Skandál po britsku

• Veľká Británia A Very British Scandal

Seriál Skandál po britsku z dílny scenáristky Sarah Phelpsové zachycuje rozvod vévody (Paul Bettany) a vévodkyně z Argyllu (Claire Foy), jeden z nejnechvalněji proslulých a nejbrutálnějších právních případů 20. století. Margaret, vévodkyně z Argyllu, proslulá svým charismatem, krásou a stylem, dominovala titulním stránkám novin poté, co rozvod odhalil obvinění z padělání, krádeží, násilí, užívání drog, úplatkářství a explicitní polaroidovou fotografii, která ji měla pronásledovat po zbytek života. Přestože se ji její současníci, tisk i soudci snažili očernit, Margaret jim hrdě a statečně čelila s hlavou vztyčenou a odmítala tiše odejít, když ji zradili přátelé a veřejně zostudila společnost, která se vyžívala v jejím pádu. (HBO Europe)

jedna_vrana

Výborní predstavitelia v hlavných úlohách – Paul Bettany a Claire Foy. Celý príbeh ich manželstva a rozvodu je postavený na realite. Ale tá ma iritovala každou vetou vyslovenou z ich úst, prepieranie špinavej bielizne na verejnosti, manipulácia názorov, egoistické pohnútky oboch. Zbytočne strávený čas, toto som nepotrebovala o nikom (ani ak ide o vojvodu a vojvodkyňu z Argyllu) vedieť. ()

filmmovier

Paul Bettany a Claire Foy jsou fantastičtí, kamera naprosto skvostná, skotské exteriéry i interiéry nádherné... Jen ten příběh trochu pokulhával. Překvapivě roztahané, dlouhé tím špatným způsobem a místy i docela nudné. Myslím, že tohle šlo podat lépe a ačkoliv poslední díl (od soudu, jak jinak) tomu zachraňuje reputaci, z průměru to nevytáhl, protože tohle je opravdu celkem zklamání. A to jsem v tomhle případě nečekal. Na kvality (a atraktivnost) skandálu Hugha Granta to rozhodně nedosahuje. 65%. ()

rikitiki

Pitva patologického vztahu mezi psychopatem a snobskou nymfomankou bohužel obsahuje hodně vaty. Jezdí se autem a přitom se čumí do blba. Na to, jak pikantní intimní život vévodkyně vedla, schází i ty pikanterie. Nedotažené a příliš chladné. Chybí tomu drajf a třeba i nějaké pevnější usazení do dobového kontextu. Hereckým výkonům a výpravě nelze nic vytknout, ale takto si ze série odnáším pouze, že privilegované vrstvy jsou občas taky pěkná spodina, a že ženám a mužům se rozhodně stejně neměřilo. Ono ani dnes neměří, ale tehdy to bylo ještě horší. SHRNUTÍ: Navrch huj, vespod fuj. ()

papilon395

Podívala jsem se na celou minisérii v kuse a jsem velmi spokojená. Jiní recenzenti vytýkají rozvleklost, ale pak nepochopili důvod a šli pouze po senzaci. Díky třem epizodám zažijeme kus společného života dvojice britské smetánky, která se asi neměla potkat. On marnotratný, se zděděným šlechtickým titulem, oblibou v alkoholu a amfetaminech, střídající manželky jako ponožky. Zbavuje se jich, jakmile prodře díru do jejich peněženky. A ona krásná, sebevědomá, emancipovaná, otcem finančně zajištěná, milující manžela i jeho skotský hrad. Pravda, taky není svatá, k dosažení své představy o štěstí se nebrání lžím a intrikám. To nemůže dopadnout dobře. Uvidíme Válku Roseových na britský způsob.. A na rozdíl od předchozího Skandálu po anglicku není nad čím se pousmát. Skvělí Claire Foy a Paul Bettany. ()

marhoul

Claire jsem po první epizodě křivdila, ve třetí části totiž exceluje. Celkově je ale seriál slabý. Výprava, exteriéry, interiéry, kostýmy, hudba, kamera, příběh, to vše je dobré, jenomže mizerně zrežírované, mě to většinou nudilo, nebavilo, chytla jsem se až v poslední epizodě, ale i ta chvílemi pokulhává. Tohle neměla točit žena. Pod mužskou taktovkou si umím představit strhující vztahové drama, Paul Bettany byl skvělý, ale mohl to rozbalit ještě lépe, jenomže scénář by asi taky musel napsal chlap.   Samotný fakt, že si psychopatický, absolutně bezcitný, sobecký a vypočítavý ochlasta, feťák a surovec úmyslně vybíral movité baby, na které už dopředu něco měl, v tomto případě věděl, že si to madam, sice diskrétně, ale  ráda rozdá s kdekým, na čemž by fakt nic nebylo, nechal si od ní opravit panství a jakmile vyschl zdroj, měl nabito na rozvod, přičemž tehdejší pokrytecká společnost na ženské, co to měla ráda, která ale zacvakala vše a pičusovi pomohla i jinak, navíc zabojovala, odmítla stáhnout ocas a odejít jen s kabelkou, na ni nejen že nenechala nit suchou, ale ještě musela tři a půl hodiny poslouchat kkta v zapocené smradlavé paruce, jak nenávistně rozpitvává ztopořeným novinářům do pera, jaká že to je špinavá, odporná rajda, což musel být skutečně maras a před babou smekám, až na zem. Že to ustála a byla schopna žít dál, je obdivuhodné. Tahle inkviziční záležitost byla natolik prudérní, zkostnatělá, šovinistická, zpátečnická, že se člověku až nechce věřit, že to nešlo nějak zastavit, přerušit, poslat do hajzlu. A že se to stalo v druhé polovině minulého století. Ačkoli mám k seriálu výhrady, vidět se to dá a asi by se to i vidět mělo. ()