Krátká němá groteska režiséra L. Rychmana o tom, jak by to vypadalo, kdyby nikdo nedělal svou práci, ale jen melouchy. Brilantní M. Kopecký a M. Horníček v rolích chirurga a zedníka. (Česká televize)

honajz

Neviděl jsem to poprvé, jednu dobu to dávali docela často. Co kdyby chirurg pracoval stejně liknavě jako líný zedník? Ale přijde mi to zbytečně natahované, ta pointa je poněkud násilná a všechny ty „slovní“ přestřelky ve zrychlené rychlosti mi moc vtipné nepřišly, stejně jako Kopeckého stále dokola opakované eskapády. ()

fragre

No, beru to od pana režiséra Rychmana jen jako náběh k věcem lepším. Jinak je to dost třeskutá komunální satira (jak se tehdy říkávalo), byť obvzláštněná formou němé grotesky. Ale zase vidět Miloše Kopeckého v pro něj dost nezvyklé roli manuálně pracijícího, to stojí za shlédnutí. ()

vypravěč

Nadužívaný a nedůvtipný satirický sujet, známý - vedle humoristického tisku - již z animované agitky o zmoudření Jana Kábrta, se Rychman pokusil aktualizovat stylizací do němé grotesky, čím oslabil didaktický tón, aniž by ubral na angažovanosti. Nebýt kvalitního hereckého obsazení, nebylo by však nad čím zářit. Jako by tím tak sám zhmotnil své poselství. Ostatně svými pozdějšími filmy si pověst zachránil (aby ji pak nakonec svými neblahými normalizačními výtvory opět vydal všanc). ()

• Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach Prahy. (dyfur)