Polosvět

Polosvět veksláků (E01)

(epizóda)

Vražda všehoschopného kmotra Františka Mrázka šokovala v roce 2006 celý národ. Jak to, že přes zcela mimořádné nasazení různých bezpečnostních složek, nebyla nikdy uspokojivě dořešena? ... Vekslák a miliardář František Mrázek byl známý svými kontakty na příslušníky policie, podsvětí i mocné politiky, díky kterým po listopadu 89 tahal za nitky a sbíral kompromitující materiály. Už za komunismu prodával vše, po čem byla poptávka. Bony, elektroniku, kradené starožitnosti, dokonce i náhrobní kameny z židovských hřbitovů. Díky podplácení, vydírání a vazbám na příslušníky policie, či zpravodajských služeb, se Mrázkovi i jeho kumpánům vedlo skvěle. Jeho kariéra a moc strmě stoupala, až do katarze případu zřejmě propojeného s tunelováním společnosti Setuza. V roce 2006 ho jedinou ranou zastřelil neznámý profesionál. Mrázkův kompromitující archiv skončil neznámo kde a z marného vyšetřování jeho vraždy se postupně stala fraška. Otázkou zůstává, kdo si jeho smrt objednal a proč? (Česká televize)

Radko

Hlavohovoriaca nuda, ktorá divákovi vysvetľuje, že polosvet vekslákov sa rovná akýsi Mrázek. Mafoš, čo ho odjebali iní mafoši, či ekonomickí alebo politickí, to je jedno. Nuž a porovnanie s Kuciakom je ale že úplne mimo. Kuciak bol novinár, nie mafián. Ak, tak sedí porovnanie so zavraždeným ministrom Duckým, ktorého zastrelenie do hlavy pred poštovými schránkami v jeho paneláku sa tiež dodnes nepodarilo objasniť. Nuž a keď už porovnávam, spracovanie prípadu Duckého vraždy slovenskými tvorcami bolo asi 100x výživnejšie a informačne hodnotnejšie, ako toto: "jako jó, jednou snad..." ()

Lukrecie

Velmi dobré, jen absolutně nechápu jak někdo může srovnávat vraždu Mrázka s vraždou Jána Kuciaka?!? A srovnávat tak neadekvátně ČR a SR? Oba stáli na absolutně jiném pólu spektra. To je jako sčítat jabka a hrušky. Zatímco J. Kuciaka a jeho manželku měli víceméně všichni rádi, protože dělali něco pro společnost a obyčejné lidi, odhalovali špínu a bojovali proti ní, Mrázek hrabal jen pod sebe. Proto lidé na Slovensku vyšli do ulic. Proč by se někdo zastával Mrázka? Nedává smysl!!! ()

rakovnik

Pěkný dokument, byť nájemná vražda nebyla dosud objasněna. Zajímavé je i sdělení dokumentu, proč tomu také tak je. Obávám se ale, že to nejdůležitější se stále ještě nemůže ani příliš naznačovat. A tedy jména politiků, stojících zřejmě v pozadí. Sice touto vraždou údajně skončila doba divokého západu a střílení ze samopalů, ale Mrázek začal něco jiného: mafie bílých límečků, kteří působí veřejně a ještě jsou společensky uznáváni. ()

shyster

Oproti povedené slovenské sérii Mafiáni a Súmrak bossov je toto slaboučký čajíček. Sklouzává jen po povrchu bez jakékoliv snahy osvětlit mafiána Mrázka, který toho za život stačil napáchat dost a dost. Škoda. ()

DruidKarel

1837. hodnocení: Pro všechny ty, kteří mají rádi knihy Jaroslava Kmenty je tenhle dokument skvělým způsobem, jak si připomenout zločiny 90. let, kdy politika, policie a zločinecké skupiny často táhly za jeden provaz. V tomto prvním díle nás provázi řada tehdejších vyšetřovatelů i samotný Jaroslav Kmenta a vzpomínají na vyšetřování vraždy kmotra Františka Mrázka. Samotný případ skrývá řadu tajemství i dnes, 16 let od památné vraždy, kdy nám chybí pořád to hlavní: kdo byl objednatelem a kdo vykonavatelem, který znamenal smrt bývalého veksláka. Výborný dokument, úměrná stopáž a příslib dalších dílů. Mohu jen doporučit, 5*. ()

otík

Tradiční dokument, který je však výjimečný svým tématem - vraždou krále podsvětí Františka Mrázka. Pozitivem a devízou dokumentu je to, že odkrývá spoustu dění kolem této vraždy a přibližuje dobu porevoluční i krapet pozdější. Škoda jen, že stejně jako se vražda nikdy nevyřešila, končí otevřeně i tento dokument. Hudební režie: Eva Javůrková ()

janesX

Tento krimi dokument je síce pútavo spracovaný (drží si vašu pozornosť) a snaží sa byť aj konštruktívny, ale má žiaľ otvorený koniec. Tvorcovia šli len tam, kam sa dalo zájsť a povedať mohli len to, čo mohli dokázať, takže pri takých obmedzených možnostiach nám ostáva len (a aspoň) tušiť kam až viedli (a asi aj stále vedú) chápadlá tejto českej chobotnice. Aspoň vidíme, že Kočnerov je vo svete viac (tento sa moc dlho nedožil). Ďalšie epizódy si určite nenechám újsť. ()

mira007

Jednoduchý dokument na téma život a dílo veksláka, mafiána Františka Mrázka opět dle not investigativního novináře Kmenty. Jednoduché čili skoro jen mluvící hlavy, ale unikátní právě zajímavými mluvícími hlavami ať už z řad kriminalistů, nebo dokonce syn Antonína Běly v teplákách v nápravném zařízení. Ale jestli tenhle dokument se mnou emočně zamával, tak popisem jak byly nekompromisně zadupány do země jakékoliv snahy o vyřešení jeho vraždy a zločinů s tím spojených. Natvrdo řečeno. Doufám, že ty odporný socany už spláchla historie definitivně. PS: Další z dokumentů, který je součástí té tsunami zájmu o téma devadesátých let, které vyvoval seriál Devadesátky (2022). ()

Sharleen76

Vynikající dokument odkrývající fakta o nájemné vraždě kmotra Františka Mrázka, vyprávěný vyšetřovateli a novinářem Jaroslavem Kmentou. Kdo nezažil 90 léta jen stěží pochopí. Pamětníci si připomenou kauzu Kubice a snahu politiků zamést celou věc pod koberec. 5* ()

gemi

Vynikající. Ne tak strhující, jako druhý nebo třetí díl, které obsahují komentáře klíčových aktérů (což to posouvá na ještě vyšší level), ale pořád fakt dobré. Takže za smrtí Mrázka byla socanská mafie?! ()

celticek

Tak to nakonec vypadá na Standu Grosse! A já jsem mu na začátku tak fandil a věřil, že to bude sympatický, hodný kluk. No jo, chyba lávky. Nemohu nesrovnat se slovenskými Mafiány, ti jsou lepší, ale zase jsme u prvního dílu. Uvidíme. ()