O kouzelné rybí kostičce

(TV film)
Rozprávka
Česko, 2021, 35 min

O hamižnosti, lásce a moci kouzel... V pořadí sedmá pohádka ve znakovém jazyce, kterou chce Česká televize opět potěšit ve vánočním čase neslyšící děti, jejich rodiče, ale i slyšící diváky, nás seznámí s rodinou Hladových. Už jejich jméno významově předznamenává chamtivou povahu a snahu každého ošidit. V hostinci, ve kterém hospodaří, nabízejí hostům jídlo nedobré, ba i zkažené. Zato dcera chudého rybáře Markétka, která ráda a chutně vaří, je ochotná rozdělit se s kýmkoli o poslední rybičku. Toto vše pozná i kouzelný dědeček, který v přestrojení za pocestného zavítá do zdejší vesnice. Markétku za její dobrotu podaruje kouzelnou rybí kostičkou, která jí může splnit každé přání. Vlastně každé ne! Jedna podmínka tu je a není radno ji porušit. Když se tajně zmocní kostičky Hladovi, začnou se dít divné věci. Jejich zlá povaha se jim však vymstí. Jak? To neprozradíme. Jak vše dopadne, to se dozvíte až o Vánocích. I tentokrát bude pohádka nejen hraná neslyšícími ve znakovém jazyce, ale nebudou chybět ani skryté titulky. O dabing do českého jazyka se postarají naši přední herci. (Česká televize)

Stejšn

Já tomu dám dvě, jedna za lokace (exteriéry jsou točené v polabském skanzenu, interiéry ale ve studiu). Druhá pak samozřejmě za formát a odvahu jít do tohohle neotřelého experimentu. Pominu-li ale že je to celé hrané ve znakové řeči s dodatečným dabingem pro slyšící, což je určitě chvályhodný počin, není tu moc co hodnotit kladně. Problém je, že to prostě není moc dobré jako film. Příběh nezajímavý, neherci nijací. Aby to fungovalo, když se zrovna neznakuje, účinkující musejí přehrávat, aby bylo neslyšícímu divákovi jasné, o čem scéna pojednává. Asi jako v éře Charlieho Chaplina. Nějak z toho mám dojem, že ani neslyšící to moc neocení a lepší je jakýkoliv film s titulky. ()

ostravak30

V kontextu ostatních pohádek pro neslyšící, které jsem už viděl, dávám dvě hvězdy. Budu se opakovat, ale pro slyšící je pohádka s dabingem opravdu hrozná, neboť jednotlivé postavy mluví jak postižení, ale rozhodně ne ztrátou sluchu. To ovšem nemění nic na tom, že nevím, zda neslyšící pohádku opravdu ocení. Hlavní dialogy jsou odznakovány, ale je spousty vedlejších promluv, které znakovány nejsou a to už si musí divák pouze domyslet. Samotný děj má vždy, tedy i zde, docela zajímavou a klasicky pohádkovou dějovou linku, ovšem za tak malou stopáž a se nedaří ji kvalitně rozvinout a ukončit. Vše se tak děje rychle. Možná i proto není čas zapojit do pohádky trochu více humoru, který by stál čistě na obraze, takže by se pobavili jak slyšící tak neslyšící. Ale humor chybí hodně a též lepší dialogy, vždyť to musí filmaře jasně tahat za uši, ať mi netvrdí, že to neslyší. Co se týče děje, tak moc nechápu, když byla rodina Hladových tak lakomá, proč si nepřála lepší pochoutky než ryby, ale hlavně třeba plnou truhlici zlaťáků apod. Jejich majetnost se zobrazuje čistě na potřebě mít novou střechu a pár cetek v bejváku. ()