječné služby kromě jediné - kvalifikované lékařské péče._____ 2)  Adam Richard Kay, narozený 1980, lékař - porodník, britský televizní scenárista a spisovatel, vyrůstal v židovské domácnosti se třemi sourozenci. Během studií začal 18letý Kay vystupovat v představeních na lékařské fakultě, založil hudební komediální skupinu Amateur Transplants a psal pro BBC Radio 4. Během své lékařské praxe psal i učebnice o porodnictví._____ 3)  5. 12. 2010 začal Kay provádět císařský řez u pacientky, u níž nebyla diagnostikována placenta praevia, stav kdy se placenta uchytí uvnitř dělohy, ale v poloze blízko nebo nad děložním hrdlem. Kay nejprve porodil placentu a poté dítě, které bylo mrtvé a nebylo možné ho resuscitovat. Odloučená placenta způsobila silné krvácení; Kayovi ani jeho starším kolegům přivolaným na sál se nepodařilo krvácení zastavit a po dvou hodinách a 12 l krevní ztráty byla provedena hysterektomie. Matku převezli na jednotku intenzivní péče a Kayovi bylo řečeno, aby počítal s nejhorším. Po této události Kay propadl depresi. Přestože postupoval podle osvědčených postupů a přehlédnutá placenta praevia měla být nalezena při předchozích snímcích, Kay byl posedlý tím, že mohl zabránit smrti dítěte a ohrožení života matky, kdyby placentu praevia nějak diagnostikoval před porodem. Několik měsíců po této události Kay svou šestiletou lékařskou praxi v porodnictví a gynekologii opustil._____   4)  Svou první knihu This Is Going to Hurt napsal podle svých deníkových zápisků ze své lékařské praxe pod National Health Service. Knížka vyšla v nakladatelství Picador v září 2017 a okamžitě se stala bestsellerem. Prodalo se jí přes 2,5 miliónu výtisků a stala se knihou roku 2018 v britské soutěži National Book Awards a získala mnoho dalších ocenění. Tehdy druhá nejprodávanější kniha ve Velké Británii byla přeložena zatím do 28 jazyků._____ Stala se i podkladem pro stejnojmenný seriál - Kay napsal scénář a působil i jako výkonný producent._____ 5)  Úspěšný všestranný umělec má za sebou mj. šest let vyprodaných představení na Edinburském festivalu (největší světový festival performativního umění Edinburgh Festival Fringe), vyprodaná celostátní turné po Velké Británii či cenu za nejlepší hudební varietní vystoupení na London Cabaret Awards 2014._____  6)  Kay je v žebříčku 50 nejvlivnějších LGBT uživatelů Twitteru Pink News. V roce 2018 se oženil s Jamesem Farrellem a společně mají dvě děti z náhradního mateřství, což oznámil v červnu 2023. Žije s rodinou v Oxfordshire._____ 7)  41letý gay Ben Whishaw (Adam) je jen o několik měsíců starší, než autor knižní předlohy. Své role se zhostil na výbornou stejně jako i ostatní účinkující. Do mnoha vedlejších rolí obsadili tvůrci skutečný personál nemocnice, což podle producentů bylo snazší než herce učit, jak se v prostředí chovat.._____ 8)  Seriál byl natočen v obvodní nemocnici v Ealingu (západní Londýn) v roce 2021._____ 9)  10.7.2023 - právě jsem dočetl knižní předlohu. Je jiná, než seriál, ale rovněž velice působivá. Doporučuji. () (menej) (viac)

angel74

Seriálové adaptaci autobiografické knihy This Is Going to Hurt nelze upřít velkou dávku originality, neotřelý styl a snahu něco důležitého sdělit. Musím říct, že tvůrce Adam Kay je pro mě zjevením v tom nejlepším slova smyslu. Prostřednictvím sarkastického humoru na ploše sedmi epizod divákům předkládá nelichotivý obraz britského státního zdravotnictví. Tahle nepěkná sonda je bolestná, sžíravá, vtipně ironická a zároveň v určitých momentech až nečekaně otevřená a brutálně upřímná. Zvláště chci vyzdvihnout strhující herecký výkon Bena Whishawa a naprosto úžasný soundtrack. (90%) ()

