Miles Cullen (Elliott Gould) je nesmělý bankovní úředník, kterému se jednoho dne obrátí život vzhůru nohama. Náhodou totiž odhalí připravovanou bankovní loupež, ale ještě předtím, než k ní dojde, ukradne peníze sám. Poté, co se o tom po svém neúspěšném pokusu banku vyloupit dozví sám sadistický zločinec Harry Reikle (Christopher Plummer), Cullena vypátrá a zatáhne jej do nebezpečné hry na kočku a myš, v níž hlavní roli hraje ukradených 50 000 dolarů. (Javert)

Willy Kufalt

Vypadá to, že filmový rok 1978 v Kanadě probíhal mj. ve znamení skvělých krimi thrillerů... loni jsem si takto na podzim hodně užil ze stejného roku Rozhněvaného muže od C. Pinoteaua a teď tohoto Tichého společníka. Víc než o kriminální zápletku jde tady v první řadě o silnou psychologii hlavní postavy bankovního úředníka, který jednoho dne sejde z cesty do bludného kruhu zločinu. Cuhlen během kritické situace v konfrontaci se surovým zločincem zneužije svou možnost a postavení k vlastnímu prospěchu, čímž se stává obětí vlastní i cizí pasti. Napětí filmu s krásně budovaným pomalým tempem přehupuje z děsivých a strhujících momentů do občasné mírné stagnace, ale přesto na mě fungovalo po celý čas včetně neustále přítomné atmosféry plné vnitřního neklidu. Tichý společník je pro mě prostě další sedmdesátková žánrová paráda + k tomu v hlavní roli s dalším excelujícím hercem ze „staré školy“, Elliottem Gouldem, jemuž na vyjádření aktuálních emocí postavy a upoutání diváka mnohdy spolehlivě postačí i pouhý pohled a navíc po celou dobu jde z něj velice silné charisma. Ehm, a Christopher Plummer? Tak toho budu zřejmě teď nějakou dobu nenávidět, když ho někde příště uvidím nebo si na něj vzpomenu, vzhledem k tomu, jakého hnusného záporáka se mu tady podařilo excelentně vystihnout... brrr. :o) Ale velká spokojenost. [90%] ()

noriaki

Na první pohled nenápadný, ale v jádru syrový thriller s psychopatickým Christopherem Plummerem a překvapivě neohroženým Elliottem Gouldem. Původně jsem čekal že to bude hra kočky s myší, jenže on je to spíš souboj dvou dravců čekající na chybu toho druhého. Sedmdesátky těmhle nemorálním kriminálkám přály, takže v nich rutinně vznikaly časem zapomenuté skvosty, na které by si o deset let dříve téměř nikdo netroufl a o deset let později jen málokdo. ()

Rob Roy

Lost gem a nebo něco tomu hodně blízkého. Jeden z prvních scénářů nedávno zesnulého Curtise Hansona (L.A. - Přísně tajné),který je daptací dánské knižní předlohy. Krásně pomalé tempo, zvraty a hitchcockovsky budované napětí. Ostatně tomu prý byl film promítnut a moc se mu líbil. Gould i Plummer samozřejmě fajn. Považován za jeden z nejlepších kanadských filmů. ()

Topco

„Trdlo“ Elliott Gould (šupácky Marlowe z The Long Goodbye), mladý a kvalitne desivý Christopher Plummer či začínajúci John Candy v 70´s, kanadskom „vianočnom“ neo-noiri o nenápadnom bankovom úradníkovi, ktorý odhalí chystanú lúpež a tesne pred tým, než k nej dôjde, si sám z peňazí odleje... Neošúchaná zápletka, takmer hitchcockovské napätie. PS: banka sídli v nákupáku presne oproti prevádzke Bata :-) ()

curunir

,,URČITE JE NIEČO, ČO BY SI CHCEL." ,,SAMOZREJME." ,,ČO?" ,,NIEČO VEĽMI VEĽKÉ. VEĽRYBU." __ Elliotta Goulda som herecky viacej spoznal iba nedávno a treba dodať, že postavy pohoďakov, ktorí sa vlastným pričinením dostanú do riadne prekérnych situácii - no napokon sa z nich svojim umom dostanú - mu jednoducho sedia. Má úsporný herecký prejav, snaží sa veľa nerozprávať, má sympatické záľuby (ichtyológ). Nemenší je oproti nemu odpudivý a surovo chladný Christopher Plummer, z ktorého v dámskom prevleku priam mrazí. Ako už napísali iní, ide o naozaj skvelý ,,starosvetský triler" bez akčných scén, zato s precízne budovaným napätím a atmosférou a na danú dobu, jednou šokujúcou a brutálne nakrútenou scénou (pred pozretím filmu neodporúčam pozerať si tunajší fotosky!). Veľmi rád som si pozrel prednosti viacerých hereckých predstaviteliek - ako spomína Pedestrian -a potešilo ma, že prekrásna Céline Lomez dokonca neváhala ukázať všetko. Ale vraj to za mlada robievala aj v iných filmoch. (50. hodnotenie, 4. komentár k filmu) ()