Rok českých tradic aneb Co nám svět může závidět

(TV film)
všetky plagáty

Nemateriální statky tradiční lidové kultury České republiky v průběhu čtyř ročních období... V první části dvoudílného filmu, která se týká zejména jarních a letních tradičních akcí, se diváci mohou těšit nejen na slovácké cifrování, vlčnovské legrúty, dudáky, jemnické běžce, matičky na Hané nebo vodiče Jidáše, ale i na valašské odzemkáře, lidové loutkáře, horňáckou činovať, žinylku, modrotisk, vambereckou krajku či Priessnitzovy léčebné procedury. (Česká televize)

Marze

V dokumentu je velká přehlídka našich tradic. Vyřezávaný megabetlém je překrásný. Nejmilejší jsou mi vánoce, velikonoce, čarodějnice a také masopust,  i když u nich jde o návaznost na pohanské obyčeje. Jak říkal na přednáškách filosof Jan Sokol, kultura je z řeckého slova "colere", tedy pěstovat, zdělávat a uctívat. Každá kultura se musí pěstovat, jinak zanikne  Komunisté a fašisté tradice pěstovali na rozdíl od  multikulturalistů, kteří si z každé kultury povrchně vyzobávají co se jim líbí jak v supermarketu. Bez hlubšího pochopení a významu tradic na uchovávání kultury. Můžeme jen doufat, že se zvýší porodnost a zastaví se nahrazování obyvatelstva západních zemí lidmi z afrických a arabských tradic.  Dokument je k shlédnutí zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/14379760053-rok-ceskych-tradic-aneb-co-nam-svet-muze-zavidet/221382573180002/ ()