Prvovoliči 2021

(TV film)
  • angličtina First-Time Voters 2021 (festivalový názov)
všetky plagáty

Režisérka Markéta Ekrt Válková sledovala půl roku několik studentů středních škol a učilišť. Její film se snaží postihnout vývoj jejich politických postojů a názorů ve vztahu k sociálnímu prostředí, ze kterého jednotliví protagonisté pochází. To, co je pro studenty v jejich životech podstatné, jaká jsou jejich očekávání do budoucnosti, co by jim měl stát v jejich dalších životech nabídnout a zda má vůbec jít smysl volit, když na jejich věkovou skupinu politické strany v drtivé většině vůbec necílí... Film Prvovoliči 2021 sleduje vývoj a formování politických názorů několika mladých lidí z různých sociálních prostředí a škol – od učňů až po gymnazisty ze soukromého gymnázia - těsně před volbami na podzim 2021. Protagonisté filmu zastávají politické postoje napříč politickým spektrem od ANO přes SPOLU až po Piráty-Stan. Ve filmu tak jde o kolektivní portrét jedné generace, jejich představy o dospělosti, budoucnosti a stavu naší společnosti. (Česká televize)

Marze

Muj dojem zadne extremni nazory, nebo spolecny protest proti necemu jako treba generace v 60.letech. Co je napadne na tomto vzorku z ruznych socialnich prostredi je zadna zminka zalozit rodinu, mit deti. Teenager a teenagerka chteji odcestovat. Nastesti nas nyni doplnuji Ukrajinci. Jejich chovani je zajimavejsi nez politika, jako mladik, ktery kasle na sve okoli. Vyrazna je take snaha protagonistu konecne se postarat sama o sebe. Skoda ze chybi prima konfrontace s rodici. ()

TORTERAjirka

Především musím ocenit odvahu režisérky do dokumentu jít. Natočit v ČR dobrý politický dokument je velmi těžké, tím spíše se snažit zaměřit jej na mladší generaci. Bohužel značná část dokumentu je věnována pozadí postav, které není až tak zajímavé, jako jejich názory. Moc se o jejich názorech, a tom co je zajímá, vlastně nedozvíme. Jediné více rozebírané téma je manželství pro všechny. Chybí témata jako bydlení. Druhý problém je pak výběr postav. Cením to, že jsou zde zastoupeny učiliště. Možná na můj vkus až moc vzhledem k poměru jejich studentů. Chybí lidé z středních škol s maturitou. Je zde také nepoměr žen a mužů. Trochu mě mrzí, že jsou všichni z Prahy, a tedy je celý dokument příliš pragocentrický. Nakonec tomu dávám tři hvězdy, protože jsem se u dokumentu velmi pobavila. Závěr je prostě senzační a celkově je dokument zábavný. Což by ale neměl být hlavní účel dokumentu, zde to bohužel tak působilo. Škoda ()

Mara97

Musím to napsat napřímo a hned: vadí mi výběr studentů, který nepředstavuje vyvážený vzorek společnosti. 1 gymnazista x 3 studenti z učňáku, 3 kluci x 1 holka, všichni z Prahy, politické spektrum také nebylo zrovna široce zastoupeno. Proč tak hloupě? Mám pocit, že kdyby si autoři dali s výběrem hlavních postav větší práci (větší škála z hlediska vzdělání i sociálních vrstev, samozřejmě různé teritoriální zastoupení, různé aktivity a životní styl), mohl nám dokument nabídnout lepší podívanou, která by představovala lepší sondu do života a uvažování dnešních prvovoličů. Ať už byl výběr studentů zpracován jakkoli, film působí spíše jako studentský film než klasický dokument pro ČT, což ovšem nemusí být vždycky špatně. Bylo zajímavé pozorovat, jak studenti jsou ještě názorově neukotvení, neumí pojmenovávat věci, nerozumí mnoha společenským jevům - to vše je ale zajímavé zrcadlo nám všem, neboť všem nám bylo někdy 18 a všichni jsme byli takoví. Zatímco někteří studenti se jevili normálně či fajn, u vyučeného malíře tomu bylo naopak - scéna na lodi ohledně jeho sobectví mi celkem vyrazila dech. Jsem rád, že tento člověk představoval toho voliče babišovského ANO. ()

Disk

Hodně dobrý dokument Markéty Ekrt Válkové o několika mladých lidech, kteří se chystají ke svým prvním volbám. Je hodně dobré znát myšlení mladých lidí a myslím si, že tihle mladí lidé to mají celkem srovnané. Největším bizárem je tam jeden starý komouš, u kterého jsem si doslova oklepal svoje čelo. ()

DJ_bart

"Na lidi férově srát" – přesně takhle bych popsal politickou situaci v Čechistánu. Sice oceňuju snahu režisérky nabídnout vhled do ideové plurality gen Z a jejich politických názorů, ale jde o dokument který je až moc pragocentrický, až moc krátký, a až moc se zabývající soukromým životem respondentů, takže o jejich světonázorech se nedozvíme zhola nic. Cameo Šimona Hlinovskýho, konfrontace s homofobem z KSČM a návštěva jarmarku SPD byl komediální top strop. Celkově vzato jsem se u toho náramně zasmál, to tomu upřít nemůžu. ()