Extrapolácie

Dráma / Mysteriózny
USA, 2023, 6 h 48 min (Minutáž: 45–58 min)

Tvorcovia:

Scott Z. Burns

Aimee Mullins, Devika Bhise, Meryl Streep, Gemma Chan, Keri Russell, Edward Norton, Sienna Miller, Kit Harington, Indira Varma, Michael Gandolfini (viac)

Osem navzájom prepletených príbehov počas 33 rokov skúma, aký vplyv bude mať klimatická zmena na rodinu, prácu, vieru a prežitie vôbec. (Apple TV+)

Lenka.Vilka

Chtěla bych moc ocenit práci scénáře, který není jednostranný. Ukazuje příběhy a pohnutky jak těch na správné straně, tak těch na špatné straně. Tedy, pokud to rozlišit lze. A ukazuje svět, jaký doopravdy je. Včetně té myšlenky, která pomáhá dost lidem večer klidně spát: "Dnes je to ještě dobrý. Ať se postarají ti po mě. Nebudu dělat všechno práci za ně.". Možná právě proto antologický formát tomuhle příběhu sluší nejvíc. V prvním díle se nám v roce 2037 představí některé z postav a divák potom dál sleduje jejich jednotlivé, byť propojené, příběhy v dalších budoucích časech. S tím, že je předem jasné, že odsoudíte tak jako tak určité postavy (které se chovají sobecky a všechno popírají kvůli profilu nebo ty které jsou připraveny obětovat i svůj vlastní život jenom proto, aby poukázali na to, co je špatně) na základě svého vlastního životního názoru a náhledu na svět. ***** Na Předsevzeti jsem se moc těšila, protože trailer tuhle minisérii prodal dokonale. Uznávám, někoho mohla nachytat pouze slavná jména (a to jich v traileru byla jenom polovina), ale výsledek předčil má očekávání. Protože Předsevzeti nejsou jenom o tom, že někdo je zlý korporátní mafián pod kterého područí pomalu začne každý trpět. Na začátku vyprávění je nastavený problém: Pokud uděláme jeden ústupek. Pokud kvůli jedné věci povolíme limity druhé věci, jaké to bude mít následky. A to je na tom všem to nejděsivější a vidíme to vlastně i ve skutečném životě. Ale jak dlouho lze ustupovat, než ta skála bude těsně za našimi zády, a už nepůjde jít dál? ***** Možná proto právě antlogické vyprávění sluší příběhu nejvíc. Přes klimatické změny sledujeme příběhy jednotlivých lidí, kteří jsou tím ovlivněni. A dost se mění i způsob vyprávění v průběhu oněch 33 let příběhu. První díl je takový dětsky naivní. Druhý už je náročnější. Přičemž třetí se neváhá opřít do otázky "Jak nám tohle může bůh vůbec dělat?", zatímco lidé si sami hrají na boha v díle dalším a potom musí žít s následky. Příběh se navíc nebojí ukázat závislost na technologiích, kdy si toho jsou společnosti moc dobře vědomi, a tím pádem mohou zneužívat změnu klimatu ke svým profitům kvůli zoufalosti lidí. Ať už z důvodu svých slabostí, závislostí nebo nemocí. A poslední tři díly jsou herecký a myšlenkový masterpice s tím, že poslední díl asi nejvíc. Protože tam vzadu ve stínech se celou dobu skrývá člověk, který před 33 lety dopustil tuhle velkou změnu, protože chtěl žít pro "teď", které mu přineslo větší profit. Prostě jenom dva stupně navíc, že? To je skoro nic. Právě co ke řečeno v posledním díle má největší dopad, protože nenásilně spojí, co bylo řečeno předtím. Velice silné. Kruté, ale pravdivé. ***** Byla jsem nadšená výpravou a lokacemi. Každý díl se odehrává jinde a ani jedno místo není ošizené nebo má míň než druhé. Každý díl je napsaný perfektně a zároveň jinak. S citem pro detaily a hned několikrát mě emočně zasáhl kvůli osudům lidí, o které zde jde především. Rozsáhlejší recenze ZDE. ()

Marze

Sledujeme reakce ruznych postav na globalni krizi, jejich soukroma dilemata a profesni vyzvy na pozadi environmentalni zkazy planety. Jeji osud zavisi na libovuli egoistickeho dabelskeho kapitalisty. Jednotlive dily jsou pribehove uzavreny. Dopady kataklizmatu jsou uveritelne, ale sterilni postavy a zobrazeny svet pusobi nerealne. Klimakrize dopadne vic na chude,nez na byznysmeny a pravniky. ()

Miroslav.Zac

Tento seriál krásně vystihuje lidskou mentalitu. Svět jde do háje, ale my se budeme stále tvářit, že ještě není tak hrozně, aby nebylo hůř a když nám bude nad stoupající hladinou vyčnívat už jen hlava, budeme si říkat "pořád dobrý". Tenhle seriál by neměli vidět lidé s depresemi a enviromentálním žalem. ()

bonovox

Táto séria mala svojim aktuálnym námetom veľký potenciál ale ako celok ide o priemernú ekologickú agitku. Jednotlivé časti sú vcelku zaujímavé a poteší aj previazanosť niektorých postáv v čase. Taktiež plejada hereckých hviezd je plusom. Škoda len niektorých slabších epizód a možno menej údernejšieho finále. Podľa mňa ale zobrazenie budúcnosti je podané dosť reálne. 60% ()

M.i.k.e

pro někoho zbytečná ekoagitka, pro někoho zase něco co klidně může nastat a záleží jen na lidech aby tomu zabránili. Samotné epizody jsou pak půl na půl. Jedna polovina je velmi dobrá a v tom co ukazuje sakra nepříjemná. Ta druhá má mnohdy velmi dobrou myšlenku, ale podává jí ne úplně záživně a zbytečně roztahaně. Předzvěsti tak nepatří k tomu nejlepšímu co Apple stvořil, nicméně ani k tomu nejslabšímu a pokud k nim divák nebude apriori přistupovat jako k něčemu otravnému, mají co nabídnout. Vliv na změnu myšlení to sice mít nebude žádný, ovšem realita je taková, že pokud nám záleží na našich dětech a na té kouli kterou obýváme, nebylo by úplně od věci to nenechat dojít do takových extrémů...60% ()