Závislost

USA, 2018, 53 min

Réžia:

Sarah Holt

Joe Morton (rozprávač)

Existují způsoby léčby závislostí, které se postupně objeví třeba jen po prášcích na bolest? Pokud už jako dítě někdo trpí pocitem, že „je úplně k ničemu“ a že „svět kolem je zlý“, tak je pak únik k „práškům“ o hodně reálnější. Tito jedinci nezvládají svůj emoční stav. Ve filmu se potkáme s několik případy ze státu Západní Virginie. Např. Marie se stala po porodu svého dítěte závislou na oxykodonu. Stát jí syna odebral, dokud testy neprokážou, že nebere žádné drogy. Nějakou dobu bylo všechno v pořádku. Po narození druhého dítěte se to ale znovu zvrtlo. Vrátila se domů za synem, ale brzy jí úřady oznámily, že přijedou a vezmou jí děti obě. V průběhu těhotenství dostávala metadon zdarma. Po porodu už si za něj ale musela platit, což vedlo k dluhům. Neměla zdravotní pojištění ani peníze, takže se znovu vrátila k drogám. Podobným problémům čelí bezpočet chudých lidí, kteří nedosáhnou na léčbu. (Česká televize)

Psycho.R

Klasický USA dokument, kde mluvící hlavy popisují své osudy, ty podbarvuje hudba, která Vám má říct, co máte zrovna cítit. Pro Evropana rušivé a navíc téměř nesdílné, nedozvíme se nic, kromě toho, že na analgetika může vzniknout silná závislost. ()

rikitiki

Perfektní ukázka popularizačního a varujícího dokumentu. Vědecká část příčin a působení závislosti je podaná takovou formou, aby ji pochopil i běžný divák. Vysvětlování principů závislosti navíc doplňuje výstižná animace dění v lidském mozku. Pro konkrétní představu dopadu závislosti jsou tu pak jednotlivé minipříběhy, o lidech, kteří třeba i nevědomky propadli drogám (tady jde převážně o léky na předpis) a jak je pak systém odkopl. Je to děsivé a alarmující. Profit farmaceutických firem, neexistence zdravotního pojištění a zároveň chudoba opravdu mnohým nedává jinou cestu než prášky. Zvlášť, když nevědí, do čeho můžou spadnout. A jak by taky mohli, když jim je předepíše doktor. Nebo vy se snad svého doktora pokaždé ptáte, jestli vám nehrozí závislost? Ne, tohle je převážně vina systému, nikoliv těch lidí. Dokument to zobrazuje srozumitelně, dokáže svému poselství dát celospolečenský rozměr, ukáže problém v mnoha souvislostech. Fakt dobrá práce. A fakt děsná situace. ()

Xeelee

Docela plastický obrázek stavu toho jak se lidé díky lékům stávají závislými, jak neefektivně se to v USA řeší, kolik to kvůli tomu stojí peněz a životů. Léčba abstinencí je účinná tak z 10 až 20 % a většinou končí relapsem. U Metadonu a Suboxonu to je 40 až 90 %. U nás tohle naštěstí funguje mnohem lépe a daňové poplatníky to vyjde mnohem levněji. A hlavně se to u nás ví a je to legální. Ale od té doby co skončil protidrogový koordinátor Vobořil to tu za Babiše začalo jít od desíti k pěti, tak snad nová vláda obrátí kormidlo k data based politice. Na dokumentu je nejhorší ta část o léčbě dětí, které se narodí závislé. A nejzajímavější jsou ty vědecké poznatky. Třeba to jak dlouhodobé užívání drog zapíná a vypíná geny, což vyvolává nerovnováhu, která mění fungování mozku. Zas tak objevný pro mě ten dokument není, ale je kvalitní a hlavně v USA je potřeba tyhle informace šířit a přes politiky umožnit jejich aplikaci do praxe. Tuhle problematiku řeším v Praze s odborníky na komunální úrovni a zajímalo by mě o čem to sator sakra píše. ()