Nestvůra z Essexu

• Veľká Británia The Essex Serpent

Londýnská vdova Cora Seabornová se přestěhuje do Essexu, aby mohla prošetřit zprávy o mytickém hadovi. S místním vikářem ji nečekaně sblíží věda a skepticismus, ale když vesnici postihne tragédie, místní ji obviní, že k nim nestvůru přilákala ona. (Apple TV+)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (7)

Nestvůra z Essexu (2022)

Popis a název mě nalákali na mysteriózní hororovou dobovou vztahovku, ale je třeba říct, že úvodní premisa je dost zavádějící, a o žádnou "Nestvůru" tu v podstatě nejde. V první řadě je to klasická dobová vztahovka, takový protiól k Panství Downton a dalším, které ukazují to pozlátko doby přelomu 19.-20. století, a tady naopak dostáváme všechnu tu špínu a bídu té doby, což je určitě příjemná změna, a zas něco nového. Herecky je to výborné, což se na základě obsazení hlavních rolí dalo čekat, ale přiznejme si, že dějově jsme asi čekali něco trochu jiného. Tvůrci se snaží nahodit několik témat, točících se okolo spodní vrstvy společnosti, a jejich charakterů, přesvědčení, ale nic z toho není až tak zajímavě podáno, aby to stálo za velké vychvalování. ()

The Blackwater (2022) (E01)

Je vidět, že tvůrci tu určitě budou hodně pracovat s atmosférou, jelikož už od prvních momentů se dostáváme do hodně ponuré oblasti, která nabízí úplně jiný pohled, než Panství Downton a další podobné projekty. Tady je vidět všechna ta špína a chudoba, žádné pozlátko. Uvidíme, co do dalších dílů přinese samotný příběh, ono to o té mořské příšeře určitě nebude tak jednoduché a jednoznačné...Tady očekávám, že si spousta postav ponese nějaké to tajemství z minulosti. ()

Záležitosti srdce (2022) (E02)

Oproti prvnímu dílu zpomalení tempa, kdy se děj rozvětvil do několika dějových linek, a na poli šesti epizod tak chce zřejmě obsáhnout co nejvíce. Uvidíme, k čemu tak bude linka doktora z města (Bez detailních operačních scén bych se obešel), potažmo viditelně se rozjíždějící vztah mezi přírodovědkyní a farářem. ()

Pád (2022) (E03)

Na poměry šestidílné série opravdu pomalý díl, který hlavní linku neposune ani o kousek dopředu, a zaměřuje se čistě na vztahy ve městě. ()

Všechno je modré (2022) (E04)

Mysteriózní linka má opět velmi málo prostoru, sotva takových pět minut čistého času. Prvn půlhodina je čistá vztahovka, která teda ukazuje zkaženost a zaostalost v myšlení tehdejší doby u lidí na venkově, ale...To asi prostě není to, co jsme od série čekali. Pokud teda nemá "Nestvůra" sloužit jako metafora pro to, že se někteří lidi chovají vlivem svého přesvědčení, jakoby je posedl ďábel či co. ()

Nadělám spoušť (2022) (E05)

Z venkova jsme se přesunuli zpět do města, takže vidíme zase náhled spíše do městského života. Zajímavá ukázka tehdejšího metra (To jsem snad zatím nikde ani neviděl) a kontrast bohaté vrstvy s absolutní chudobou (hygiena nulová i na začátku dvacátého století, a to jsme v civilizované Evropě). To, že je doktůrek do Cory zamilovaný bylo jasné už od začátku, stejně tak se dalo čekat, že když ho hraje Dillane, tak to bude aspoň trochu kokot. ()

Vynoření (2022) (E06)

Tak jsme se konečně dočkali (ale i nedočkali) té nestvůry, okolo které jsem čekal, že se to bude točit, a pravda nám tak vyplavala doslova na povrch. Místo mystery hororové akce se nám tak uzavírá hlavně klasická dobová vztahovka. Je zajímavé vidět, kam se vlastně celá civilizace za to cca století posunula, a jak velký krok jsme v mnoha ohledech udělali, když se podíváme tady na tu špínu a chudobu. Těžko říct, co bylo vlastně tou hlavní nestvůrou. Byli to ideje jednotlivých lidí, či jejich popletené myšlení? Či nenažranost a sebestřednost bohatých, kteří kašlali na své okolí? ()