Tensai ódži no akadži kokka saiseidžucu

• Japonsko 天才王子の赤字国家再生術 (viac)
Japonsko, 2022, 4 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Když v jednom malém chudém horském království ochořel zdejší král, tak padla úloha vladaře na jeho syna prince Weina. Ten se však pouze přetvařuje před ostatními, že mu na jeho zemi záleží, ale vzhledem k faktu, v jaké ekonomické situaci se království nachází, by ho nejraději celé někomu dobře prodal a za utržené peníze si zařídil klidný a komfortní důchod. Ovšem k tomu, aby mělo království vůbec nějakou slušnou cenu, je potřeba ho stabilizovat a vypořádat se také s okolními zeměmi, které si válkou se svým slabým sousedem chtějí snadno zvýšit reputaci. A tak musí princ zapojit celého svého génia, aby se jeho konečný plán na prodej vydařil. Ovšem díky různým promyšleným schématům a intrikám, které mu měli vše pouze usnadnit, se dostavují nečekané výsledky a princ tak získává náhodná významná vojenská vítězství, nové polnosti, které je třeba spravovat, ale i nehynoucí úctu a obdiv svého lidu… (Jeoffrey)

Hees

Geniálny princ, ktorý má dostať kráľovstvo z dlhov je anime, ktoré sa snaží predstaviť chod menšieho kráľovstva hlavne z politického pohľadu. Mladý Wein vie hlavne pracovať pomocou ľsti, dokáže každého okabátiť a využiť rôzne situácie, aby si polepšil. Anime veľmi dobre vysvetľuje politické vzťahy a predstavuje kontinent a to ako to na ňom funguje. Kontinent je totiž rozdelený do niekoľkých oblastí a také malé kráľovstvo ako je Natra musí balansovať medzi všetkými väčšími súpermi a inak ako už spomenutou ľsťou sa to rozhodne nedá. Začiatok má anime trocha slabší, lebo sa nesnaží nejak budovať charaktery a vysvetľovať to aké sú, ale hneď vstupujeme do nejakého politického súboja a riešení toho. Anime keby mám zhodnotiť nie je háremovkou, lebo má málo prvkov ako háremovky. Jeden zo žánrov je tu komédia, tak tu sa veľa teda nenasmejete, ja by som skôr povedal, že to je politické anime so správou surovín a vlastne v celom anime sa vyjednáva a sem tam sú tu nejaké súboje s veľmi málo grafickými ukážkami súboja, ale skôr sa zobrazuje taktická mapa, aby divák mal predstavu čo sa stalo a aký to má dôsledok na príbeh. Charaktery sú prekvapujúco veľmi kvalitné a tým myslím všetky charaktery, ktoré som mal šancu v anime vidieť majú jasne vysvetlené pohnútky a chovajú sa uveriteľne a v podstate som ich mal aj rád. Zásadný problém je pre mňa to, že anime je naozaj tým čo sa oplatí pozerať len v posledných dieloch, lebo to, že si divák zvykne na charaktery a na situáciu na kontinente začne robiť čoraz lepší pocit z celého anime, ale bohužiaľ začiatky sú naozaj slabé a tak celkový pocit je nakoniec omnoho lepší, ale ja musím zhodnotiť anime ako celok a to bohužiaľ je hodnotené ako som hodnotil. ()

DaweForeman

Upřímně jsem tohle chtěl po prvním díle vzdát, ale nakonec se z toho stalo něco, na co jsem se těšil každý týden, i přes průměrnost tohoto anime. Všichni politikaří, pletichaří a uprostřed toho je hlavní hrdina, který je "vychcanější" než všichni dohromady a kolikrát má spíše více štěstí než rozumu. Nikdy ale člověk nesmí podceňovat lenocha, který je silně motivován tím, aby si svůj požitkářsky život zachoval. Je to trochu taková primitivní imitace Lelouche v Code Geass zasazená do fiktivního středověkého světa (se žádným významným fantasy prvkem), takže od toho člověk nemůžu očekávat mnoho, protože je to vše tak nějak po pár dílech předvídatelné bez variace zvratů. Akční prvek je tu spíše na vedlejší koleji, kdy tu působí jen na dokreslení atmosféry, romantická stránka je tu nakouslá a kompletně zabitá, dobrodružství je tu jaksi nepřítomné a po komediální stránce toho tady není příliš co k vidění, kdy tu je pár zábavných situací, ale toť tak vše. Obecně bych to shrnul jako takové anime, které úplně neurazí, když člověk nemá co sledovat, ale má to velice zabitý potenciál. To už doporučuju spíše se kouknout na zajímavější anime s podobným prostředím v podobě Madan no ou to Vanadis, kde je také Natra. Po animační i hudební stránce je to ucházející. ()

Jeoffrey

Ptal jsem se pár lidí, jestli jim přijde lepší „Genius“ anebo „Realista“ a většina se shodla na tom, že je podle nich Genius lepší. Já s nimi ale nesouhlasím už jenom z toho důvodu, že mě Genius nepřesvědčil, že je vlastně nějaký genius. Vidím jen lehce nadprůměrně inteligentního muže, který si jde za svými ambicemi a občas použije nějakou tu úspěšnou lest, ale stejně často mu jeho machinace nevychází. Genius je u mě člověk, který dokáže předvídat několik kroků dopředu, který má vše do detailu promyšlené a má i plány pro všechny možnosti, kdyby se něco pokazilo, nebo umí rychle a efektivně improvizovat. To se ale Weinovi za celou sezónu povede tak dvakrát a většinou je mi vše tak nějak suše podávané, že mě ani ta nejpromyšlenější schémata nebavila. Navíc když místní rádoby genius najde někoho, kdo má být na stejné úrovni, tak to celé akorát funguje tak, že postavy sice kují pikle, ale neustále opakují věty typu „já vím, že on ví, že já vím…“ aby diváka utvrdili v tom, že tu tedy máme dva strašně chytré protivníky, ale ono to nepůsobí dramaticky, spíš jen blbě, nebo úsměvně. Když už jsme u toho humoru, protože jeden z hlavních argumentů, proč je prý Genius dobrý, je fakt, že se nebere moc vážně, za sebe musím říct, že vtipných situací jsem tam našel spíš poskrovnu a občas mi to přišlo akorát dětinské, asi jako některé chování hlavního hrdiny. Takže pro mě je celý tento seriál spíš jen průměrnou, někdy i nudnou a pitomou podívanou s pár sympatickými postavami a sem tam dobrým nápadem, která mi ale nic geniálního ve výsledku nedala. Za mě 4,5/10, ale co jsem se ptal, tak mnohým se to prý líbí, takže jsem to možná jenom já nepochopil, beru to moc vážně, nebo mi to jen těžce nesedlo. ()