Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (7)

Polosvět (2022)

Běla, Mrázek, Berdychův gang, Orličtí vrazi a Jonák. Kvalitní přehled devadesátkových zločinců scénáristicky pod taktovkou Kmenty s mluvícími hlavami z obou stran barikád, přičemž v prvních dvou dílech kraluje syn Běly, Berdych to má s věrohodností padesát na padesát, Večeř jede 100% , ale třeba Jonák sem už moc nepatří. Překvapivě to nejdůležitější, co mi to dalo, je pocit frustrace jak tohle všechno dovolila, tolerovala nebo dokonce na tom participovala tehdejší moc. ()

Polosvět veksláků (2022) (E01)

Jednoduchý dokument na téma život a dílo veksláka, mafiána Františka Mrázka opět dle not investigativního novináře Kmenty. Jednoduché čili skoro jen mluvící hlavy, ale unikátní právě zajímavými mluvícími hlavami ať už z řad kriminalistů, nebo dokonce syn Antonína Běly v teplákách v nápravném zařízení. Ale jestli tenhle dokument se mnou emočně zamával, tak popisem jak byly nekompromisně zadupány do země jakékoliv snahy o vyřešení jeho vraždy a zločinů s tím spojených. Natvrdo řečeno. Doufám, že ty odporný socany už spláchla historie definitivně. PS: Další z dokumentů, který je součástí té tsunami zájmu o téma devadesátých let, které vyvoval seriál Devadesátky (2022). ()

Polosvět světských (2022) (E02)

Jednoduchý dokument na téma život a dílo mafiána pardon podnikatele, kolotočáře, guru Františka Mrázka Antonína Běly. Několik zajímavých informací - už v sedmdesátých letech mu asi prošla vražda policisty, v osmdesátých letech patřil k boháčům, dokonce jeho manželka mohla oficiálně podnikat a dosahovali denně příjmů  dvojnásobek průměrné měsíční mzdy, chtěli ho sejmout protitankvou střelou.... Plusem je, že jsou zde Bělovy fotografie a nepoužívá se jen ta jedna známá z jeho náhrobku, ale hlavně celé to o řád výš posouvá "upřímná" výpověď jeho syna, kterýmu se asi hřejivě vzpomíná z kriminálu na časy, kdy v šestnácti dostal nejnovější merecedes, kdy se bavili po bordelech a kdy obdivoval tátu, kterýho má za boha.. ()

Polosvět policajtů (2022) (E03)

Berdychův gang od A do Z se zajímavými mluvícími hlavami jako reportér Kroupa, policajta Tereza Hodačová pardon vlastně Kánová, která tu bandu dostala a dokonce samotný pan Berdych. Je suprový a dojemný, jak ten napravený pán jako jediný spolupracoval s policií ( a pak ze všech seděl nejdýl) , jak došel k jakési sebereflexi a otevřenosti o tom mluvit a člověk by tomu hrozně rád uvěřil, ale spíš bude něco na slovech Kroupy, že sice pan Berdych mluví upřímně o všech zločinech, ale kromě těch vražd, ty jako by nebyly a taky bude něco na odhadu, že má někde skrytý prachy , který se nevypátrali. Ovšem nejvíc mne točilo do běla, že vlastně byl osdsouzen jen zlomek těch lidí zapojených do toho gangu a někteří jsou dál policajtama, v inspekci nebo jako státní zástupci. ()

Polosvět nájemných vrahů (2022) (E04)

Jako dokument na téma orličtí vrazi to bylo kvalitní, ale dát tohle před posledním dílem souběžně vysílaných Devadesátek zrovna nebyla taktická trefa. Klobouk dolů před kriminalisty. ()

Polosvět olejů smrti (2022) (E05)

Už v roce 1993 předložil vyšetřovací tým zprávu o LTO, která doputovala k premiérovi Klausovi a ministru financí Kočárníkovi. Logicky se čekalo, že se udělá to, co na Slovensku, kde okamžitě jedním jednoduchým zákonem dali na stejnou úroveň zdanění lehké topné oleje a nafty ( což jsou dva názvy pro ten samý produkt ) a tím ucpali díru pro daňové úniky v řádech stovek miliard.  U nás ale hned nato rozprášili tým vyšetřovatelů a celníků a jelo se ještě pár let dál. Miliardy fuč a kupa mrtvol.  Ten Klaus je vážně odporný zlo, ale geniální, když tyhle křivárny přebije navenek tématy vrtěti psem : levice, pravice, modrá planeta a ne zelená a antivaxerovstvím atd, Co čekat od člověka, který krade pera... ()

Polosvět sexklubů (2022) (E06)

Když se epizoda jmenuje svět sex klubů, tak jsem čekal, že se bude věnovat tématu sexbyznysu v devadesátkách tzn. zrod obchodu se ženskýma po pádu železné opony, o vzniku bordelů nebo zločinech spojených s pouliční prostittucí, kdy tady u hranic stáli u kilometrů silnic prostitutky, nebo městečko Dubí s rekordním  počtem nigh clubů na metr čtvereční i s těmi co vlastnil nejbrutálnější pasák Belčev, jenže tenhle poslední díl je jen o Jonákovi a jeho Discolandu Sylvie, přičemž velkou část věnuje třeba Dj Uwa popisu provozních záležitostí toho podniku. Neříkám, že to není zajímavý, ale v rámci tohoto cyklu je to jasně nejslabší díl. ()