Dokument o Tyleru Durdenovi

Česko, 2021, 29 min

Réžia:

Tony Havlík

David Štilip (a.z.)

Tento dokument chronologicky promítá hudební kariéru nesplněných ambicí jednoho z nejtalentovanějších rapperů současné scény Tylera Durdena, jehož temné texty ze života jsou dodnes pro mnoho lidí aktuální. Dokument silným způsobem promítá jeho vzestupy a pády, nahlíží díky archivním záběrům okrajově do jeho života a ukazuje jeho nejlepší texty. (Emo-haunter)

Emo-haunter

V kapse ani korunu, na hlavě korunu, Tyler Durden boy, tmou putuju, můj tým psů, máme tým snů, kdo je víc cool, kdo je víc true? To je můj trůn, Ema sedá na klín, žiju co sním, neptám se co smím, lítám jako Čestmír, nenosim kostým, Gynger boy ballin, minulost pomstím. Tvůj hood je troska, můj hood je vesmír, dostávám props, ty seš tu jenom pro smích, já jsem Ďábel, jsem tu pro hřích, chceš prozřít, nech mě prostřít. Na vrcholu řetězce, nejde to popřít, legenda velká jako Wall street, na drogách procházim Elm Street, GMG je kult, zrozenej v ulicích. Chodim venku, nevim kolik hodin je, dope někde v sobě, v hlavě jenom rap, ignoruju tupý kecy, ste nicotný, kroutí hlavou, přitom o tom taky ví. Přátelé se dojí, dokud se dají, pečujou jenom o to, zda se ve dne nají, jeden den ti tvrdí, potom se v křoví tají, yea boy, mý boys tohle dobře znají. Lítám venku sedm dní, to jsem si dobře ulít, domů nejdu nikdy, rodinu mám jinde, rozumíš, rodinu mám jinde tati, jebu na tvý kecy jako ty na alimenty. Matka mi řekla, ať už nezvonim nikdy, abych nešel s prázdnou, dala mi čtyry litry, čtyři litry, pro kurvy a automaty, vim, bitch, vim, na tebe dojde taky. Když vidim, jak trpíš, když mi dáváš kilo, já sem fakin pilot, uletim z toho všeho, Gynger fakin boy, zůstávám v hracim poli, ha, nemůžou mě nikdy skolit. ()

garmon

Až pár hodin po shlédnutí mi došlo, jak sugestivně do mě režisér pořád hustil, že ten týpek  a jeho textíky jsou neskutečné, výjimečně, talentované a ještě a ještě jednou talentované, že masterpiece, brilantní atd. To je půlka krámu. Marketing jednoho temného osudu, jenže: takových už bylo, co to mysleli upřímně a upsali se. Třeba Pepíček Zíma. Zajímalo by mě spíš, jestli se někdy propojí vysoká kultura s nízkou. To, že je ochotná se s těmi říkankami s kolovrátkem v pozadí ztotožnit část jedné zatím do chomoutů nechycené popkulturně vysmažené generace, to ještě nic neznamená. Ani to faustovské sebedestruktivní gesto anebo tenhle druh gnóze sám o sobě nic neznamená. Egotrip. ()

Moonwalker

Mohl to být talent a mohl být hodně vysoko, co se týče jeho tvorby, ale docela se to klukovi vymklo z rukou. Je mi z toho smutno vidět dneska Tylera jak vypadá a hlavně jak se chová. Dokument má skvělou výpravu a autentické záběry z Tylerova života dávají dokumentu sílu. Je to fakt nářez. Jsem rád, že někdo Tylerovi udělal takové ,,tribute'' video. Hodně cením. ()

kubilov

Kdybych měl tento dokument posuzovat podle filmařských kritérií, chyběla mi v něm větší snaha než jen práce s archivem. Zajímavé by bylo slyšet například od Smacka po letech jeho verzi Tylerovy anabáze v A51 nebo některých Tylerových kamarádů z dřívějška. Ve zmíněné práci s archivem ale velmi dobrá práce. ()

• Tyler Durden se vlastním jménem jmenuje David Štilip. (PeterGriffin)
  • Na konci dokumentu se objevuje citát: „Jsou ti, co braní pika zvládají a jsou ti, co braní pika nezvládají. Kdo bere, neví do jaké z těchto skupin paří. Zpravidla všichni věří, že patří do skupiny těch, co braní pika zvládají a až čas, zkušenost a odvaha podívat se pravdě do očí, může ukázat, že šlo o pouhou chiméru.“ (PeterGriffin)