Severské země z ptačí perspektivy

(TV film)
  • Austrália Eye in the Sky: Nordic Wonders
Austrália, 2020, 2x50 min

1. část: Velkolepé letecké záběry z Islandu, Dánska a Švédska mapující rozmanitou krajinu a zajímavou historii těchto států. Během poznávání Islandu spatříme tamní poníky, kteří se ve stádu prohánějí ledovou krajinou, i stáda sobů běžících jako jeden celek přes zasněžená pole. Na širém moři uvidíme mezi ledovými krami plavat hejna keporkaků a plejtváků. V zemi ledu a ohně zažijeme tryskající gejzíry a sopečné běsnění. Ozdobou Islandu je i přírodní světelná show – polární záře. V Dánsku se poté proletíme nad nádhernými hrady a historickými kostely a ve Švédsku se ze vzduchu podíváme na klidnou městskou krajinu a majestátní královské rezidence... 2. část: Pestrá paleta přírodních krás a bohaté historie Grónska, Norska, Špicberků a Faerských ostrovů zachycená pomocí leteckých záběrů. Výprava po zemích, kde svého času vládli Vikingové, nabízí nepřebernou škálu přírodních krás i architektonických klenotů. Čeká nás návštěva Grónska, země obrovských ledovců, které pokrývají 80 % území ostrova. Tloušťka ledové vrstvy místy dosahuje až 3 000 metrů a vědci odhadují stáří nejspodnějších ledových vrstev na osm set tisíc roků. V pobřežních vodách Grónska odhalíme cesty odvážných rybářských lodí, proplétajících se mořem ledových ker. Na Špicberkách nás čeká dobrodružství ledních medvědů na lovu, zavítáme na Faerské ostrovy s mohutnými vodopády spadajícími kaskádovitě do moře. V Norsku potkáme odvážné horolezce zdolávající zamrzlé vodopády. (Česká televize)

Lachtaan

Dříve jsem se snažil věnovat francouzské Kameře na cestách, která se svými 50minutovými dokumenty objela už snad celý svět. Mnohdy se ale až příliš věnovala tamní kultuře a s tím problémům spojených na úkor přírody, na kterou já v rámci přírodopisných dokumentů koukám mnohem radši. Australší dokumentaristé si vzali kromě Afriky na paškál nejpůsobivější region Evropy a už jen to mluví dostatečně o 5. hvězdě. ()

angel74

Dechberoucí záběry na divokou a téměř nedotčenou severskou krajinu doplňuje poutavý komentář, který obsahuje poměrně dost zajímavých, někdy až alarmujících informací ze současnosti i z historie. Dokument je podbarven působivou hudbou. Co víc si přát? Teď už stačí se jen pohodlně usadit a kochat se tou nádherou. (95%) ()

Marze

Shledl jsem druhy dil, ktery se venuje severu severu Gronsko,Faerske ostrovy, Spicberky, Norsko, Island. Obrazove je to krasne, ale mrazive. Mrazilo me take z toho duvodu, ze hned v uvodu dilu je receno, ze jde o nejrozvinutejsi a nejblahobytnejsi cast sveta. Pritom se tyto zeme nedokazi reprodukovat a udrzet vlastni kulturu, takze jde naopak o nezubozenejsi oblasti sveta. A ve 45.minute se dozvite ,ze severske zeme starnou. Na kazde zde narozene dite budou potreba dva novi pristehovalci "diky cemuz budou severske zeme rozmanitejsi".Pocet pracovnich sil se v nasledujicich 65 letech snizi o 45 milionu lidi. Za stejnou dobu vsak pribude 50 milionu nepracujicich duchodcu. Slovo rozmanitost je tedy i zde pouzivano jako zasterka rabovani pracovnich sil z mistnich komunit po celem svete. Zajimave je,ze nejvetsi porodnost nikdy neni v case blahobytu, ale behem valky. V casti o Islandu je zmineno, ze v ramci zmen klimatu se Islandane pripravuji, ze z krajiny zmizi vsechen led. Zajimalo by me, jestli se Island, coz v prekladu znamena zeme ledu, prejmenuje. Vegetariany asi nepotesila hlaska "Norove vykrmuji lososi a lososi vykrmuji norske hospodarstvi", ktere je i diky rope a plynu ctvrte nejbohatsi na svete. Take Islandu se drive rikalo "chudobinec Evropy" a v dokumentu je prezentovan jako skoro stejne bohaty jako Norsko. ()

sskrblik

Až budou děcka starší, čapnu drona a letím na Island pořídit nějaké záběry. Příroda z ptačí perspektivy a nejenom z ní, je prostě boží. Né nadarmo Jirka Kolbaba tuto zemi zbožňuje. Letecké záběry jsou spektakulární, to sama příroda čaruje. Islandu dali prostor, ale především Dánsko a v poslední řadě Švédsko oh yeah BALI. Tak trochu zvláštní mix, dle mě šlo věnovat více prostoru výše skloňovaným. Jinak nemám co vytknout, snad jen dostat povolení se prosvištět svým dronem anebo nás Rath NATO a prostě to pustit bez báßně  a Zagorky. ()