Jeen-yuhs: Trilogie o Kanye Westovi

• USA Jeen-Yuhs (viac)
USA, 2022, 4 h 39 min (Minutáž: 89–97 min)

Réžia:

Coodie, Chike Ozah

Scenár:

J. Ivy, Coodie

Kamera:

Coodie, Danny Sorge

Hudba:

CTZN Chance

Kanye West, Jay-Z, Coodie, Donda West, Funkmaster Flex, Mos Def, Talib Kweli, No I.D., JB Marshall, J. Ivy, Greg Lewis, Consequence, Tarrey Torae, 88 Keys, Damon Dash (viac)

Když se protnou osudy vycházející hvězdy a filmaře, začne natáčení, které potrvá přes dvacet let. Kanye West a jeho kariéra v intenzivním, komorním dokumentárním seriálu. (Netflix)

Hwaelos

Prokousat se prvními dvěma díly je tak trochu křížová cesta (jo, ta paralela s vlastním sebezbožštěním se tu hodí). Je to dlouhé, trnité a únavné. Třetí díl zařazení mnoha záběrů ospravedlní, a především dá divákovi kvalitní insight do toho, co se děje v Kanyeho hlavě v posledních letech. Jestli nakonec něčemu dokument slouží, tak je to poučení, že nemáme Westa ani zbožňovat, ani zatracovat, ale spíš litovat. ()

goodnic

Překvapivě detailní dokument, zaměřený hlavně na Kanyeho vzestup, který nebyl velmi medializovaný. A pak jeho pád... vše očima kamaráda, takže žádná velká kritika tam přímo nezazní, je tam ale spousta záběrů, které nechají diváka vytvořit si vlastní představu. Přijde mi, že Coodie nechtěl kamaráda kritizovat, ale spoustu těch záběrů ukazujících Kanyeho v negativním světle tam dávat nemusel, a přesto tam jsou. Určitě doporučuju zhlédnout třetí díl zvlášť. ()

Stanto

Za toto dal Netflix 30 miliónov? Natáčať polovicu života Kanyeho Westa a zostrihať z toho túto nudnú cestu za slávou muselo zabrať veľa editovania. Som veľký obdivovateľ a sledovateľ Kanyeho kontroverzného života a preto je pre mňa nepochopiteľné, ako sa z takého parádneho "materiálu" dá zostrihať táto ukecaná, nudná, o ničom nehovoriaca 3 epizodová zlátanina. Kameraman Coodie je sympaťák, ale teda toto sa fakt nepodarilo. ()

neoBlast

Jak někteří zde zmiňují, první dvě epizody se velmi odlišují od té poslední, jež převážně zabíra to mediální divadlo, kterého se tak trochu všichni účastníme, bulvární zprávy kvůli kterým jméno Ye slyšela i tvoje máma. Mě právě zaujaly úvodní dvě a půl hodiny, které vlastně vedou "jenom" k vydání prvního alba. Naprosto mě fascinuje kreativní proces, scény ze studií a hlubší lidské vztahy, které v tomto dokumentu uvidíme (= s mámou West a Coodiem). Je hrozně zajímavé sledovat, jak je talent budován a krášlen, jak přirozeným vnitřním směrem, tak přísně byznisově. Vzpomněl jsem si na fotbalové paralely talentovaných mladíků, kteří jsou od útlého věku pěstování k úspěchu. Tohle je dle mého mnohem zajímavější než felení s Kanyeho partou či nesmylsné roztržky s místními "konkurenty" o respekt - tyhle scény byly k nesnesení, ale je jich naštěstí menšina. Rozhodně nečekejte edukativní shrnutí jeho kariéry, třeba geniální My Beautiful Dark Twisted Fantasy je zmíněna přesně 0x, spíše uvidíte střípky z povzdálí, Coodie je takovou černošskou Třeštíkovou - někdy tam byl, ale někdy ta kamera důležité etapy zmešká. Na druhou stranu jejich vztah přidává něco lidského navíc. Spokojenost.   75 % ()

kubilov

Jeen-Yuhs je mimořádně významným počinem především díky svému jedinečnému náhledu do Kanyeho soukromí a zákulisí, a to hlavně v období předcházejícím vydání jeho debutového alba The Collage Dropout. Za to může především Kanyeho supervize, jeho nestálý vztah s Coodiem i další relevantní argumenty, to však ale nic nemění na tom, že zatímco o vzniku první desky se dovídáme takřka vše, o zbytku buď vůbec nic, nebo jen velmi málo. Footage s Dondou je naprosto zásadní, zatímco informace a scény z Coodieho života mě nezajímají vůbec. Obsah by byl na 4*, ale dramaturgicky je to sotva na 3. ()

• Tento dokument měl mít původně premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 2022, ale událost byla zrušena kvůli pandemii covid-19 a událost byla pořádána pouze digitálně. (KGBelik)
  • Netflix za práva na distribúciu dokumentu zaplatil 30 miliónov amerických dolárov. (Real Tom Hardy)