Prípad pre dvoch

• Česko Případ pro dva (viac)
Západné Nemecko / Nemecko, (1981–2023), 338 h 45 min (Minutáž: 45–75 min)

Réžia:

Peter Weck, Peter Adam, Hajo Gies, Jörg Grünler, Hartmut Griesmayr (viac)

Scenár:

Tom Maier, Oliver Ziegenbalg, Jens-Frederik Otto, Johannes Rotter (viac)

Kamera:

Viktor Růžička, Rolf Liccini, Wolfgang Treu, Thomas Mauch (viac)

Hudba:

Klaus Doldinger, Robert Sattler, Nikolaus Glowna, Fabian Römer (viac)

Claus Theo Gärtner, Günter Strack, Rainer Hunold, Mathias Herrmann, Paul Frielinghaus, Renate Kohn, Caroline Grothgar, Hans-Martin Stier (viac)

Takmer bez výnimky európske kriminálne seriály vychádzajú z tradičnej schémy ich hlavnými hrdinami sú policajní vyšetrovatelia, ktorí pátrajú po zločincoch. Tvorcovia obľúbeného nemeckého kriminálneho seriálu televízie ZDF si však zvolili odlišný model... V centre pozornosti totiž nestoja štátni zamestnanci, ale nezvyčajná dvojica súkromného detektíva a právnika. A možno aj preto si seriál získal vysokú sledovanosť najmä v nemecky hovoriacich krajinách. Aj keď detektív Josef Matula (Claus Theo Gärtner) a právnik dr. Johannes Voss (Mathias Herrmann) sú veľmi rozdielne osobnosti, ich spolupráca je mimoriadne plodná, podnetná a pokojná. Vzájomne sa dopĺňajú, poháňajú vpred v záujme svojich klientov. Za každú cenu, často aj ohrozenia vlastnej bezpečnosti, sa chcú dopátrať pravdy. To ich v mnohých prípadoch stavia na opačnú stranu, ako je polícia, pretože ich klientmi sú vždy podozriví a obvinení. (oficiálny text distribútora)

Karlos80

Soukromý komisař Matula (Claus Theo Gärtner) ještě hodně dávno asi před svou NEJ rolí v seriálech Místo činu nebo ještě v několika epizodních rolích ve Wolffově revíru. Sympatičtější se mě ale vždy zdál jeho kolega advokát doktor Franck. Se kterým se detektiv Matula skvěle doplňuje ale vítězí zpravidla zásluhou právníkovy erudice. Franck byl vlastně až jeho druhý herecký parťák, a to někdy v období let 1988-97, předtím to byl Günter Strack (dr. Dieter Renz), v letech 1981-88, a po těchto dvou přišli ještě dva nový na jejichž jména si ale teď v tuto chvíi bohužel už nevzpomenu. Každopádně se to po boku soukromého detektiva, střídalo jako na běžicím pásu jen on je ta stálice, která přetrvala až dodnes, i když už se i několikrát pomyslně loučil, ale díky zájmu diváků byl vždy povolán zpět. Dnes po letech na mě tento seriál samozřejmě působí jinak než tenkrát, občas nuda, klišé a stereotip, toť můj celkový dojem. ()

LiVentura

Nebylo to nejhorší a jedná se o nadprůměrný výkon našich západních sousedů.... Němce prostě náš národ asi nee... rozhodně na tom byli lépe, než naše kriminální seriály z devadesátých let....Tomsa...atd...atd.! ()

Crocuta odpad!

Údajné právnické eso Voss (Lessing, Franck, Renz - to je celkem fuk) a jeho postarší poskok Matula - známá to dvojice. Své případy řeší kombinací přesvědčování (Voss) a zastrašování (Matula) jimi vytypovaných podezřelých a pravidelně slaví úspěch. V normálním životě by každý poslal Matulu i s jeho dětinskými výhrůžkami do hajzlu a bylo by po srandě - jenže seriály podobného typu holt s životem nemají mnoho společného. ()