Matty

Sedmidílná adaptace knižního bestselleru Bude to bolet, doktore? se odehrává na porodnickém oddělení britské státní nemocnice. Hlavní postavou je mladý porodník Adam Kay – kvůli nekonečně dlouhým pracovním týdnům věčně nevyspalý, přepracovaný, chybující, bez energie věnovat se svému partnerovi nebo čemukoliv dalšímu. Od rána do noci jej zaměstnávají císařské řezy, vyhřezlé pupeční šňůry, obrácené dělohy, silné krvácení nebo vytahování roztodivných předmětů z vaginy. Seriál je v tomhle dost názorný, zakládá si na autentičnosti v tom, co ukazuje i v tom, co postavy říkají (Adam se občas obrací do kamery, aby nám některé medicinské termíny vysvětlil). Odstup si Adam udržuje cynismem, černým humorem a až bezohlednou upřímností (kombinace, která vyprávění spolu s protagonistovým rušením čtvrté zdi dodává vibe à la Fleabag). Ne všichni kolegové a pacientky jeho přímost kvitují. Komediální vsuvky jsou do každodenních zápasů o něčí život zapuštěny vcelku organicky, stejně jako se podrobnosti ze soukromí doktorů dozvídáme bez toho, aby to brzdilo rychlý spád příběhu. Přechody mezi komedií a dojemným nebo drásavým dramatem člověka zlomeného systémem bezvadně fungují i zásluhou nenuceného projevu Bena Whishawa v hlavní roli. Adam je své práci sice oddaný, ovšem hlavní problém nepředstavuje jeho nasazení, ale podfinancovanost přetížené nemocnice, což je jeden z nejnosnějších motivů seriálu. Díky němu This is Going to Hurt vyniká mezi zástupem děl ze stejného prostředí (na druhou stranu se od nich tolik neliší v tom, jak lékaře staví na piedestal a pacienty trochu shazuje). Vedení špitálu dbá hodně o to, aby zaměstnanci nepoužívali nevhodné výrazy a doširoka se usmívali během návštěvy ministra, méně již o to, aby měl personál dostatek sterilního oblečení nebo aby mu kvůli nedostatku lidí a času na odpočinek neustále nehrozil psychický a fyzický kolaps. Seriál na příkladu konkrétní instituce a dobře vystavěných dramat několika postav ztrácejících iluze nesmlouvavě analyzuje systém dvojí morálky, kdy se namísto reálných problémů a skutečné nerovnosti (dané zde např. třídním nebo etnickým původem lékařů) řeší primárně to, jak se věci jeví, jaký je jejich symbolický rozměr. Pokud se používají správná slova a dodržují určité vnější, někdy od praxe odtržené normy, je vše (navenek) v pořádku. Ve skutečnosti se za touhle fasádou hroutí instituce i jednotlivci. Nejvíc to přitom odnášejí ti, kdo mají největší zásluhu na tom, že úplný rozklad struktur navzdory přívalu krizí ještě nenastal. ()

• Soundtrack k seriálu zložil Jarvis Cocker pod vedením skupiny Jarv Is, ktorý tieto piesne opísal ako „náš milostný song k NHS (Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva). Každá epizóda relácie obsahuje aspoň jednu pieseň s textom Cockera. (Arsenal83)
  • Obidve siete zapojené do projektu, BBC a AMC, boli nadšené z angažovania Bena Whishawa do hlavnej úlohy. BBC uviedla, že je to "svedectvom kvality" a AMC, že sú „nadšení zo zabezpečenia etablovaného talentu“. (Arsenal83)
  • Mnohí z komparzistov tvoria skutočný nemocničný personál; producenti si mysleli, že to bude jednoduchšie ako trénovať hercov, ktorí nemali žiadne skúsenosti z nemocničnej práce. (Arsenal83)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD