Prepadnutie v údolí

• Spojené arabské emiráty Al Kameen (viac)

V zime 2018 počas štvrtého roku jemenskej vojny sú jednotky armády Spojených arabských emirátov rozmiestnené v pohraničných oblastiach Jemenu, aby poskytovali pomoc bojujúcim intervenčným vojskám arabskej kolície. Na základni v prístavnom meste Mocha panuje dobrá nálada, pretože emirátski vojaci očakávajú skorý návrat domov. Počas poslednej rutinnej prieskumnej hliadky sú traja vojaci Ali, Bilal a Hindasi na ceste vedúcej úzkym kaňonom prepadnutí ťažko ozbrojenými jemenskými militantmi. Traja vojaci sa ocitli v beznádejnej pasci, uväznení, zranení a mimo dosahu komunikácie, si uvedomujú vážnosť svojej situácie. Dochádzajú im možnosti, munícia a predovšetkým čas. Po tom, čo sa o prepadnutí hliadky dozvie veliteľ základne v Moche, uvedomí si, že útok na vojenskú hliadku SAE bol vopred premyslený. Rýchlo sa rozbieha záchranná misia, ale podarí sa leteckej a pozemnej podpore doraziť včas? (TV JOJ)

kinderman

Někteří (R. Harlin, S. West) zkoušeli dělat pro Číňany, otci 96 hodin Pierru Morelovi zaplatili Arabové, aby oslavil jejich statečné vojáky a natočil si svůj Black Hawk Down. S představováním postav se režisér nezdržuje, záhy vrhne tříčlennou hlídku do pečlivě připravené léčky v úzké soutěsce a celý zbytek filmu pojednává o tom, zda se je podaří včas zachránit. T. Arbogast to sice zkušeně nasnímal, ale vzhledem k tomu, že si k žádné z postav divák nevytvoří vztah, začnou po čase všechny ty popojíždějící vozy a výbuchy poněkud nudit. ()

liskam odpad!

Válečný film podle skutečné události jo....?? To si snad ze mě někdo dělá prdel. Přeci není možný, aby měl v jednadvacátým století s takovýmhle vybavením někdo takovouhle vojenskou strategii (hrrr na ně se zavřenejma vočima) v údolí plný vandráků s kalachama občas nějakým RPG a minometem. Ještě když navíc mají ve vzduchu dron kterej může všechno zmapovat... Pálím jasnej odpad protože to prostě nešlo dokoukat. 14% ()

bourec

Jen na základě jmena režiséra jsem šel do tohodle filmu. Vojenský obrněný vozidlo přijede, dostane zásah granátometem, pak najede na minu, a stojí. Přijede další, a další, a pořád dokola. Tohle je průřez trapnou první hodinou. Jo, vlastně se tam zjevuje odstřelovač, kterej všechny střílí do těla. Pak přiletěj stíhačky, a je konec. Morela mám rád, ale tohle je hovno. 30%. ()

Big Bear

Předně bych chtěl moc poděkovat CheMosquitovi, že mne upozornil na tento kousek. Vůbec jsem neměl šajn, že něco takového existuje. Ani si nevybavuji kdy jsem naposledy viděl nějaký film Spojených Arabských Emirátů a o no to bude možná tím, že jsem žádný doposud neviděl. O to více jsem byl zvědav na to co natočily byť s francouzským rejžou a kameramanem. Rovnou říkám, že o téhle zemičce stejně jako Saúdské Arábii si myslím své a nebýt jejich sponzorování terorismu a vyvážení islámu, mohl by svět být výrazně klidnějším místem. Bohužel jim Alláh do vyprahlých písků nadělil jezera ropy a hloupí běloši ji tam na začátku století našli a naučili Araby těžit. A aby toho nebylo málo, stali se na ní zcela závislí. Když jsem četl místní komentáře, musel jsem se usmát. Většina komentujících totiž jak vidno komentuje počínání hrdinů ve filmu a ne film samotný. Sám si občas musím dávat pozor abych se k tomu také nenechal strhnout.  Jenže tady komentujeme jak je Bridget Johnsonová natočená a ne jak je chytrá a zda si počíná dobře ve svém milostném životě! :-). Takže abych se dostal k jádru pudla respektive k jádru vozidla MRAP, páč o to ve filmu jde. Dlouho jsem neviděl takhle pěkně natočenou válečnou akci. Opravdu to připomíná Black Hawk Down a mně to připomnělo vzhledem k patové situaci spíše britský film Kajaki z roku 2014. Ta některá najetí na miny nebo zásahy RPG, to byla prostě lahůdka. Jako celek je film klasickou válečnou akcí se vším klišé na které jsme my válečníci zvyklí. Základna, první seznámení s jednotlivými vojáky, velitelství, mise, první průser a řešení průseru, přičemž se osudy jednotlivých hrdinů čím dál více propojují. Konec mise a závěr. Klasická osnova válečného filmu. Amíci by ještě v závěru tleskali. Tady je to modlitba k Alláhovi. Jak říkám, mně se to líbilo moc. Kamera parádní, hned ten úvodní pohled na základnu přes prolétající blackhawk byl super! Hned jsem chytil slinu, že by to mohlo být dobré. Vojáci mají americkou výstroj, americká vozidla, americké vrtulníky i stíhačky, takže to mělo pěkný outfit. Někdo na to kouká z pohledu dnešní doby a války na Ukrajině, ale je třeba si také uvědomit, že tohle se odehrálo v        roce 2014!  Tedy před osmi lety, kdy i ta výzbroj byla trochu jinde než dnes. Samo počínání vojáků SAE bylo samozřejmě diskutabilní a kdybych to vzal na poměr ztracené výstroje a nasazené techniky, tak hadrníci vyhráli na celé čáře. V souhrnu bych dal za 4 půlměsíce, ale za tu spokojenost a místní nepochopení toho co vlastně hodnotím dávám pátý navíc. * * * * * ()

Necrotongue

K tomuto snímku bych se zřejmě nikdy nedostal, kdyby nebylo Big Bearova doporučení, a i když většinou dám v otázce válečných filmů na jeho názor, tady jsem váhal, protože když na jedné straně stojí muslimové a na druhé někdo jiný, fandím právě tomu někomu jinému. Tady proti sobě stáli hodní Spojení Emirátové a zlí teroristé z Jemenu a já jsem měl zjevně fandit těm, kteří neměli ruské vybavení, což jsem poslušně splnil, protože ti zlí v chalátech byli od pohledu špinaví, ale jinak ve vzájemných muslimských konfliktech zachovávám přísnou neutralitu a doufám v co nejvyšší killcount. Oni to totiž podle mých zkušeností Emirátové i Saudové hrají tak trochu po valdštejnsku, což se ostatně ukázalo i v současné situaci. Ale zpět k samotnému filmu. Snímku Black Hawk Down (2001) jsem svého času přiklepl plnou palbu, proto si tato záležitost ty čtyři pěticípé zaslouží, přestože Jestřába tak nějak vykrádá. Mně se totiž na ten boj o život vcelku dobře dívalo, protože ho tvůrci zvládli dostatečně akčně, a přestože si po americkém vzoru neodpustili tklivé až patetické scény. / Poučení: Chceš-li se dostat do nepřátelského obrněného vozidla, nezapomeň si otvírák. ()