OUCA - (NE)SKUTOčNí PRíBECH

• angličtina SCHEEP – (AN)REAL STORI (festivalový názov)

Ľuboš nie je ako my. Ľuboš má prehľad, má vlastný názor a neverí médiám, ktorým ide iba o zisk a nikdy nenapíšu pravdu. Ľuboš si ako jeden z mála zachoval “zdravý” rozum. Aj preto musí znášať údel človeka, ktorý odhalil utajované skutočnosti o dianí okolo nás. Najmä o takzvanej pandémii, pomocou ktorej nás chcú ovládnuť elity. Ľuboš býva u sestry Kamily a je nezamestnaný. Preto má dostatok času, aby o sebe nakrútil strhujúci dokument, ktorý pomôže ľudstvo opäť doviesť k slobode a vymaniť z pút covidotroctva. Možno otvorí oči aj Vám. Ľuboš totiž nie je Ouca! (pepo)

filmfanouch

Pandemie COVID-19 zasáhlo každého z nás, někoho ovšem i v ní dokázal být kreativní a vytěžit z ní podklad pro svou tvorbu. Jedním z nich byl i Peter Pavlík, který se na pandemii rozhodl postavit svůj mockument OUCA - (NE)SKUTOčNí PRíBECH. Sám se poté vtělil do role Ľuboše Mokrého, který od samého počátku ve filmu představuje ztělesnění toho nejhoršího možného antivaxera a dezinformátora.   Pavlíkův komediální mockumentární drama trvá 80 minut, zaměřuje se poté na třetí vlnu pandemie na Slovensku v prosinci 2021. Zkušený střihač Pavlík nezklamal, jeho střih je povedený, OUCA má díky tomu povedený spád nejen díky krátké délce. Stěžejní je ovšem pozorovat Pavlíkův herecký výkon. Sympaťák na pohled totiž ve svém vlastním filmu ztvárnil naprosto věrohodně lidsky odporného idiota, který ztělesňuje toho nejhoršího možného antivaxera, terorizuje svou sestru, svou neteř, očividně nemá kontrolu nad sebou samotným a ukončené očkování u někoho známého pro něj znamená uvržení na osobní černou listinu.   V domácích podmínkách a s produkčními limity, přesto očividně kreativní a především hravý. OUCA přitom stojí primárně na třech hercích, komorním příběhu a očividném čerpání ze známých zkušeností z internetu i okolí. Spousta výjevů z Ľubošova života díky tomu vyznívá tragikomicky, v průběhu se navíc Ľuboš stává lidsky odpudivější a odpudivější. Ve výsledku Pavlíkův Ľuboš snese srovnání například s Daliborem Krupičkou ze známého dokumentu Svět podle Daliborka, na rozdíl od Klusákova nepřesvědčivého dokumentu má ovšem Pavlík výhodu právě v tom, že si může dovolit věci přihrávat a přesto výsledný materiál působí o poznání autentičtěji a uvěřitelněji.   Je především radost pohledět, jak někdo místo deprese v lockdownu kreativně přemýšlel a podařilo se mu z aktuální neveselé situace skutečně vykřesat reflexi doby, ve které OUCA vzniklo. Stěžejní vyvrcholení by si možná zasloužilo tak trochu jiné vybudování, dost možná by to celé chtělo budovat ještě tak trochu jiným směrem. Je to ovšem především kreativně vymyšlený mockument, který dokáže reflektovat nejen situaci na Slovensku, ale situaci v podstatě všude na světě. Osobně mě po 7829 km od Wu-chanu Pavlík opět mile potěšil se svou očividnou touhou nezastavit se v momentě, kdy víceméně zastavuje zbytek světa a i z neveselých situací něco vykřesat. Svět by takových lidí potřeboval více.   OUCA - (NE)SKUTOčNí PRíBECH je nejen zajímavá, ale i vyloženě chytrá podívaná, kde tentokrát Pavlík předvádí nejen šikovné střihačské i režijní ruce, ale tentokrát i schopnou a uvěřitelnou hereckou kreaci, kterou vytvořil prototyp nejhoršího možného antiwaxera. Velmi povedená práce, která vybízí k tomu očekávat další zajímavé věci z Pavlíkovy dílny..... ()

baruss

Som strašne rád, že sa niekto (Peťo) rozhodol dať fľus do tváre dezolátnej lúze aj inak ako facebook komentárom. Ak sa vraví, že spoločnosť na Slovensku je polarizovaná, tak tento film ju nijako nezjednotí. A budú to tvorcivia čo budú častovaní vulgarizmami, obviňovaní že sú platení Šorošom alebo Židojaštermi. Klobúk dole, že sa to niekomu chce. ()

