Auditor, který bytostně nesnáší Vánoce, jede pracovně do malého města. Tam potká ženu, která se rozhodne změnit jeho názor na vánoční svátky. (Netflix)

silentname

Posledný film veľkej vianočnej výzvy z roku 2021 je úspešne za mnou. Už som si chvíľu myslel, že ten deň nepríde. Ale dočkal som sa. Netflix a ich španielska komédia . "1000 Miles From Christmas" konečne uzatvára minuloročnú vianočnú výzvu, ktorú som nebol schopný dokončiť v riadnom termíne. Čiastočne preto, lebo tých filmov bolo veľmi veľa, čiastočne preto, lebo som sa snažil vidieť pomimo ne aj iné filmy a čiastočne preto, že som už miestami na ďalšie vianočné filmy nemal absolútne náladu. Takže som vďačný za to, že som konečne došiel na koniec trate a dobehol do cieľa, síce mesiac a pol po tom, ako mi vypršal čas, ale predsa. A môžem aspoň povedať, že som to zakončil celkom príjemnou vianočnou komédiou, ktorá si tak trošku mixuje viacero nápadov a námetov dokopy. Film síce nie je veľmi originálny, ani neskrýva nejaké zásadnejšie prekvapenia, no má srdce na správnom mieste, má veľké množstvo vtipných scénok, ktoré ma úprimne pobavili a vo výsledku má aj celkom príjemnú romancu. Hoci od prvého momentu a stretnutia mi bolo jasné, ako to celé medzi nimi nakoniec dopadne. Mnohí zamestnanci v továrni na výrobu nugátu sú veľmi zlatí... obzvlášť tá mladá recepčná Luisa. Musím aj povedať, že hoci Raúl je tak trošku "Grinch" tak keď sa jeho srdce začne zväčšovať, pôsobí to veľmi úprimne. Film som si užil, a priniesol uspokojujúce zakončenie jedného veľkého projektu. Každopádne poviem, že na rok 2022 už plánujem vianočnú výzvu zmeniť. Lebo nechcem, aby som sa opäť dostal do stavu, kedy to celé už absolútne nebude mať pozitívnu energiu a stane sa z toho len čistá fuška. Rok 2020 ma nabil optimizmom. No 2021 mi ju opäť vzal. Takže... uvidíme akú vianočnú výzvu si prinesiem na tento rok. Hodnotenie: B ()

Trixinka

Absolutně nesympatické hlavní duo - hlavní hrdinka se chová jako naprostá blbka, hlavní hrdina mohl být trošku víc sympaťák a to jeho prozření ohledně Vánoc bylo takové nějaké divoké a rychlé - jako jo líbíš se mi, mám rád Vánoce jupíí........ Docela odfláknutý film, který vůbec nevyužil prostředí pěkné malé vesničky v horách, a ani rozmanitých charakterů místních obyvatel. ()

Deleatur

Z dosud viděných vánočních novinek nejlepší, ačkoli v ní nebylo nic, co by už nebylo k vidění jinde. Ale tvůrci to udrželi sevřené, každému přidělili jeho roli a měli k ruce herce, který pod dojmem srdečných vztahů na maloměstě věrohodně roztál a překonal trauma ze série otřesných vánočních zážitků. Jen byl trochu rušivý jeho lehce úchylný zjev. // 66% ()

Jirkacek

K tomu, abych se podíval na snímek 1 000 mil do Vánoc z roku 2021 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato španělská romantická komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Na začátku jsme se seznámili s třicetiletým Raúlem (Tamar Novas), kterého o Vánocích potkala všechna neštěstí jeho života. Z toho důvodu nesnášel vánoční koledy, blikající světýlka, ozdobené stromečky a vše, co voní vánočním duchem. Každý rok trávil večírky na nějaké odlehlé pláži, ale letos mu jeho šéf zkřížil plány. Musel totiž provést audit továrny na nugát ve Valverde, městě, které doslova žilo Vánocemi. Chtě nechtě se tedy musel sbalit a z Madridu vyrazil do Pyrenejského zasněženého městečka, kde ihned po příjezdu způsobil svou nešikovností jeho obyvatelům problémy, když zboural kulisy Betlému. Zároveň se poprvé setkal s Paulou (Andrea Ros), dlouholetou organizátorku místních vánočních oslav. Nebylo to šťastné setkání, ale když se s ní setkal v hotelu, kde se ubytoval, začali se postupně sbližovat. Dokonce se vesnické učitelce snažil pomoci splnit její sen o překonání rekordu v největším živém Betlému na světě, ale předtím si v městečku stihl získat pověst člověka, co nesnáší vánoce. Byla tedy otázka jestli tento Grinch z Madridu zvládne přežít svou nejhorší noční můru….Zároveň prováděl audit v továrně na nugát, který tento rok převzal od svého senilního otce Meta (Peter Vives) a zjistil drobné nesrovnalosti v hospodaření. Jako správný auditor chyby musel uvést do závěrečné zprávy, ale Met jej ukecal, aby mu dal týden na jejich vyřešení, neboť továrna po celá desetiletí živila zdejší obyvatele. Raúl souhlasil, čímž oželel svoji dovolenou na Kubě a během toho týdne začal chodit s Paulou a lidé jej začali mít rádi. Jenže to nelibě nesl Met, který od dětství Paulu miloval a stále ji zval na schůzky, jenže ona jej považovala pouze za kamaráda. Majitel továrny o něm proto začal šířit pomluvu, že chce zavřít továrnu a karta se rázem obrátila. Paula se s Raúlem rozešla, lidé jej začali nenávidět a tak jsem byl zvědav, jak to celé dopadne. Závěr 102 minutového filmu se totiž kvapem blížil a jelikož jsem se celou dobu nenudil, byl jsem s jeho dosavadním průběhem velice spokojen. Nechyběla špetka humoru, hojně zastoupeného formou ironie, ale to mi vlastně nevadilo. Také děj byl zajímavý, i když se svým způsobem jednalo o ohrané klišé, jenže mi to tak vůbec nepřipadlo, za což snad mohly španělské Pyreneje a absence amerických scenérií. Mohl bych vytknout snad jedinou věc a to knírek, který náš hlavní hrdina nosil, čímž mi tedy nebyl zrovna sympatický. Zkrátka to nebyl vůbec špatný film a dokonale zapadl do vánočního televizního programu u nás doma. A o rok později jsme se na tento vánoční film podívali znova. Své původní hodnocení jsem měnit nemusel, byl jsem velmi spokojen. Suma sumárum, romantická komedie 1 000 mil do Vánoc ode mne získala čtyři mílové hvězdy ****. ()

Olík

Další Grinch našel ve sváteční čas v čem spočívá kouzlo vánoc a  jako bonus navrch pravou lásku. Nevím jak vám, ale mne tyhle vánoční příběhy přijdou všechny na jedno brdo. A tak snad jenom, že jsme většinou zvyklí na zámořskou produkci a tyhle svátky výjimečně slavíme na Pyrenejském poloostrově. Ale jinak je pod stromečkem v každém dárku jenom klišé, ponožky, klišé a klišé. ()

• Natáčení filmu probíhalo ve Španělsku, konkrétně ve městech Madrid, Segovia a Guadalajara. Dále se natáčelo v Pyrenejích. (SONY_)