Billy the Kid

USA, (2022–2024), 12 h 38 min (Minutáž: 45–54 min)

Tvorcovia:

Michael Hirst

Scenár:

Michael Hirst

Hudba:

Mark Korven

Tom Blyth, Daniel Webber, Dakota Daulby, Siobhan Williams, Chad Rook, Zak Santiago, Vincent Walsh, Joey Batey, Teach Grant, Jason Burkart, Mathias Retamal (viac)

Píše se rok 1871. Dvanáctiletý Billy McCarty a jeho rodina irských přistěhovalců musí opustit New York a vydat se na západ hledat nové příležitosti... Výpravné romantické dobrodružství založené na životě Billyho Kida, od jeho skromných irských kořenů a začátků jako kovboje a pistolníka v americkém pohraničí až po jeho klíčovou roli ve válce v Lincoln County a po ní. (mac000)

Morholt

Upřímně řečeno podobu i charakter Billy Kida mám od klukovských let pevně spojené s Estevezovým podáním v Young Guns a Hirst s Blythem na tom nedokázali nic změnit. Kida coby absolutního správňáka prostě nedokážu pobrat. Tím ovšem neříkám, že by seriál byl úplně špatný. Pokud bych tvůrcům něco vyloženě vytkl, tak je to podání Billyho dětství. Nejde mi ani tak o nějakou historickou věrnost, ale spíš o to, že mě to jednoduše nebavilo a trampoty Boneyovic rodiny mě nechávaly chladným. Změna přišla až ve chvíli, kdy se hlavní hrdina naučil pořádně střílet. Tím začalo to, co od westernu čekám, ale ani v této rovině se nejednalo o nic kulervoucího, ačkoliv poslední tři díly mě vyloženě bavily. Tím, jak se blížila Lincolnská válka, seriál nabíral grády. I proto se mrknu na případnou druhou řadu. Každopádně po té první u mě panují rozpaky. 50% ()

Kempe

Mně se to páči. Bál jsem se, že si to bude držet podobně slabou linii jako béčkové filmy o Kidovi. Ale toto zpracování zatím překvapuje. Blyth je dle mého názoru sympatickým Kidem a vžil se do role parádně. Krajina krásná, scény super(hlavně ty akční). Až na slabší první díl a nedotažený závěr posledního dílu to bylo epické. A konečně někdo přivádí do dění pozadí Billyho života a za to Hirstovi neskutečně děkuji. Kid byl a stále je mou nejoblíbenější postavou divokého západu, takže se mega těším na pokračování. ()

KoRner

Trošku prekvapenie, akého kladasa nám tu Hirst servíruje a z chladnokrvneho zabíjaka máme tak trochu hlupačika, ktorý sa zakaždým dostane do pruseru iba omylom. Je zarytým členom metoo, aj BLM, zatiaľ čo z chudáka Patta Garetha je plochý zabiják, ktorý nemá čo príbehu ponúknuť. Najlepšie časti sú tie posledne, keď sa konečne objavia nejake prestrelky a začiatok, keď po vzore 1883 vidíme ťažké cestovanie na západ. Prostredné časti však boli zabiják, Billy iba robí hlúposti a necháva sa oklamať od každého, koho stretne. Skončilo sa to v najlepšom, takže pozretie druhej série bude po tomto povinnosť. ()