hroubek

Hodně povedený satirický film. Režisér, scénárista, střihač a hlavní herecká hvězda v jedné osobě Peter Pavlík odvedl výbornou práci a natočil zajímavý a zábavný film. Pavlík se nebojí tnout do živého a hlavní hrdina představuje typického "nejchytřejšího člověka u stolu v hospodě", všechno ví, na všechno má ten jediný správný názor, a kdo s ním nesouhlasí podporuje USA a fašistický stát. Pavlík se parádně převtělil do této "jednoduché existence" a dává nám každou minutu jeden absurdnější názor za druhým a k tomu velmi povedené hlášky. Pavlík to umí perfektně a uvěřitelně prodat, že jsem neměl problém si vzpomenout na pár svých známých, kteří na některé věci mají podobný názor. Velmi příjemně mě překvapilo, jaký má pan režisér komediální talent (ten rap je boží) a dokáže všechny tyhle blbosti prodat. Zahrát takhle velkého idiota není, tak snadné, jak se na první pohled zdá. Pavlík jako režisér odvádí velmi dobrou práci a bavilo mě sledovat, to co mi ukazuje a jakým způsobem to dělá. Střihová stránka filmu je povedená a film má díky tomu dobré tempo. Velkou pochvalu si zaslouží Katarína Smaczna, bez které by byl film poloviční, jelikož ona představuje racionální pohled na věc, a je skvělou hereckou partnerkou Pavlíka. Osobně se mi hodně moc líbila poslední desetiminutovka, která má hořkosladkou pointu, a nádherně nám ukazuje kam nás blbost těchto jedinců dostala. Z mé strany velmi dobrý satirický film a už teď se těším na další projekt režiséra. ()

xzajox

Bohužiaľ opäť "len" smiech cez slzy, pretože s ľudskou debilitou sa nedá urobiť nič. Ani púšťať im denne, akí sú dementi. PP zahral dezoláta celkom dobre, ale všade, aj u neho bolo cítiť, že je to hrané nehercami. Ľudia, čo mu vyhovárali jeho bludy mohli byť intenzívnejší, ich sarkazmus a robenie si prdele mohlo byť viac z duše a nie ako čítané z papiera. Koniec už bol len o slzách a vyššie spomínanej beznádeji, že sa títo ľudia poučia. Inak som sa ale celkom bavil. Hodnotiť musím ale čisto len ideu,tému, snahu a fajn výsledok, inak by to šlo aj pod dve *. Za to teda 70% - 4* ()

BarryLyndon

Autorský projekt mého oblíbence Petera Pavlíka alias pepa. Mohlo by se to jmenovat: Dunning-Kruger: The Movie, protože to sleduje jednoho experta, který ví všechno o všem s takovou intenzitou, až neví skoro nic. Bohužel mám ve svém okolí takových Lubošů požehnaně, kdo si myslí, že on nikoho takové ve svém okolí nemá, ať se podívá do zrcadla. Měl bych akorát menší výtku k představiteli, pepo je opravdu sympaťák, tak jsem si chvilku musel zvykat na idiota s jeho tváří. :-D  Covidu jsem se profesně trochu věnoval a stále věnuju, tak jsem se bál, že mi něco vtipné připadat nebude, ale dá se říct, že jsem se za první 3/4 nasmál hodně. Možná některé věci budou připadat nerealistické, ale rozklikněte si libovolnou diskuzi ke covidu na idnesu nebo CNN Prima News, realita je ještě mnohem smutnější Konec pak nabízí docela nepříjemnou, ale povedenou katarzi. Pepo má taky hodně povedené voiceovery u ilustračních záběrů a vyloženě super byl střih u  psaní do diskuzí.  Klidně by mohla být i dvojka ve stínu aktuálních událostí a Luboš by se podíval na frontu, aby si ověřil vymyšlenou válku. 8/10 ()

• Všetky názory a teórie, ktoré prezentuje Ľuboš, sú čerpané z internetových diskusií. (pepo)
  • Film bol vybratý do súťažnej sekcie dokumentov na festivale Cinematik. (pepo)
  • Pre dosiahnutie najvernejšieho vzhľadu amatérskeho filmu, ktorý natáča hlavný hrdina, sa natáčal projekt na domácu techniku bez štábu. (pepo)