Španělská chřipka: Neviditelný nepřítel

(TV film)
  • Francúzsko La Grippe espagnole, la grande tueuse (viac)
Francúzsko, 2021, 52 min

Réžia:

Paul Le Grouyer

Scenár:

Paul Le Grouyer

Eric Caravaca (rozprávač)

V dubnu 1918, kdy v Evropě zuřila 1. světová válka, zachvátila všechny kontinenty prudce nakažlivá chřipka, neprávem nazývaná „španělská chřipka". Řádila dva roky a způsobila smrt více než 50 milionů lidí, než zmizela a upadla v zapomnění. Odkud se tato nemoc vzala? Jak se šířila? Jaká opatření byla zavedena k jejímu potlačení? Jaké poučení si z této tragédie můžeme vzít? Tento dokumentární film, který podniká historické pátrání po celém světě, díky přístupu ke vzácným a dosud neviděným archivům a využití mezinárodního tisku, fotografií a osobních deníků z té doby, nabídne hluboký vhled i chronologickou analýzu jedné z největších kolektivních katastrof 20. století. (Viasat)

Skeksis

Neviem, prečo ľudia v poslednej dobe robia dokumenty o vírusoch a katastrofách vo väčšej frekvencii ako v minulosti. Klamem. Viem. lebo chcú zľahčovať COVID. Alebo vojnu na Ukrajine. Španielska chrípka bola veľká strata na životoch, no keď si položím otázku, čo by robili ľudia s COVIDOM v tej dobe - hmmm... Asi nič. A zomrelo by ich oveľa viac. Ak mi tu niekto píše o "SKUTOČNEJ" pandémii a la španielska chrípka, je pre mňa prinajmenšom idiot. Asi im na COVID nezomreli nijakí blízki ľudia. ()

Shakers

V podstate korona, akurát španielska chrípka zabila viac ľudí, no opatrenia sa robia rovnaké aj po sto rokoch. Čo sa týka samotného dokumentu, tak chválim dobové zábery, formu aj obsah. Dokument, ktorý ma čo ponúknuť. 85% - 4* ()

Arsenal83

Veľmi dobré zhrnutie skutočnej pandémie s dobovými výjavmi a obrazmi, ktoré človeka vtiahnu do danej doby. Porovnávať to s covidom však môže naozaj len človek, čo je prestrašený nadosmrti a v respirátore stále aj spí. Dokument tu. ()

sportovec

Rekapitulace drtivé pandemie španělské chřipky nezůstává bez vnucujících se závěrů, které ve světle covidové zkušenosti působí zvláště otřesně. Některé události velmi nedávné minulosti - v našem případě 30 - 35 000 mrtvých jen v České republice - se jeví jako zvláště pomatené. Naslouchat vědě, která je jako všechno lidské dlážděna omyly a dalšími nedostatky, se vyplácí. Lidem i individuu. ()

*CARNIFEX*

Ako napísal užívateľ "Arsenal83". Dokument o SKUTOČNEJ pandémii, podloženej matematickými výpočtami z pohľadu nakazených, následných úmrtí ale aj samotnou definíciou. Nuž ale keď sú ľudia jebnutí, čo narobíme. ()