Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

Recenzie používateľa rakovnik k tomuto seriálu (7)

Polosvět (2022)

Snad nikdy jsem se netěšil na další díl...dokumentu! Tedy kromě rybářské tématiky :-) Snad to bylo způsobenou kvalitou souběžného seriálu "Devadesátky", snad tím, že tuto historii jsem zažil a mnozí aktéři žijí také dodnes, ale hltal jsem každý díl a dohledával další informace. Musím vyzdvihnout, jak zajímavou sestavu "vypravěčů" se podařilo autorům sestavit. ()

Polosvět veksláků (2022) (E01)

Pěkný dokument, byť nájemná vražda nebyla dosud objasněna. Zajímavé je i sdělení dokumentu, proč tomu také tak je. Obávám se ale, že to nejdůležitější se stále ještě nemůže ani příliš naznačovat. A tedy jména politiků, stojících zřejmě v pozadí. Sice touto vraždou údajně skončila doba divokého západu a střílení ze samopalů, ale Mrázek začal něco jiného: mafie bílých límečků, kteří působí veřejně a ještě jsou společensky uznáváni. ()

Polosvět světských (2022) (E02)

O jakéhokoli zločince méně je vždy dobře. Není tedy na škodu, pokud se likvidují mezi sebou. Ideální svět bez zločinu bohužel neexistuje. Nicméně je opět škoda, že ani tento zločin nebyl vyřešen, opět i kvůli zásahům odněkud shora. Každopádně RPG a granáty už jsem zapomněl nebo jsem je tehdy nevnímal a jsem za to upřímně rád. Myslím si, že po upřímné (?) otevřené zpovědi mafiánova syna bude mít tato linka zločinu ještě pokračování. ()

Polosvět policajtů (2022) (E03)

Bezprecedentní spojení zločinu a policie. Zajímavé je, že začínáme u Jonáka. Vysmátý David Berdych není úplně uvěřitelný. Také proto, že vyšetřování opět maří jakási "vyšší moc", kolem gangu je stále mnoho otazníků. ()

Polosvět nájemných vrahů (2022) (E04)

Z tohoto dokumentu opravdu mrazilo. Autenticita výpovědí aktérů je nade všechny autorské fikce, byť dle reality. Taková partička známých a co dokázala. Klobouk dolů před krimimalisty. Škoda jen, že chybělo více " Mimíska ", ale vzhledem k jeho postoji se nedivím, že nedostal prostor. Neuvěřitelně " klamal tělem ". Tito lidé jsou stále/opět mezi námi... ()

Polosvět olejů smrti (2022) (E05)

Dodnes je připomínán Václav Klaus a ODS. Zmíněni byli také spolupracovníci Miloše Zemana. Je smutné, jak snad dobrou práci policie zmaří někdo vysoko. ()

Polosvět sexklubů (2022) (E06)

Ve výpovědích účastníků tehdejší velké párty mi chybí pohled dodnes žijících celebrit, které se vesele s tímto kontroverzním "dojičem" kapitalismu nechaly fotit. Ivan Jonák byl obrazem té doby, v jeho podniku se scházela různorodá společnost a vzešly zajímavé postavy kriminální historie naší země. Sám pan podnikatel byl tragikomická postava tehdejšího divadla. O Romanovi Skamene by bylo možno natočit speciální díl a myslím, že tak rozverně by nevyzněl. ()