Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

(TV film)
  • Veľká Británia Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson spolu s režisérem Chrisem Columbem a dalšími herci ze všech osmi filmů o Harrym Potterovi putují zpět do Bradavic a společně oslavují dvacáté výročí od uvedení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Retrospektivní dokument Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic vypráví okouzlující příběh o natáčení prostřednictvím zcela nových rozhovorů s herci, zvoucí fanoušky na magickou cestu z pohledu první osoby na jednu z nejoblíbenějších filmových franšíz všech dob. (Magic Box)

Ryuuhei

Perfektní tečka za filmovou sérií! Bohužel se nedostavila spousta důležitých (žijících) herců a neposkytla tak rozhovory, které by bývaly mohly být zajímavé. Ale nechybělo úhlavní trio, důležité vedlejší postavy a hlavně komentář všech čtyř režisérů, kteří se na filmech postupně podíleli. Bylo vidět, jak k ní a hercům každý z nich přistupoval jinak a měl své osobité kouzlo, což bylo víceméně znát na výsledných snímcích. Líbily se mi pohledy do minulosti, na to, kde to všechno začalo a s čím vším se herci museli potýkat. Někteří tu kritizují, že je dokument příliš oslavný. Ano, je. Zbytečně se nezatěžuje nepříjemnostmi, sází na pozitivní a veselou notu, která se převrací akorát ke konci, kde se již nešetří naprosto přirozenými a upřímnými emocemi. Sám jsem měl co dělat, abych si zachoval svou neochvějnost a neronil slzy spolu s respondenty. Za mě velice zajímavé, dojemné a krásně zpracované povídání, které mně osobně úžasně uzavřelo další cestu za znovuzkouknutím všech filmů. Dozvěděl jsem se spoustu věcí okolo natáčení bez toho, aniž bych měl pocit, že by mě to jakkoliv vytrhlo z iluze fiktivního kouzelnického světa. ()

Frajer42

Poměrně příjemný návrat do Bradavic, kde člověk poznal hlavní aktéry trošku více z té lidské stránky. Především je to takové vzájemné plácání se po zádech, ale zazní zde i několik zajímavostí, takže já jsem byl veskrze spokojen. Zejména se mi líbila část kolem castingu a výběru ústředních postav, které se pro své role vyloženě narodily. Docela mi sedlo i to, jak je dokument koncipován do jednotlivých kapitol, které jsou krásně chronologicky. Harry Potter je mimořádné dílo, které ve světě nemá příliš srovnatelné konkurence. Knihy jsem nečetl, ale s filmy jsem vyrůstal. [70 %] ()

vurhor

Poměrně milý a fajn pohled do zákulisí všech HP filmů, který je jedinečný oním znovushledáním tehdejších představitelů. Mnohým fanouškům to rozhodně vykouzlí (get it?) úsměv na tváři. Akorát závěrečná čtvrtina je až přestřeleně sentimentální a patetická. I přestože se považuji za opravdu extrémního HP fandu, tak mě to nakonec nedojalo. A zdá se, že se o to ten speciál fakt usilovně snažil. Vlastně si myslím, že pokud chtěli tvůrci natočit tuhle nostalgickou jednohubku takovýmto způsobem, měli počkat ještě dalších deset let. Pak by to možná bylo silnější. Celkově se na to však koukalo příjemně. Ale ta Rowlingová tam prostě chyběla. Btw, Helena Bonham Carter (Belatrix) tam byla nejlepší. Jednoznačně nejzábavnější a nejvtipnější sekvence. ()

Rocky88

Moje drahá polovička je potterhead, logicky jsme tedy museli na tuhle vzpomínkovou akci koukat. Nemůžu říct, že bych byl nucen - sám jsem byl zvědav na zajímavosti z natáčení, protože ačkoliv se nejedná o nijak převratné dílo, HP je jedním z důležitých pilířů filmového průmyslu. Ať se to někomu líbí nebo ne. Bohužel těch zajímavostí moc nebylo, natož těch o efektech (přiznejme si ale, že v tomhle ohledu není HP sága ničím zajímavá. Má však výhodu ve svém stáří, protože některé efekty byly vytvořeny za pomocí zmenšenin a dalších triků, které se dnes řeší už pouze přes modré pozadí a CGI). Zbytek je pouze o jednotlivých přátelských a platonických vazbách mezi jednotlivými protagonisty a jelikož já potterhead nejsem, nostalgie mi tu nic neříkala. Také neustálé plácání po zádech (mnohdy nezasloužené) a přeříkávání scénáře moc dobře nepůsobilo. Zábavu do tohoto dokumentu přinesla HBC - při každém její slovu jsem se musel smát. Z tohodle se určitě dalo vytřískat víc. ()

HellFire

Ačkoliv nejsem vůbec fanouškem Harryho Pottera, jakožto pohled na vznik potterovské série je dokument velmi informativní a je hezké sledovat, že to při natáčení vypadalo prakticky jako u Pána prstenů – všichni si padli do noty a vytvořili jednu velkou rodinu. A kdo ví, třeba se s tímto poznáním rozhodnu podívat se na celou sérii znovu a přehodnotit ji :). Konec konců, Matrix Resurrections mě utvrdil v tom, že druhý a třetí díl série Matrix nejsou tak špatné, jak jsem se domníval. ()

• Na jedné fotce můžeme vidět holčičku, jak sedí u stolu a má na sobě čelenku Minnie Mause. Původně mělo jít o Emmu Watson (Hermiona Grangerová). Ve skutečnosti se ale jedná o Emmu Roberts, neteř Julie Roberts. Na chybu začali fanoušci na sociálních sítích upozorňovat. Na Instagramu Emma Watson tuto fotku sdílela a dodala k ní: „Já jsem nebyla takhle roztomilá.“ Tvůrci filmu následně chybu uznali a opravili. (SONY_)
  • Natáčení velké části dokumentu probíhalo v původních filmových kulisách, které jsou nyní součástí exkurze (Harry Potter Studio Tour), jež byla otevřena veřejnosti v roce 2012 v leavesdenských filmových ateliérech. (HellFire)