Strýc Knihomol v zajetí

Predloha:

Pavel Šrut (kniha)

Účinkujú:

Vladimír Javorský

"Přítelíčku, kde máš klíč? Snad visí na zadních vrátkách a ví všechno o pohádkách. Když klíč poznáš po zobáčku, nejsi líný ani hloupý: otočíš jím třikrát v zámku, jako myška tiše vstoupíš... " Těmito slovy básník a spisovatel Pavel Šrut zve malé i velké čtenáře k četbě pohádkových příběhů, které – na motivy pohádek anglických, irských, skotských, velšských (sbírka Kočičí král) a také českých (sbírka Velká kniha českých pohádek) – převyprávěl a ozdobil spoustou svých veršů a říkanek. Spolu s režisérem Karlem Smyczkem, výtvarníkem animací Lukášem Urbánkem a hlavně skvělým vypravěčem Vladimírem Javorským v roli strýce Knihomola jsme již měli tu čest zpracovat část onoho vypravěčského bohatství v cyklu Čtení do ouška s názvem Strýc Knihomol čte pohádky Pavla Šruta. Klíčem k vyprávění se stal boj strýce a jeho neteře a synovce s poťouchlými knihožrouty okusujícími knihy, které již dlouho nikdo nečetl. Jediným spolehlivým prostředkem k jejich zahnání je usilovné čtení. A tak strýček čte a čte a děti vymýšlejí různé knihožroutské pastičky – vše v duchu jejich společného hesla: Pohádkám zdar, knihožroutům zmar! V novém pokračování najdou po prázdninách děti strýce velmi zuboženého; ve strachu před Knihožrouty neustále jenom čte, nemá čas na úklid, ba ani na jídlo. To vše se mu Majda se Šimonem snaží vynahradit a zároveň s nadšením poslouchají další skvělé pohádkové příběhy. Pět pohádek ze sbírky Kočičí král (Janek a kouzelná fazole, Rytíř Tamlin a statečná Jana, Princezna z Canterbury a hloupý Tóma, Rudovous, Rytíř Wynd a zakletá Markétka) a pět z Velké knihy českých pohádek (Kokrháč, Trávožrout a Myšilov, Honza a čarodějnice, Krejčík Nitka a Obr Všechnosněd, Jak Jiřík sloužil u černokněžníka, Dobrý čaroděj a kůň Zlatohřívák). (Česká televize)