Teuner

(študentský film)

Psychologické drama podle skutečných událostí popisuje poválečné osudy bývalého představitele protektorátní kolaborace a vedoucího tzv. Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, Dr. Františka Teunera. V komunistické věznici 50. let si svým obětavým přístupem v pozici vězeňského lékaře získal sympatie většiny muklů. Karel Kalina však mezi ně nepatří... (VepekaCritic)

kluzo

Velké téma na malém prostoru, kdy po shlédnutí ve vašich hlavách vlastně ještě probíhá další děj vzbuzený spoustou otázek, které tohle téma otevírá.  Řemeslně je tohle komorní drama, vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o absolventský snímek, zvládnuto až s neuvěřitelnou rutinou. Výborné herecké výkony pod citlivou taktovkou režiséra jsou asi základem, ale osobně bych vyzdvihl i precizní střih a nevtíravou kameru a zvuk, které na tomto malém prostoru dobře zarámovaly sondu do charakteru jednoho člověka v kontroverzní době. Skvělé zrcadlo nastavené dnešku, ale vlastně i každé době, kdy jedni odsuzují něco pro to, co vlastně sami svým chováním a neuváženými názory umožňují znovu, jak jinak, než pod záminkou dobra, budovat. ()

Luq

Strhující film, u kterého mě strašně mrzelo jediné - že má jen 29 minut! Kdyby se to rozehrálo víc, postavám by to rozhodně prospělo a byl by to naprosto dokonalý celovečerák... ale i tak - perfektní. Kamera, světlo, herecké výkony... pecka. Těším se na další projekty autorů! Viděno na Cinema Open, kde film běžel před naším Tremere. ()

ostravak30

Film, který by si rozhodně zasloužil větší stopáž a možná i celovečerní film. O Dr. Františku Teunerovi toho moc nevím a je tedy otázkou, jak moc je dokázané či nikoli, že byl či nebyl přesvědčeným náckem a kolika lidem skutečně ublížil. Já osobně si ale myslím, že jako nacista si komunistické vězení zasloužil bez ohledu na právě probíhající režim. On sám se ale ve filmu brání takovému označení a pravdou je, že doba byla složitá. Instinkt velel přežít za každou cenu. Samotné vězení je zde vyobrazeno dost působivě. Stísněný prostor, k tomu černobílý zjev a dobré herecké výkony dodávají filmu opravdu výjimečný nádech na to, že se jedná o krátký studentský film. Závěrečné fotografie a vzpomínky spoluvězňů i televizní záznam jednoho z nich už jen dotváří celkový výborný dojem. ()