Hakozume: Kóban džoši no gjakušú

• Japonsko Hakozume: Kōban Joshi no Gyakushū (viac)
Japonsko, 2022, 5 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Miko Jasu (komiks)

Jui Išikawa, Šion Wakajama, Kendó Kobajaši, Rikija Kojama, Kana Hanazawa, Rjóta Suzuki, Šimba Cučija, Ajaka Nanase, Hikaru Akao, Hiroši Janaka, Kaori Nakamura (viac)

Když bylo Kawai dvanáct let, tak dostala od svého otce cennou radu: „Najdi si práci jako státní zaměstnanec, protože to je jistota stabilního platu.“ Proto se dívka po škole snažila dostat k nejrůznějším státním složkám, ale jediný, kdo ji vzal, byla policie. Kawai tak po absolvování výcviku nastupuje k pochůzkářům a velice brzy zjišťuje, že tahle práce je často hodně nevděčná. Dokonce je již po pár dnech tak otrávená, že zvažuje rezignaci. Vše se však změní, když je přidělena na zácvik ke zkušené a okouzlující kolegyni, která svým přístupem k práci Kawai přesvědčí, že policejní práce má přeci jen nějaký smysl. (Jeoffrey)

Jeoffrey

Police in a Pod je vtipným, ale zároveň velmi zdařilým nahlédnutí do běžné policejní práce. Co jsem pátral, tak Miko Jasu je bývalá policistka a je vidět, že ví, o čem mluví a co chce ukázat. Uvěřil jsem, že i práce obyčejného pochůzkáře z nějaké té japonské policejní budky je náročná, nevděčná, občas i nebezpečná, ale zároveň hodně důležitá. Na druhou stranu mě udivilo (a nejsem si jistý, jestli tomu věřím), k čemu všemu se takový běžný pochůzkář v rámci své práce dostane a kam až ho třeba kolegové z kriminálky pustí. Překvapila mě i lidskost celého seriálu a nejde jen o milé vykreslení postav s jejich klady i zápory, ale třeba i o to, jak mi dokázali autoři ukázat úctu policie, kterou projevují třeba při ohledávání těla, nebo při jednání s obětmi zločinů. Stejně tak mi nikdo nelže, a i zde se dozvím, že u policie se najdou různé typy lidí a že někteří se v práci vysloveně vyžívají, dokonce až tak, že jsou schopní své moci i trošku zneužívat. Viděl jsem hodně z policejní práce, kdy celý závěrečný případ, který probíhal poslední tři díly, byl jednoznačně top celého seriálu a líbilo se mi, jak bylo vyšetřování detailně prokreslené a jak k němu policie přistupuje. Stejně tak oceňuji, že mi Police in a Pod předhazuje některé opravdu silné momenty a ukazuje, jak se s nimi policisté vyrovnávají. Zkrátka celkové poselství i vyobrazení policejní práce za mě funguje, ale co mě překvapilo byl fakt, že tu pořád dokáže velmi zdařile pracovat i humor a že autoři ví, kdy ho použít. Když se nad tím zamyslím, tak třeba díl s policejním psem byl pro mě asi jednou z nejzábavnějších věcí z celé zimní sezóny. Takže jsem spokojený a rád bych se na Kawai a její kolegy zase někdy podíval. 7,8/10 ()