Druhá svetová vojna: Čierna kniha

(TV film)
  • Česko Život a osud Černé knihy (viac)
Francúzsko, 2020, 92 min (Alternatívna 2x48 min)

Réžia:

Guillaume Ribot

Čierna kniha, ktorá vznikla počas Druhej svetovej vojny, obsahuje rôzne historické svedectvá, ktoré zozbierali na Stalinov príkaz, aby sa tak zdokumentovali zločiny nacizmu. Aj ako dôkazový materiál počas súdnych procesov s vojnovými zločincami v povojnovom období. Neskôr Čiernu knihu zakázali zverejňovať a väčšinu jej autorov popravili. Tento film rozpráva tragický príbeh tohto dokumentu a umožňuje vidieť holokaust aj v novom svetle. (RTVS)

Marze

Opravdu hororové. Po hodině nastoupí ke slovu politika. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/13578968200-zivot-a-osud-cerne-knihy/ ()

Arsenal83

Dokument nemá taký efekt ako silné dokumenty o holocauste. Pritom prináša zaujímavé informácie a hlavne posolstvo toho, že fúzatí smradi boli rovnakí. Hitler i Stalin. Ale chýbalo mi niečo viac. Nebola tu husia koža. ()

topi

Kdyby ten dobytek Stalin v třiapadesátém nenatáhl brka, tak by ruské židy čekal stejný osud jako za války od Němčourů. Neskutečný prasárny se děly. Z historického hlediska velice význačný dokument. ()

bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: český název Život a osud Černé knihy. Vyhlazení Židů v Sovětském svazu; originální název Vie et destin du Livre noir. La destruction des Juifs d’URSS; rok výroby 2020. -------- Výborně, rok výroby opraven, nepřesné názvy bohužel zůstávají; částečná pochvala udělena 27. 6. 2023. ()

agassi68

História je plná bezprávia, vraždenia, nezmyselných tragédií a idiotov. Niektorí nám vládnu, niektorí kolaborujú, niektorí dajú tomuto dokumentu hodnotenie odpad. Sú všade. Bohužiaľ.. ()