Krysap

Kdo viděl Nejdelší den v Changanu, ten bude mít jistě opakový pocit déja-vu. Předloha od stejného autora se nezapře, poměrně dost podobné složení hlavní trojice. Inspirace zmíněným seriálem je zřejmá i z celkového obrazového pojetí. Ovšem celkově v mých očích Luoyang jednoznačně zvítězil - narozdíl od Changanu, kde byla první polovina v podstatě jedna dlouhá akce a druhá výrazně nestíhala s dechem, tentokrát je děj bez nějakých hluchých míst. Snad jedině opět zbytečně přepálená stopáž vzpomínek na minulost.. Hlavní trojice příběhu je výborná, skvěle se doplňuje. Kriminální zápletka se mi líbí, nahlédnutí do staré čínské alchymie nemá chybu. Herci mi přišli všichni bezchybní, včetně vedlejších postav. Překombinované rozuzlení jsem čekala s ohledem na předchozí zkušenost s autorem. Tenhle seriál jsem si užila od začátku do konce a mohu vřele doporučit všem, kdo mají rádi historické detektivky. ()

Lex.San

Ještě před svojí premiérou, po uveřejnění traileru, nadchl tenhle seriál mnoho diváků, kteří se na sledování přímo třásli a pochvalné recenze tak na sebe nenechaly dlouho čekat. Upřímně chápu jejich nadšení, ale v tomto případě nepůjdu tak docela s hlavním proudem. ***  Na seriálu jsou už od prvního pohledu vidět dobře investované peníze. Vizuální stránka je opravdu působivá a člověk musí jen obdivovat tu výpravnost a ty souboje, kterými se od prvního dílu vážně nešetří. Hudební podkres je nadprůměrný a opening s endingem jsem si vždy pustil společně s dalším dílem. I herecké obsazení zaujme leckterého fanouška, ale upřímně, u mě to moc nefungovalo. Už u prvního dílu jsem se zasekl a příběhem jsem se doslova prokousával. Dlouho jsem nemohl přijít na to proč a dost mě to štvalo, protože jsem se na sledování hodně těšil. Ono to totiž přes to všechno dohromady moc nefunguje. Nemělo to pro mě tu správnou chemii a ještě u 10. dílu (což je skoro čtvrtina seriálu) jsem se do příběhu nedokázal úplně položit. V první řadě za to mohly charaktery hlavních mužských protagonistů – Gao Bin Zhu i Erlang byly sice povahově úplně odlišné osobnosti, ale byli si i tak dost podobní. Byli to otravní sólisté, kterým šlo jen o pomstu. Jejich rádoby popichování moc nefungovalo, protože si každý hrál jen na svém písečku. V tomhle ohledu to dost zachraňovala Victoria Song, která táhla příběh dopředu. Oni celkově zde ženské charaktery měly daleko více co nabídnout. Vedle zmiňované Victorie to byla císařovna či její tajemnice, které měly ten správný šmrnc. Liu Ran byla sice moc milá, ale na její romantickou linku jsem si musel trochu zvyknout. Popravdě moc nechápu nějakou potřebu romantiky v takto laděném příběhu. A tím myslím nejen pár Liu Ran a Erlang. ***  Po první třetině seriálu se do toho naše trio trochu více položí, ale jde spíše o oddělené vyšetřování, které se protíná než o nějakou bližší kooperaci. ***  Dalším kamenem úrazu byl příběh. Je zde přespříliš frakcí i jednotlivců, jejichž motivy se musí odhalovat, ale divák sám moc vodítek nedostane. Stává se tudíž jen pasivním sledujícím v příběhu, který ne vždy udrží jeho pozornost. ***  V poslední třetině se buď příběh rozeběhne tím správným směrem a získá pro mě tu správnou chemii, nebo jsem se na celé ladění seriálu už tak zvykl, že si mě Luoyang i trochu získal, ale nebýt filmařského umění, tak jej v průběhu sledování vzdám. Ke konci jsem na něj totiž koukal už jen proto, abych si potvrdil to, kdo je tím největším záporákem. ***  Takže jak jsem říkal, seriál si rozhodně své fanoušky našel a najde, ale já zůstávám tak trochu stranou – 3* (6,5/10) P. S. Ze zvědavosti se chystám zhlédnout The Wind Blows From Longxi, jehož premiéra už klepe na dveře, a jsem zvědav, který počin si ve výsledku povede lépe. ()