Fukigen na Mononokean

• Japonsko 不機嫌なモノノケ庵 (viac)
Japonsko, (2016–2019), 10 h 11 min (Minutáž: 23–24 min)

Horrendous52

Je to teda již doba, co jsem viděla první sérii, ale i tak na ní mám vzpomínky převážně kladné. Nebyl to žádný klenot a podceňovaný kousek, který vás znenadání přepadne a zcela ohromí. To bohužel ne. Co se mu musí ale nechat je, že mě donutil se podívat na Nacume júdžinčó - Season 1 (série) (2008). V té stejné době jsem zkusila i druhou sérii od Mononokean, na kterou jsem se později vybodla. Teď se mi pod nos dostala opět a bože. Tady je všechno špatně. Ne, že by byla první sezóna nějak výhradně lepší, možná naopak. Už ze začátku v druhé sérii se více pitváme v podsvětí, kdy se nám opět nadhazují stejná témata, jako v první sérii, ale tentokrát to vypadá, že to nebudou převážně jednodílné příběhy týkající se ztraceného démona, ale více se bude řešit i věci v pozadí. Takhle to působí, ale nic bych od toho nečekala. Upřímně si nepamatuji jméno hlavní postavy, ale co s jistotou mohu říct je, že jsem už dlouho nezažila tak otravnou postavu s natolik povrchním vnímáním světa, že to snad ani nejde. Není tu žádný charakter, který by nebyl plochý a měl by aspoň trochu hloubku. Ano, každá postava má za sebou nějaký příběh, například Abeno, mistr mononokeanu, ale autor neumí jejich pocity a motivy prodat. Ideální příklad je Rippo. Výše postavený démon v podsvětí s motivacemi, kdy dává často najevo, že ví něco víc, a že dělá věci tak, aby se výhradně jemu hodily do krámu, ale co jsou jeho motivace? Za první sérii nám na tyto otázky nebylo zodpovězeno a jen nás bejtili na je cool sly charakter, který je natolik prosazován, že vůbec nepůsobí nijak výjimečně. Je to jen další stereotypní charakter s tímto typem osobnosti, kdy nijak nevybočuje z řady. Absolutně ničím. Abeno též má mnoho nabídnout, avšak přestože Rippo moc rád poukazuje na jeho potenciální růst, kdy začíná být lidský a může za to dle jeho slov Hanae, avšak anime nám neukáže snad kromě dvou momentů, při kterých to Rippo doslova řekne, žádný jiný okamžik, který by toto tvrzení potvrzoval.  Příběh stranou, co vizuál. Jak ten vypadá? Víte, já si stojím za tím, že kresba v animovaných seriálech vlastně není zas tolik podstatná. Pokud se vše plynule hýbe a animace je živá, kdy se dává důraz na mimiku a změnu výrazů, tak mi nijak nevadí obyčejnost kresby. Bohužel tady není špatně jen kresba ale i anime, kdy postavy působí strnule. Co na druhou stranu musím říct, že se mi líbilo, byla barevná paleta v podsvětí.  Za mě velmi slabé. 55 %. ()