Vyrida

Za postavu sympatického soukromého očka Matuly a titulní skladbu, musím hodnotit maximalní možnou známkou a zařadit i do mého TOP 10 seriálů. Kdo se mi teď směje ať se směje, myslím to opravdu vážně a tento snad jediný německý seriál mám opravdu rád. Je pravda, že ty starší epizody mi nejsou přímo po chuti, ale co naplat, tak to u seriálů chodí. ()

lekr

Další kriminálka hodně do tuctu. Náměty jsou u většiny epizod nudné, víceméně podobné a vůbec co do originality tento seriál nepobral....jako všechny německé kriminálky...v tom náporu nesutále nových a stejně špatných detektivek, který jsou všechny o tom samém se už opravdu ztrácím... ()

Skuby47

Většina krimiseriálů obsahuje drastické scény, proto se musí vysílat v TV až po 22. hodině. Tento německý seriál je natáčen pro celodenní vysílání, proto je na dnešní poměry snad málo akční či napínavý. Jde zde o právní zastupování, obhajobu neprávem obviněných a vypátrání pravých zločinců, o což se stará ve spolupráci s právníkem soukromý detektiv Matula. Jednotlivé epizody jsou různých kvalit. Asi to není dokonalé, ale mi tento typ detektivek vyhovuje. Zápletka je většinou poutavá, herecké výkony nejsou sice na Oscara, ale odpovídající žánru a řešení srozumitelné. ()

adams89

Průměrný (pro mnohé možná ani to ne) německý krimi seriál, kterých jsou možná desítky. Mé sympatie si však získal postavou soukromého detektiva Josefa Matuly, který mě spolehlivě rozesmál několikrát za každou epizodu. Rád se vždy k tomuto seriálu vracím.Průměrný (pro mnohé možná ani to ne) německý krimi seriál, kterých jsou možná desítky. Mé sympatie si však získal postavou soukromého detektiva Josefa Matuly, který mě spolehlivě rozesmál několikrát za každou epizodu. Rád se vždy k tomuto seriálu vracím. ()

Paity odpad!

Kdyby byloa objednávka na naprosto tragické, necharsmitické a nudné herce, Německo by mohlo zcela jistě soutěžit o přední příčku v počtu takových filmových individuií na tisíc obyvatel. Důkazem je tento seriál. ()

kolemjdouc

odpad to tak až není případy mají dobrou zápletku ale zfilmování je na odpad.-----------------Po delší době sledování přidávám na pět původně jsem dala tři.ty závěrečné série byly o mnoho lepší.Akorát mě naštvalo že si Lessing nasadil sombréro ,objal Matulu a zmizel v Mexiku.Docela jsem si na ty dva zvykla ()

Rodin odpad!

Strašlivé varování před tím, co by se vám mohlo objevit mezi prsty, když si nebudete po návštěvě toalety mýt pečlivě ruce. ()

fruity

Supr. Kam se na tuto bizarnost hrabe Big Ben, nebo směšně akční Kobra 11 a její dálniční skoky. Matula je sice nesympatický slizoun, ale zápletky jsou zajímavé a prakticky vždy je prachsprostý hlavní podezřelý zcela bez viny. Každopádně i kvůli nádechu 80. a 90. let prostě nemůžu jinak než za 4*. ()

Cortesz odpad!

Další německý seriál a to k tomu hodně stafý, obě hlavní postavy jsou mi nesympatické až odporné. Případy trapné, zdlouhavé vyšetřování, většinou jen obcházení svědků, podezřelých a kecy, kecy a kecy, je mi jasné, že je to pravidlo všech detektivních seriálů, ale zde je to opravdu trapné a nudné a nakonec za vše mluví čas vysílání. ()

mac000

Rozhodně bych jako odpad nehodnotil, je to nutno hodnotit v kontextu doby a z pohledu jednotlivých tvůrců. Jistě úroveň kolísá podle toho, ale pořád jsou hlavní hrdinové sympatičtí a model (policista Matula vs advokát Renz) poskytnul vzor pro některé české "obdoby" ()

route60 odpad!

néééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé ()

Gottfried John 1942 - 2014

Gottfried John 1942 - 2014

03.09.2014

Herec Gottfried John zemřel nedaleko Mnichova, kde dožíval svůj život po boku své ženy a kde prohrál svůj boj s rakovinou. Narodil se v Berlíně během bouřlivých dnů války. Otce nikdy nepoznal a… (viac)