Hořká komedie autora Petra Zelenky a režiséra Zdeňka Zelenky z roku 1991 je víc drama než komedie. Titulní hrdinka paní Hrabětová (Jiřina Bohdalová) je přesně ten typ člověka, jemuž se říká "žena z lidu". Trochu domovnice, trochu dobračka. Trpí komplexy, že nikdy nemohla o ničem a o nikom rozhodovat. Až jednou dostane příležitost - a vyroste. Sama ve vlastních očích. Z malé ušlápnuté ženičky s myšíma, ulekanýma očkama se stane vášnivá "lavina". Na pohled zmatečná a neregulovatelná, v hereckém podání ovšem velmi přesně ztvárněná, protože i chaotické výbuchy hořké komediálnosti umí jedna z nejoblíbenějších českých hereček zahrát opravdu výtečně. (oficiálny text distribútora)

nascendi

Plne chápem, i keď nezdieľam, nadšenie užívateľov z tejto televíznej mikrokomédie. Na výnimočné hodnotenie mi nepostačujú výkriky "jéé, to je jako v našem baráku" alebo "hele, ta je přesně jako tá naše Horáková", ktoré si viem dosť živo predstaviť. Neobdivujem ani Bohdalovej herectvo, skôr ma zaujala dvojica Zelenkov, ktorá presne vedela, aké ingrediencie treba namiešať, aby dosiahli divácky úspech. A to sa im podarilo aj bezo mňa. ()

Lish84

Výborná Bohdalka v roli "pavlačové drbny", která se díky jisté události cítí náhle strašně důležitá. Herečka sice místy moc tlačí na pilu a její role se stává až parodií - třeba ve scéně, když se opíjí rumem - ale vyčítejte jí to, když je tak kouzelná ("Ty tady jenom sedíš a smrdíš! ... S tím lepidlem."). ()

Kimon

Nepřekonatelná "Bohdalka" !!!!!!! Zahrála, jako by už coby zrozena byla předurčena nevzdělané a závistivé uklizečce v totalitním politickém systému a ne budoucí vynikající herečce. Bravo Jiřinko. Zahrát takto roli zakomplexované "uvědomnělé ženy z lidu" dovedete jen a jen Vy. Jo, jo, ta doba "uličních výborů" byla hrozná. Fuj, jen pomyslet. ()

manonfire

Dokud nepřišly všechny ty trapné pohádky Zdeňka Zelenky, vrcholící úděsným Žitem, měl u mě kredit jako tvůrce skvělých televizních komedií (Brouk v hlavě, Paní Pipperová zasahuje nebo právě Svědkyně.) Postupem času se ale ukázalo jak nedůležitá je v takovém TV formátu role režiséra, pokud máte k dispozici vtipný scénář a nejlepší herce doby (Bohdalová, Preiss, Somr, Postránecký, Němec.) Tohle dílko je sice o Zelenkovi, ale křestním jménem Petr. A pak samozřejmě o naprosto nepřekonatelné Jiřině Bohdalové. Hravé, chytré, vtipné, brilantní, připomínající francouzské konverzačky, jen kapánek stižené politickým akcentem a takovou tou naší "pavlačovou" malostí. 90% ()

ostravak30

Bez Bohdalky by to nebylo ani z poloviny tak dobré. Ale Josef Somr byl taky výborný. Každopádně některé televizní komedie jsou vynikající, jiné dobré. Řekl bych upřímně, že zde jde spíše o průměr, ale J. Bohdalová a J. Somr pobaví a klasická česká povaha v hlavní roli naší nejslavnější herečky rozhodně pobaví. ()

• Roli Hraběty psal scenárista původně pro Vlastimila Brodského. Když Jiřina Bohdalová četla scénář, představovala si v ní Josefa Somra. Autoři se jí zeptali, s kým by to chtěla hrát a ona uvedla, že právě se Somrem. Když jí ale představili svůj návrh, souhlasila s tím, že to je v pořádku, protože Brodský je velký hráč a roli zvládne. Jak se později ukázalo, Brodský neměl čas a roli tak dostal Somr. (cundak)