Netradiční western o mentorsko-učednické dvojici pistolníků, která současně utíká před rodinnými problémy i před zákonem. V průběhu cesty napříč americkým jihem proslulý střelec Barbarosa předává mladému Westoverovi své životní i profesionální zkušenosti a z naivního německo-amerického farmáře se postupně stává muž. Autenticky působící snímek z Texasu předminulého století připomíná některými svými filmařskými postupy italské spaghetti westerny, přičemž staví na originálně vystavěném vyprávění a skvělých hereckých výkonech hlavních představitelů - Willieho Nelsona a Garyho Buseye. Vedle nich si ale ve filmu zahrála například česká umělecká legenda Jiří Voskovec. (oficiálny text distribútora)

StaryMech

Po posledním setkání s "Barbarosou" jsem uvažoval o tom, že čtvrtou hvězdičku umažu, nakonec nic neměním: režisérova práce s krajinou je jako obvykle skvělá, hra s žánrovými vzorečky svěží, dialogy střízlivé a věrohodné (jak poznamenal jistý kritik, překvapivě se obejdou bez vulgarismů), oba hlavní představitelé stejně jako autor hudebního doprovodu zaslouží jen chválu... Nad některými detaily děje jsem nejdřív kroutil hlavou, než mi došlo, že se tvůrci pohybují v rovině lidových balad a zkazek, ba dokonce ji zdůrazňují.  Douška k českému DVD: ořezem obrazu zhruba na třetinu se vydavateli povedlo velmi pohledný film dokonale zmršit. ()

Louie

Vynikající Willie Nelson v roli drsného Barbarosy. Původně jsem myslel, že to bude jeden z těch slabších westernů, ale po shlédnutí musím přiznat, že je to hodně vydařený film, který se nebojí syrového zabíjení, ani bodání prostitutek a má všechno, co správný western potřebuje. A konec přesně takový, jaký má být :-). "Já nepotřebuju zlato, mě stačí pásovci." ()

Fanfán

koupil jsem si to ráno v trafice, že snesu nějakej film, u kterýho se prospím a přežiju tu svojí lehkou otravu alkoholem z předešlého večera... spát jsem nemohl, protože mě film pohltil, jako mě dokáže pohltit každej western, na kterej se náhodou podívám. Možná je kouzlo hlavně v tom, že mám o westernech jistou představu a právě proto, že nejsem znalec a viděl jsem maximálně deset westernů, což je tisícina minimálně, ale film mě pohltil.... Hlavně mi Barbarosa připomínal očima přítele mojí mámy :D ()

Jeremiah

Takhle nějak vznikají legendy. Zoufalý, osamocený a často i nepochopený člověk snažící se pouze přežít, dělá věci na které není vždy hrdý, a lidská tvořivost z něho udělá legendu, která však né vždy musí být kladná. Tento film je zajímavý především tím, že nezkresleně ukazuje život a smrt jedné z takových legend, včetně jejího pokračování v podobě dalšího ze zoufalců, kteří již nemají co ztrait. Hezké - silnější 3. ()

sud

Hodně zajímavý a dosti netypický western. Filmů o přátelství chlapce a starce a jeho předávání rad už tu bylo hodně, i ve westernovém žánru. Ovšem "Barbarosa" je takový nějaký...no, prostě jiný. Přestřelky nejsou nijak na efekt (mimochodem ani jedna postava nijak zvlášť pistolí nevládne) a jakákoli akční scéna působí syrově a realisticky. Gary Busey působí v roli mladíka Karla přesvědčivě, i když mu táhlo na čtyřicet :-). Zajímavé. Country zpěvák Willie Nelson byl v roli Barbarosy skvělý, i když většinu role hraje jeho vizáž (nebo snad právě proto). Pro našince má tento film i jiný význam - poslední film Jiřího Voskovce. V roli pološíleného mstitele taktéž nebyl k zahození. "Barbarosa" je sice ne moc známý, ale skvělý western s mírným nádechem mystiky, nečernobílými postavami (není tu žádná výrazně kladná, ale, krom Mexického bandity, ani žádná výrazně záporná) a výtečným závěrem alá "Černý tulipán". Barbarosovi stačil ke štěstí pásovec. Mě všechny filmové ingredience stačí k tomu, abych dal 80%. ()

• V roli Hermana Pahmeyera se naposledy před kamerou objevil Jiří Voskovec. Film byl uveden do kin až po jeho smrti. (Bart)