BTK: Confession of a Serial Killer

Dennis Lynn Rader je americký sériový vrah, ktorý posielal vysmievačné dopisy médiám, no najmä polícii, v ktorých sa podpisoval ako "B.T.K.", čo vo význame znamenalo: "bound, torture, kill", čiže: "zviazať, mučiť, zabiť". Tieto slová boli prakticky návodom pre jeho zločiny, ktoré spáchal v rozmedzí rokov medzi 1974 až 1991, kedy zavraždil 10 ľudí. Tento dokument obsahuje telefonické rozhovory s Raderom, priamo z kansaskej väznice s maximálnou ostrahou, ktoré následne podliehajú preskúmaniu jeho osobnostnej stránky a psychiky. Motív tvorcov tohto dokumentu je pritom absolútne prostý: "PREČO?" (*CARNIFEX*)

*CARNIFEX*

Celý dokument je zväčšia vyskladaný z dialógov medzi Raderom a Katherin Ramsland, ktorá je profesorkou forenznej psychológie, pričom konfrontácia medzi jej otázkami a jeho odpoveďami, je následne podrobená jej rozboru z pohľadu psychológie, nakoľko sa celoživotne venuje štúdiu činov rôznych sériových vrahov. Dokument síce obsahuje nejaké autenticke materiály, no v tomto prípade, je úlohou niečo zďaleka iné. Sám Rader totiž popisuje všetko, čo od detstva na neho pôsobilo a tak ho istým spôsobom formovalo, pričom predmetom diskusie je dokonca okamih, kedy si uvedomil, čo ho vzrušuje, následne uspokojuje a tak sa pre neho stalo motiváciou vraždiť. Výborný dokument, i keď škoda, že bez vizuálnej konfrontácie, ktorá by bola ďaleko docenitelnejšia najmä z pohľadu neverbálnej komunikácie. Nechcem veľa spojlerovať, i keď ma to láka, no niekoľko nových informácií o jeho zločinoch sa divák veru dozvie. Dokonca aj takí, ktorí majú túto tému solídne napozeranú. ()