Vítejte v Los Angeles v roce 1948, kdy všichni používali v běžném životě magii. Tedy až na soukromého detektiva H. Phillipa Lovecrafta. A tím se stává jediným důvěryhodným kandidátem, který může získat nesmírně cennou knihu o černé magii... Vítejte v Los Angeles v roce 1948, kdy všichni používali v běžném životě černou magii. Tedy až na soukromého detektiva H. Phillipa Lovecrafta. A tím se stává jediným důvěryhodným kandidátem, který může získat nesmírně cennou knihu o černé magii - "Necronomicon". Lovecraft má jen 48 hodin na to, aby dostal knihu zpět, odolal všem čarodějným kouzlům a zachránil všechny od konce světa. (HBO Europe)

tron

„Je Michael v poriadku?“ – „Poviem vám to na rovinu. Asi je mŕtvy.“ Čože??? Veľmi divný lovecraftovský film, o ktorom neviem, čo si mám myslieť. Herecké obsadenie nesympatické (Julianne Moore a k tomu asi ako nejaký zvrátený bonus Fred Ward, ktorého som ochotný akceptovať maximálne tak v prvom Tremors), noirová atmosféra parádna, ale tento žáner ma nikdy nebavil. A scenár, tak o tom dvojnásobne neviem, čo si mám myslieť. Nepochybujem, že presne takúto strelenú wtf divočinu z toho chceli mať. Druhá strana je, že mňa tým určite neoslovili. ()

Bloody13

Docela ujetá, ale nesmírně zábavná věc z produkce HBO, kterou si vzal do parády budoucí režisér Zlatého oka. Sympaťák Ward si tu střihnul roli H.P. Lovecrafta coby soukromého očka (!), který se snaží získat bájný Necronomicon, aby zabránil příchodu monster (o Prastarých se tu bohužel nemluví). Může se to jevit jako šílená bejkovina, obzvlášť když se tu míchají prvky fantasy komedie a noirové detektivky. Ale světe, div se, funguje to. Film hezky odsejpá, postavám se práší od huby a všechny zrůdičky (kdy mimo jiné dojde i na vlkodlaka a gargoyla) vypadají solidně - hold asi dozvuky z let osmdesátých. Skalní fandové Lovecrafta to možná zašlapou, pro ty ostatní by to ale mohla být příjemně strávená hodina a půl. ()

D.Moore

Ten nápad mě strašně bavil. Soukromé očko H. P. Lovecraft řeší poctivý noirový případ v magií prosyceném Los Angeles roku 1948, kde lidé zaměstnávají zombie a zapalují si cigára prstem, kde prší krvavý déšť, ačkoliv předpověď slibovala něco jiného, kde je to samý gremlin a démon, kde se loví jednorožci a kde se samozřejmě pátrá po Necronomiconu. To vše s potřebným nadhledem brakového rodokapsu a s perfektním Fredem Wardem v hlavní roli. Škoda jen pár nepříliš podařených monster, na nichž je hodně vidět, že rozpočet televizního filmu prostě není totéž co rozpočet hollywoodský, který by býval zařídil jistě něco lepšího. Ale i tak jsem mile překvapený a spokojený. ()

burina

Bizarná kombinácia noiru a Lovecrafta, ktorá by bola fungovala lepšie pri svižnejšom tempe a možno aj tej mágie tu mohlo byť menej (čo je niekedy viac, však to poznáme...). Chcelo by to remake so štedrejším rozpočtom. :) ()

Madsbender

Skvelý mix klasickej noirovej detektívky a fantasy hororu v štýle veľkého Howarda Phillipsa Lovecrafta v jednom z dvoch najlepších filmov tu mimoriadne charizmatického Freda Warda. Réžia v podaní skvelého Martina Campbella (Zorro, Casino Royale), rusovlasá kráska Julianne Moore, skvelá zápletka a vtipné hlášky. Ja som sa skvele bavil a nemám dôvod hodnotiť nižšie. Najlepší Wardov film vôbec. Ale prečo už nie je kurva v červených číslach?! 90% ()

Cappuccino

Tak s Lovecraftom mal Cast a Deadly Spell spoločné asi len detektívovo meno a honbu za bájnym Necronomiconom, ale to neznamená, že by som sa dobre nebavil a že mi tá hodinka a pol stopáže neubehla naozaj rýchlo. Kombinácia béčkového hororu, noiru a komédie bola naozaj prapodivná, no čuduj sa svet, fungovala. V podstate je to taká blbostička, na ktorú sa ale skutočne pohodovo pozerá a Fred Ward svoju rolu cynického dektíva s cigaretou v ruke zahral skrátka fantasticky. ()

