Je to již dávno, co na území Japonska vybuchly bomby a proměnily většinu země v pustou poušť. V této postapokaliptické budoucnosti sice stále přežívají nějací ti lidé, ovšem postupně vymírají díky tajemnému fenoménu označovanému jako „rezavý vítr“, který způsobuje, že lidskou kůží doslova prorůstá rez a bez léčby se časem dostane až k orgánům, což v důsledku znamená pomalou a bolestivou smrt. V jednom z měst, chráněném vysokými zdmi, skrze které by se vítr neměl dostat, žije mladý doktor Milo, který se snaží najít na rez lék. Potají zkoumá nejrůznější houby, které jsou ve městě zakázané, protože společnost věří, že to jsou právě jejich spory, které vítr roznáší, a tedy způsobují nemoc.
Jeho život nabere nečekaný obrat, když se ve městě ukáže hledaný terorista Bisco, který dokáže za pomoci svého luku nechat vyrůst obrovské houby všude tam, kam dopadne jeho šíp. Bisco je také na cestě za nalezením léku na rez, navíc na rozdíl od ostatních ví, že houby nemoc nezpůsobují, naopak by jí mohli vyléčit a také mají blahodárný vliv na zničenou půdu, které by mohly dodat živiny, a tak by se mohl v budoucnu svět opět zelenat. Oba muže pohání stejný cíl a oběma také dochází čas, protože jim někdo blízký právě pomalu umírá před očima… (Jeoffrey)

Jeoffrey

Sabikui Bisco dělá pár věcí hodně dobře, ale k čemu to je, když můj celkový dojem v poslední třetině zabije několika naprosto do očí bijícími nesmysly. Co je dobře zvládnuté? Rozhodně prostředí, které je nápadité, plné nečekaných stvoření a rostlin, zkrátka autorům nechyběla představivost. Sice to může vypadat, že většina z toho, co na obrazovce vidíme, vznikla tak, že si tvůrci sedli a úplně nahodile nahazovali všechno možné i nemožné, co by v postapokalyptickém Japonsku mohlo vypadat cool, ale nějak se jim to podařilo skloubit dohromady a spolu s rázným tempem a energií, která vyprávění nechybí, to prostě funguje. Takže obří létající ryby, přerostlí krabi, hroši, houby a kdo ví co ještě mi nevadí, seriál mi je uměl podat jako naprostou samozřejmost a já se na těchto nápadech dokázal svézt a bavit se. Stejně tak celé to postapokalyptické ladění mi autoři uměli prodat a (nejen) během 5. dílu jsem si vzpomněl na některé z těch lepších vedlejšáků z videoherní série Fallout (Litle Lamplight, kanibalové atp.). Ze začátku to bylo zajímavé, originální, fungovala chemie mezi ústřední dvojicí a já si to docela dobře užíval, ale pak jako by si autoři řekli, že celý příběh budou také psát stylem, narveme do něj všechno, co nám přijde cool, ale už se nestarali o to, že by to taky mělo dávat smysl. A tak se začali dít věci, nad kterými mi zůstával rozum stát, a i ta největší dramata vypadala, že jsou budovaná jen pro efekt a bez nějakého smyslu. Viděl jsem jednu z hlavních postav teleportovat se po mapě, aby byla ve správný okamžik na správném místě, i když nedávalo smysl, aby se tam takhle rychle dostala. Druhá hlavní postava zase dokáže infiltrovat pevnost a dostat se vedle hlavního záporáka, že jí nikdo nevidí, bohužel ani já, a tak tomu nemůžu věřit. Zažil jsem lávu, co nepálí, viděl asi nejhorší plot armor od dob Fairy Tailu. Velké zvraty na mě přestaly fungovat, nějaké kladné emoce jsem začal opět pociťovat až v půlce posledního dílu a celkově tak po zbytek času převládalo spíš lehké otrávení tím, jak byla poslední třetina pitomá a budovaná jen na efekt pro „wow“ a „cool“ momenty. Ze seriálu, který jsem měl nejdřív rád a bavil mě, se nakonec tedy stalo jen něco, co jsem z povinnosti dokoukal, a i závěrečná scéna a rozhodnutí, že z hrdinů z nějakého (a po pravdě docela pitomého) důvodu uděláme opět psance, u mě zabila chuť na další pokračování. Za mě si Bisco odnese jen 5,5/10 a slovy Angry Joea : “You done Fucked it up! ()

q66

Nejsilnější stránou Sabikui Bisco je smysl pro styl, a graficky působivý opening. Jinak se zprvu zdá, že půjde o další Sakugan; celé to kazí hlavní problém LN adaptací - rozvláčné tempo a moc slov a expozice, do té míry, že jsem to chtěl kolem třetí epizody dropnout. Nakonec to ale tak hrozné není; svoji brázdu si nakonec najde, a i když by to mohlo být lepší, kouká se na to celkem dobře. A pokud někdo dělá epizodu, která se celá skládá z monologu hlavního záporáka, nejde udělat nic lepšího, než aby záporáka mluvil Kenjiro Tsuda; 6/10. ()

Hees

Sabikui Bisco je naozaj po všetkých stránkach priemerné anime, ktoré neurazí, ale nenadchne a poskytuje hlavne dobré zaujímavé charaktery, ktoré majú niečo do seba a po počiatočnom začiatočnom chaose, keď neviete kto je kto sú charaktery vykresľované naozaj dobre. Problém Sabikui Bisco je jediný a to, že absolútne všetko čo toto anime robí tak robí iné anime o kúsok lepšie. Áno svet je zaujímavý, áno charaktery sú zaujímavé a takto by som mohol pokračovať do aleluja, ale našiel by som iné anime, ktoré to robí o kúsok lepšie. Čo sa týka postáv páčili sa mi skôr ženské charaktery, ktoré dostávali menší priestor. Záporák "záporný hrdina" musím povedať, že je mierny nadpriemer aj keď trocha by sa zišlo rozvinúť jeho záujmy. Čo dosť postihuje toto anime je absolútna nelogickosť v deji a chovaní postáv, kedy sa divák musí chytať za hlavu, že čo sa to vlastne deje a prečo sa to deje a ľudia čo robili anime doslova používajú skratky v deji a robia si čo chcú a tieto nelogické veci sú naozaj viditeľné voľným okom a to potom vlastne hovorí o tom, že zrejme im nevadilo vydať anime, ktoré je absolútne odflákané, lebo túto nelogickosť vidí každý len sa na to pozrie. Koniec je naozaj hlúpy aj to ako sa snažili na konci urobiť koniec, ktorý neurazí nikoho a zároveň potom nedať ani nejaký uspokojivý koniec pre tých neurazených a proste to tam len naplácať ako sa dalo. Potenciál bol a Pawoo je super, ale Sabikui Bisco je anime, ktoré je absolútne odflákané! ()