"Vážení posluchači, radiožurnál stanice Hlas New Yorku vás vítá u svých přijímačů. Poslechněte si nejprve hlavní body dnešních zpráv. Válka v jihovýchodní Asii, boje na Středním Východě, revoluce v Bolivii, další série poprav v Irsku, přátelské setkání předáků teroristických organizací v Monte Carlu." Takovým rozhlasovým hlášením začíná komediálně laděná divadelní hra brazilského autora Joao de Bethencourta "Den, kdy unesli papeže". A končí slovy: "Nejprve vyslechněte hlavní body zpráv: Urputné boje v jihovýchodní části Asie. Revoluce v Bolivii. Poprava deseti spiklenců v Syrii. Neznámý šílenec zavraždil pět lidí a nyní prchá do Chicaga." Tohle jsou tedy zprávy, které rámují dva dny, v nichž se celý příběh odehrává. Nevypadá to na první pohled na nejveseleší dva dny. A přesto se v nich odehraje komedie tak zábavná a s tolika zvraty. A nadto komedie, která hledá sílu v naději, že v každém z nás se skrývá laskavost i hluboká touha po porozumění a vstřícnosti. Je to příběh našich dnů (jak ostatně napovídají i citované rozhlasové zprávy) a přece naše dny přesahuje, ostatně - každý den nedochází k únosu papeže. (oficiálny text distribútora)

D.Moore

"Víme všechno!" - "Víte hovno." - "Víme všechno, policie dostala anonymní udání od rabína Feldmana!" Excelentní Petr Nárožný bez přehánění kraluje příběhu, kterému se navzdory vždy ošemetné, naivní "hře na Ameriku" daří nejen bavit, ale také přijít s chvályhodnou myšlenkou. Ze zbytku obsazení bych rád vyzdvihl Vlastimila Brodského. ()

Willy Kufalt

Směšno-trapný bizár sice se zajímavou zápletkou, ale rozpaky budícím zpracování. Značně to po 25 letech zestárlo a bohužel ani ta slibná hlavní myšlenka o Dnu míru nepůsobí tak silně, jak by si to minimálně předloha určitě žádala. František Filip je sice velkou tvůrčí legendou, ale bohužel jeho 90. léta jsou z velké části (snad s výjimkou filmu Noc pastýřů) jedním velkým sešupem, vrcholícím pak na sklonku století materiály jménem Nebát se a nakrást a Pra pra pra. A Nárožného s Vydrou už nesnesu vůbec. Body dohromady za těch pár hereckých legend, kteří se toho zúčastnili, hlavně že přišel Luděk Munzar. ;-) 35% (Filmová výzva 2019: Snorlax) ()

honzic

Lukavský se na tu roli dobře hodí, další herci taky nejsou úplně špatní, ale myslím si, že scénář je docela svázal do rolí, jež jim tak úplně nesedí. Buď to chtělo zvolit trochu jiné herce nebo upravit scénář a dialogy. Takto to působí dost šroubovaně a nepřirozeně, je to škoda, mohlo to být velmi dobré a komediální, ale takto mi to moc komické nepřišlo. Hodnocení: 55 % ()

vitekpe

Horsi zadni projekci nez je v uvodu tohoto tv filmu jsem snad jeste nevidel. Za to by meli autori dostat petku. (a proc to vlastne delali jakoby v NY? ...kdyz se to pak skoro cely odehrava v interieru.) Je videt, ze je to podle divadelni hry. Ale Bohdalova, Brodsky, Narozny, Lukavsky...tam neni co zkazit. ()

bubun odpad!

Já vím, že je to TV film, ale kdybych si předem nepřečetla, že vznikl v roce 1995, myslela bych si, že je nejmíň o takových osm, deset let starší. Nárožný, vznášející se ve žlutém taxíku před plátnem, na než jsou promítány ulice New Yorku, přičemž vizuální efekty s tím spojené jsou tak otřesné, až to vadí i mně, a to rozhodně nejsem z těch, co by na nich lpěli, a už vůbec pro mne nejsou filmovou prioritou. Důstojnost Lukavského a jeho filmové postavy, stejně tak jeho hereckého výkonu, je sražena nemožnou výpravou snímku, např. rekvizitami v interiéru (viz prostírání s logem Coca-coly a další coca-colové předměty) nebo použitím automobilu s nápisem Dallas, který jezdí zběsile sem tam, asi aby divák nabyl dojmu, že vilky kdesi na Ořechovce či kde, jsou vilami v Brooklynu (přece jen nápis Dallas zní víc americky, než "Maso jede"), kde se příběh má odehrávat. Horšího představitele syna Sáry, tedy J.Bohdalové, a Samuela Nárožného, než Vydru už asi ani angažovat nemohli, takže on plus rabín, kterého hraje Brodský, dodávají filmu příchuť nechtěného komična. A třešnička na dortu je Krampol (i když ne úplně nahý) v roli šerifa. Vše to působí velmi neuměle, i přes snahu Brodského a Bohdalové. Nebudu tomu dávat ani ty dvě nebo tři z důvodu "no dyť tam hrajou dobrý herci", nebo "dyť ten námět a scénář neni tak špatnej/je zajímavej" - i kdyby to byla stokrát pravda, film je prostě špatně (nedostatečně) zpracován, a naopak to ani ti dobří herci nezachránili. Resp. i když se snažili, nebylo to v jejich silách. Dodám ještě, že i celkem krátká stopáž se mi u tohoto snímku zdá přemrštěná. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe. (dyfur)