Den deskovek

Česko, 2021, 40 min

Účinkujú:

Igor Chmela

DaViD´82

Jako prototyp ucházející. Jenže by se s tím muselo za produkční firmou, aby to zhodnotila, opravila nedostatky, dotáhla koncept a dala tomu nějakou podobu "až se pojede naostro". Jenže zde zůstalo u toho prototypu... Hapruje hlasitost i čistota zvuku, střih je na náhodu "tu uprostřed věty, tu po několika vteřinách ticha, které měly být ustřiženy" a neexistuje návaznost scén (pravidelně se tu o něčem mluví a z rázu bez předělu se řeší zcela jiné téma). Horší je, že ani koncept není dotažený a vyjasněný. A tak je tu čtyřčlenná porota odborníků, která jednotlivé nápady/prototypy amatérských "autorů deskové hry" hodnotí skrze disputaci s autorem. Ten má několik minut na představení mechanik a tématu. Z toho divák nevidí ani ň čili nemá vůbec ánung k čemu se pak celý segment vztahuje, o čem přesně se mluví. Jede diskuze "je to dobrý/špatný aspekt", ale vám ten aspekt nebyl představen; jako kdyby v pěvecké talentové show ani neukázali zpěv soutěžícího. Nemůžete si udělat vlastní názor čili je vám to putna. To je pro podobný typ pořadu trestuhodné. Dalším problémem je porota. V té "deskofobní" Petr Čáslava plní roli "zlého muže", který klade nepříjemné dotazy na tělo, upozorňuje na nedostatky a vůbec "jakože zle" griluje uchazeče. A tu roli plní skvěle. Problém je, že nikdo jiný v porotě svou roli nezvládá a na Petrovo poňoukávání na vyvolání reakce/diskuze nereagují. Není tu nikdo, kdo by "jakože stál na straně uchazečů a bránil je před Petrem", čímž by vznikala dynamika "uchazeč s nápadem, někdo na jeho straně a někdo proti", ze které by vzešlo něco konstruktivního pro uchazeče i diváka. Ne, tady dva členové poroty ani nehlesnou, jeden tu a tam něco zkritizuje a do toho jede monolog Čáslava. Výsledkem je, že to nechtěně působí zle vůči všem těm nadšencům, kteří si možná ani tak nemysleli hned na vydání svého "miláčka" jako spíše na konstruktivní kritiku, na co by se měli zaměřit, co vylepšit, co ponechat, na čem dále stavět. Výsledkem je koukatelná DIY reality show à la "deskoherní wannabe Shark Tank/Den D", která nosný koncept utopila v nedotaženosti. O to hůře, že vše toto do očí vyloženě bije a dalo (resp. mělo!) se to zavčasu adresovat. Po pilotu to jde částečně do sebe a nesporně je to lepší, ale lepší nutně neznamená dobré. ()

Const.ex

PRVNÍ ŘADA: Výborná učební ukázka toho, jak to NEdělat! Vlastně na to koukám jen proto, že mě na tom moc baví ty školácké chyby. A to jak chyby produkční (tragická kamera, střih a zvuk), tak i obsahové (skákání autorovi do řeči, nedávat mu prostor něco dovysvětlit). Zajímalo by mě, jestli si udělali alespoň jeden čistě testovací natáčecí den, kdy by si to celé vyzkoušeli, nebo se to prostě učí za pochodu. Asi spíše to druhé.  Nejtragičtější na tom ale je to, že Albi za to dokonce zaplatilo nemalé peníze. A to by se s klidným svědomím dalo říct, že kdyby je radši vyhodili z okna, tak by udělali lépe. Ale když už nic jiného, tak by se na tom minimálně dala postavit nějaká výborná picí hra... Když už předposlední díl začal vypadat jakž takž zajímavě a pomaloučku to vypadalo, že finále bude mít nejen patřičnou produkční ale i obsahovou náplň, tak přišel strašně hupolácký Live stream, který to úplně zařízl. Tímto se autoři dostali na úplné dno, ze kterého se asi budou chtít (spoiler) v další sérii odrazit. A já už si připravuji zásoby kvalitního alkoholu, bude ho totiž ke sledování další sezóny určitě potřeba. Hodnocení: 1/5 || DRUHÁ ŘADA: Opravdu velký kvalitativní skok. Sledovat druhou sezónu nebyl vůbec nepříjemný zážitek. Občas to byla dokonce i zábava. Teda skoro celou sezónu. Konec totiž opět zabil trapný Live stream, kde se diváci na místě určitě bavili, ale na YT to bylo peklo. Hodnocení: 3/5 ()