Polosvět

Polosvět veksláků (E01)

(epizóda)

Vražda všehoschopného kmotra Františka Mrázka šokovala v roce 2006 celý národ. Jak to, že přes zcela mimořádné nasazení různých bezpečnostních složek, nebyla nikdy uspokojivě dořešena? ... Vekslák a miliardář František Mrázek byl známý svými kontakty na příslušníky policie, podsvětí i mocné politiky, díky kterým po listopadu 89 tahal za nitky a sbíral kompromitující materiály. Už za komunismu prodával vše, po čem byla poptávka. Bony, elektroniku, kradené starožitnosti, dokonce i náhrobní kameny z židovských hřbitovů. Díky podplácení, vydírání a vazbám na příslušníky policie, či zpravodajských služeb, se Mrázkovi i jeho kumpánům vedlo skvěle. Jeho kariéra a moc strmě stoupala, až do katarze případu zřejmě propojeného s tunelováním společnosti Setuza. V roce 2006 ho jedinou ranou zastřelil neznámý profesionál. Mrázkův kompromitující archiv skončil neznámo kde a z marného vyšetřování jeho vraždy se postupně stala fraška. Otázkou zůstává, kdo si jeho smrt objednal a proč? (Česká televize)

milwaukee

Že by křišťálově čistý Stáník Gross? Už to tak asi bude. A kdo teď má Mrázkův kompro archiv? Rád bych do něho nahlédl. A jak pravil jeden člověk z Mrázkova okolí: "Kdyby lidi viděli jen desetinu z toho archívu, už by nikdy nešli k volbám". ()

bohhous22

Čekal jsem víc kontroverzní pojetí, jež je hodno Mrázkova mýtu a vykreslení jeho osobnosti.Těšil jsem se na důkladnější rozpracování jím pořízených kompro materiálů,vyděračských praktik a napojení na velká jména tehdejší vrcholné politiky.Částečně možná i na nějaké informace ze soukromí, díky kterým zdánlivě jednoznačná postava, jako byl pan Mrázek, dostává jiný rozměr a já jako divák mám zase nad čím přemýšlet.Bohužel Čtčko jede dost po povrchu a s až novácky nudnou výpovědní hodnotou a nesmyslnou stopáží pouze naznačuje a zaobaluje, což je převeliká škoda! Když už se do tohoto tématu tvůrci konečně pustili, měli divákům sdělit něco nového a zajímavého! Neznám knihy pana Kmenty a fakt mě sere, když v biografickém dokumentu o jedné z ústředních postav podsvětí šílených 90. let dostávám víc otázek než odpovědí! Hodně mě baví zpracování RTVS o podsvětí v devadesátých letech na Slovensku!To má koule!!!Neberou si servítky, všude je hromada bomb, kyseliny, propojení gangů na státní orgány a to vše ve stopáži do 30 minut.A díly o Svěchotovi nebo dvoudíl o Černákovi jsou sakra dokumenty o gangsterech z 90.let!!! Uvidíme,co bude dál no... ()

stone

Zdá se, že je tady pořád strach otevřít tu skříň s kostlivcem dokořán. Slováci to udělali ve svých seriálech o jejich mafii daleko lépe. ()

subic

Kmenta se potřebuje zviditelnit, čemuž rozumím, napsal sice už scénáře ke 2(3) filmům, napsal několik knih, ale třeba na rozdíl od starého Klímy nemá svůj pořad v televízi ani na internetu. Nelze mu upřít, že se o Františka Mrázka, spolupracovníka STB Vedrala, zajímá dlouhodobě, napsal o něm scénář, ale jsou všechny ty jeho domněnky pravdivé? Pro mě jsou přinejmenším zajímavé. A každopádně dokument to zajímavý je, o tom žádná. ()

Hammond

Jeden z velkých případů 90. let z pohledu kriminalistů, kteří byli do vyšetřování případu skutečně zapojeni. Kdo má rád spíše faktické dokumenty, tak se mu to bude líbit - zpracování je celkem dobré :) ()

drsny_hery

Ta doba byla svým způsobem fascinující. Tenkrát nám šlohli auto, policajti ho našli a prodali i bez papírů do bazaru, a tam jsme si ho vypátrali sami. Přečetl jsem všechny Kmentovy knihy a k danému tématu se podařilo do stopáže nacpat to nejpodstatnější, přestože některé zásadní informace byly jen lehce naznačené. Většina aktérů si běhá dál po světě a lidi rychle zapomínají. Doba se mění, způsoby se mění, ale tenhle systém ještě několik generací vlád potrvá. Dokument má všechno. Mluvící hlavy, dobové záběry, autentická svědectví, hranou část, adekvátní střih. Bavil jsem se. ()