Irský zázrak

• USA The Wonder (viac)

Zdravotní sestra, kterou trápí bolestné vzpomínky, odjede v roce 1862 z Anglie do odlehlé irské vesnice, kde se pustí do vyšetřování údajně zázračného půstu jedné holky. (Netflix)

Adramelech

Pěkný výpravný film: kostýmy, interiéry, exteriéry. Kdo nesnáší nábožensky laděné filmy, nemusí se bát, není to žádná křesťanská nalejvárna, spíše jde o psychologické drama trochu volnějšího tempa. Některé morbidní rysy křesťanství jsou zde však vystižené dobře. Zajímavý je vztah zdravotní sestry, která dohlíží na dětskou kajícnici, a novináře, který chce o dívence napsat pokud možno senzační článek. Zdravotnice se s ním snáší jako kočka se psem a přesto se od něj v náhlém hnutí mysli nechá s evidentním potěšením opíchat. Averze mezi mužem a ženou se totiž může změnit v sympatii mnohem snáze nežli vzájemná lhostejnost. Podobně platí, že ten, kdo by chtěl zahlédnout ďáblův dráp, měl by začít hledat tam, kde je nejvíc svatosti. Řekl bych, že ten příběh je v podstatě právě o tom. ()

Lenka.Vilka

Irský zázrak se hodně rychle posunul v mém žebříčku top filmů za rok 2022. Příběh samotný jsem si zamilovala už během čtení knihy, takže jsem byla zvědavá na adaptaci. A ta se moc povedla. Florence Pugh (Lib) předvádí skvělý herecký výkon, přičemž Kíla Lord Cassidy (Anna) jí zdatně dohání a hned v několika scénách jsem se rozsypala společně s nimi. Celkově bych řekla, že právě na tomhle celý film stojí. Je jedno, jak je myšlenka hluboká, a co si budeme, tohle se dá pochopit více způsoby, když je špatně podaná, vyšumí do prázdna. Byť je pravda, že Irský zázrak asi nebude film pro každého. Protože on plyne jako voda a očekává spolupráci od diváka, aby se do té vody ponořil a splynul s příběhem. Rozhodně to není snímek, během kterého můžete dělat ještě něco jiného, než se pouze dívat na film. Mrzí mě pouze jedna věc. Že přestože šel film i do kin před premiérou na Netflixu, tak naše zemička do toho výčtu nepatří. Mě by vůbec nevadilo jít na Irský zázrak do kina. ()

ScarPoul

It works until it doesn´t. Lelio ide na istotu. Má výborne sychravé Írske prostredie. Osamotenú chalupu. Mystickú zápletku a uveriteľnú hrdinku. V rámci nastavených kauzalít a logickostí ten film nevybočuje a napĺňa s istotou a bez výraznejších zakopnutí základnú premisu. V rámci logiky deja a atmosféry tak nie je viac menej nič, čo by sa dalo filmu vytknúť. O to viac zamrzí vzťahový chlad medzi postavami, ktoré nielenže za celý film nevedia vytvoriť zmysluplnú emóciu ( aj keby sa jednalo o negatívnu emóciu), ale zároveň film ochudobňujú o niečo pamätné, čo si divák vie v sebe ešte chvíľu po dopozeraní ( myslím tým pár dní) v sebe niesť. Je to bezchybný chlad, ktorý v konečnom dôsledku sklame svojou nepriestrelnou logikou. Pugh ako obvykle skvelá. ()

hazaba

Popravdě mi to přišlo zbytečně dlouhé, některé záběry a chování postav nedávaly vůbec smysl. Navíc úvodní záběry a promluvy postav přímo do kamery, i když jich bylo jen pár, úplně zrušily potenciální sílu vtažení do děje. Pár hezkých záběrů na krajinu a občasné dobré a dramatické výjevy celkový dojem z filmu nespraví. Nic moc. ()

Trevor

Prvý a posledný film (predpokladám) od tohto režiséra, zneužívanie dieťaťa nečakane prebieha v náboženskej komunite. Ak by ju zneužívali režiséri Holého údu ako Podlianski či vedúci v skaute zadriem 5*, lenže je prirodzené že toto liberálni trotli nenatočia...pokus o artový kúsok tak príšerne dlhýa nudný, že to bolo problém vôbec dopozerať, napriek tomu že téma je zobrazená prekvapivo citlivo. A pochopiteľne všetci muži sú idioti. BTW odkaz tomu najtupšiemu stádu liberálnych trotlov. Rus, ktorý vo svojom mobile našiel viedá ako jeho dcéru zneužíva jeho "kamarát", svojho bývalého kamaráta jednoducho ubil na smrť. A vraj spravodlivosť v Rusku neexistuje. Ona neexistuje práve na Západnom fronte... ()

• Natáčení filmu započalo 12. srpna 2021, a to v Irsku. Snímek měl světovou premiéru na filmovém festivalu Telluride 2. září 2022. (dan4815)
  • V domácnosti O'Donnellových je príklad posmrtného fotografovania, ktoré bolo v danom čase bežné. Fotografie boli v danom časovom období drahé a bežná rodina si mohla zaplatiť fotografa len na svadbu a potom po smrti, keď zosnulého podopreli a urobili rodinnú fotografiu, aby si na túto osobu navždy zapamätali. (Arsenal83)
  • Píseň „Céad míle fáilte romhat, a Íosa sung“, kterou zpívá rodina, je tradiční Gaelská hymna, jejíž název v překladu znamená: „Sto tisíckrát vítej, ó Ježíši.“ (NiWi)