Erupcia lásky

• Česko Erupce lásky (viac)

Katia a Maurice Krafftoví mali v živote dve vášne – seba navzájom a sopky. On priamočiary a odvážny, ona pokojná a opatrná, no vždy spolu. Počas celých dvoch dekád sa títo vulkanológovia nechali zvádzať krásou a nebezpečenstvom bublajúcich obrov a pri svojej ceste za poznaním zachránili desiatky tisíc životov. Ich neuveriteľný príbeh a autentické zábery sopiek nasnímané z dychberúcej blízkosti na 16 mm film ožili v kreatívnom spracovaní režisérky Sary Dosy. Hit zo Sundance, pripomínajúci estetiku Wesa Andersona, hovorí nielen o vybuchujúcich sopkách, ale aj o dynamike unikátneho vzťahu dvoch svojráznych vedcov. (Filmtopia)

Goldbeater

Erupce lásky je lepší romantika, komedie, drama, katastrofický snímek i thriller, než většina současných filmových fikcí, které se o podobné zařazení mermomocí snaží. A přitom je to „jenom“ dokument o dvou unikátních lidech s unikátním příběhem a ještě unikátnějším archivem záběrů. Příběh Katii a Maurice Krafftových vás zkrátka zákonitě musí chytit za srdce a nepustit. A jsem velmi zvědav, jak dopadne totožná látka v uchopení Wernera Herzoga v The Fire Within. Letos se to zkrátka sešlo. [KVIFF 2022] ()

POMO

Poetické, filozofické a tak trochu i romantické. Režisérka z životního příběhu dvojice vulkanologů, který skončil před desítkami let, vydolovala maximum, plus přispěla jeho hezkým lyrickým orámováním. V neobvyklé a životu ne úplně bezpečné zálibě dvojice, stejně jako v jejím absolutním partnerském poutu, nachází osudovost i životné poslání. Šťastnou a naplněnou životní cestu. Záběry dvojice z televizních rozhovorů jsou vtipné, ty z terénu při natáčení chrlících sopek zajímavé. A ty, kdy stojí metry od proudící lávy, dech beroucí. “As in love, there are mysteries. You fall hard for what you know. Harder, for what you don’t.” Film, který ve vás zůstane. ()

J*A*S*M

Fascinující záběry v zábavném dokumentu o vztahu dvou charismatických vulkanologů, kteří zažili věci, které nikdo z nás nezažije. U koncovky jsem si zaslzel víc, než u jakéhokoli hraného filmu za poslední rok. (56th KVIFF) ()

Superpero

Dokument, který vypadá jak hipsterské sci-fi. Umělecká hodnota je zde evidentní. Mnohé záběry jsou nádherné, hudba nenápadná,  protagonisté podivní a hlas a tón vypravěčky vše jen podtrhuje. Ke konci se to už malinko táhlo, ale i tak tento velmi netradiční dokument doporučuji. ()

Morien

Sakra, dole v ostatních komentářích jsem si přečetla "láva will tear us apart" a teď nemůžu vymyslet nic jiného, co k tomu filmu napsat. Děkuji uživateli Janchor za jeho přínos. A ještě jsem tedy nevěděla, že západ slunce na Výkřiku byl ovlivněný výbuchem Krakatoy. ()

pornogrind

...Všechny hodinky začaly ve studeném světě zamrzat. Slunce vycházelo a zacházelo mezi vánicemi a poryvy, které vymazaly všechny azimuty. V tomto světě žil oheň a v tomto ohni našli dva milenci domov... Sopky(vulkány) mě vždy fascinovaly a tak mi ani jména Katia a Maurice Krafftovi nejsou cizí. Fire of Love je dokumentem nejen o sopkách ale divák se dozví i něco málo ze života těchto podivínů, kteří prakticky zasvětili život právě vulkánům. Byli to blázni. Ale na druhou stranu díky nim máme spoustu nezapomenutelnejch fotek a záběrů na tuhle neskutečnou přírodní podívanou. A za to jim patří velké díky. ()

Dzeyna

Sopky a jejich erupce jsou určitě fascinující, nicméně je to svým způsobem taky trochu ujeté. Ale náš vulkanický páreček je každopádně moc sympatický. ()

nascendi

Videl som viac ako desať filmov o sopkách, ale ani jeden ako tento. Na to, aby vznikol sa musela stretnúť dvojica ľudí so spoločným záujmom o sopky, ktorá prežila výnimočný život v ich blízkosti a jedna z nich nakoniec ich životy aj ukončila. Sympatické bolo, že svoj osud predpokladali a napriek tomu život aký žili vôbec neľutovali, dokonca si ani nevedeli predstaviť iný. Film bol výnimočný, i keď si neodpustím názor, že mohol byť o štvrťhodinku kratší. A dokumenty naďalej nehodnotím, aj keď majú črty životopisu. ()

Rocky62

Vždy jsem měl slabost pro dokumenty, kde je jaksi něco navíc, nějaká přidaná hodnota a kde není jen "pouhý" přednes informací, byť fundovaných. A přesně takovým je Fire of Love, který mapuje životní vášeň slavných vulkanologů s trochou poetiky i romantiky. Osud tohoto páru asi nikoho nepřekvapil, nicméně přesto je na místě obdiv, neboť kolik lidí může s jistotou říct, že našli svůj úděl a chtějí mu obětovat vše. Nalézt v životě to, co nás baví...už to je velká výhra a pokud má takové hobby značný přínos pro vědu, i přesto, že je v sáze vlastní život...nazval bych to protikladem promarněného bytí. 85% ()

Pedestrian

Neuvěřitelné záběry jako z National Geographic. Wait a moment… Ještě nadšenější bych ale byl nebýt ukňouraného tónu vypravěčky. ()

Jirka_Šč

"Použili jsme levný člun. Nejsme idioti." ■ Obdivuhodné! Respekt! Sledujeme život dvou vulkanologických nadšenců, kteří milovali sopky, následně ze zamilovanosti trochu vystřízlivěli, pochopili, co vše mohou vulkány způsobit a udělali maximum, aby v budoucnu zachránili lidské životy. Neuvěřitelné záběry! ()

Chrustyn

Neskutečně vtahující dokument o neuvěřitelném vztahu dvou lidí, které spojila a nakonec i ukončila vášeň pro sopky. Filmové zpracování je podle mě do budoucna jistota. ()

Arsenal83

Slušné obrázky, ale neeruptoval som. Vášeň pre lávu je zvláštnou túžbou, ale je dobré, že sú aj takíto zanietenci, ktorý dokážu pútavým spôsobom približovať svoju misiu. Pre mňa bol dokument tak nejak pochmúrny, pomalý a nudnejší než by som si želal. ()

HellFire

Nějak mě to nevtáhlo. Záběry sopek jsou krásné a je zajímavé sledovat život vulkanologů z první ruky, ale vadil mi suchý komentář (předpokládám že režisérky). Jinak o hlavních představitelích ani o sopkách jsem před zhlédnutím vůbec nic nevěděl. Škoda, že to začne být opravdu vzrušující až půl hodiny před koncem, kdy se dokument zaměřuje na výbuch sv. Heleny. ()

Rohy212

„Sebevražedná existence v sopečné kráse,” prohlásil o své práci a životní vášni vulkanolog Maurice Krafft. Erupce lásky, dokument složený z četných archivních záběrů a snímků Maurice a jeho manželky Katiy, vypráví lovestory mezi kameny, která je stvořená pro velká plátna. (KVIFF) ()