Anderton

Ako noir veľmi slušné, ako fantasy priemerné. Našťastie sa tieto dva diametrálne odlišné prísrupy nebijú a zapadajú do seba celkom hladko. Čakal som, vzhľadom na reakcie, o niečo nahláškovanejšiu záležitosť, ale aj tých zopár fórikov potešilo. Veľkým plusom je casting, každý sa hodí maximálnym možným spôsobom do svojej úlohy, dokonca aj tie zadné dofarbovačky. Vedie asi zombie armáda robotníkov, naopak finálna príšera je príliš lemravá a vlastne ani toho veľa zničiť nestihne. Či by to chcelo vysokorozpočtový remake? No pre istotu nie... ()

Fingon

Tenhle film je spíš zajímavý než dobrý - organické spojení noiru s fantasy, několik skvělých scén, ale zbytek bohužel působí bezradně... škoda, vypadá to tak hezky! Jsem zvědavý na sekvel, s názvem Witchcraft. ()

J.Connor

Velmi originální a zábavný crossover noirové krimi a komediálního fantasy hororu z produkce HBO, jenž si už za to funkční skloubení dvou rozhodně se nepotkávajících žánrů zaslouží nadprůměrné hodnocení. Třeba příjezd detektiva na sídlo páně Amose jasně upomene Hluboký spánek, přičemž Phil Marlowe po cestě jednorožce rozhodně nepotkal. Zní to obskurně, ale kupodivu film opravdu šlape, a to i díky očividně si to užívajícímu ansámblu. Zejména pro Warda byla ta hučka s děsnou kravatou ušitá na míru a mladá Jullianne Moore ve své zřejmě první větší roli jako femme fatale splňuje vše, co se od postavy tohoto typu očekává. Sice televizní béčko, ale roztomilé a zvládnuté s velkým gustem. P.S. VHS vyšla pod názvem PROKLETÍ, nicméně přímo v dabingu je film titulován jako PROKLÍT. ()

Karamanlis

Cast a Deadly Spell prináša unikátnu kombináciu filmnoirovej hardboiled detektívky, typickej pre 40. roky s mysterióznymi až hororovými prvkami. Vznikla tak pozoruhodná fikcia v podobe naoko reálneho obrazu povojnového Los Angeles v ktorom však každý používa mágiu a súbežne s ľuďmi tu žijú vlkodlaci, upíri, škriatkovia či gargoylovia. Mne sa utopická predstava takéhoto bizarného sveta pozdávala, niečo podobné sa podarilo docieliť snáď jedine v Ghostbusters, tí však boli čo sa rozpočtu a celkových ambícií týka niekde úplne inde, než nenápadný televízny Cast a Deadly Spell. ()

Seabeast

No vida, konečně sympatická a docela dost ztřeštěná detektivka na motivy tvorby H. P. Lovecrafta! Co by to bylo za příběh, kdy by se hlavní postava nejmenovala jako tento literární zakladatel moderně pojatého hororu. Dále tu máme pátrání po bájném Necronomiconu a samozřejmě magii, kterou ve světě filmu Přežít používá každý druhý. Tudíž o fantasy prvky není nouze a alternativní pojetí reality. Vliv noirovek samozřejmě popřít taky nelze. Vše se nese v takovém bizarně odlehčeném duchu, takže se není třeba bát, že by se jednalo o přihlouple orientovanou "rodinnou" komedii. Záležitost spíše pro fajnšmekry milující tajemno a takovou tu "vypravěčskou" náladu v podání hlavního hrdiny. Výsledkem je velmi zábavný koktejl na který je radost pohledět. Sic se jedná o zapadlý kousek, který je údajně dostupný jen na VHS a laserdiscu (slyším prvně o tomto médiu), tak Přežít pro mě bylo milým překvapením! ()

liquido26

Stylová a velmi pěkně udělaná noirovka s trochou toho Lovecrafta a kouzel. Víc takto tématicky udělaných filmů by neškodilo, protože noirové LA černé magii očividně svědčí :-) ()

corpsy

Mať to aspoň dvojnásobný rozpočet ( a nie na tento žáner chabých 6 mega ), točiť to pre kiná ( formát 2.35:1 ), ale samozrejme v rovnakej tvorcovsko-hereckej zostave, to by bola teda paráda, pretože toto TV dielo pôsobí v tomto prevedení skvelo. Naozaj si viem predstaviť vysokorozpočtovú verziu. ()

Dexter1

Mňa by iba veľmi zaujímalo, kde sa tento skvost schovával celý môj život? Neskutočný mix žánrov, ktorý funguje v každej svojej rovine, či už sú to hororové pasáže, riadny detektívny film-noir alebo aj výborná komédia. Lovecraftovské finesy sú tu rozbalené na diváka ad absurdum a čuduj sa svete úplne to funguje. Fred Ward je výborné nekompromisné súkromné očko, ktoré sa rozhodlo nepraktizovať mágiu vo svete, v ktorom je v podstate každý čarodejník. Keď je privolaný k prípadu straty drahocennej knihy (áno, áno bájny Necronomicon) zaplieta sa do nebezpečnej hry plného čiernej mágie a podivného okultizmu (znalcovia už asi tušia). Okrem Prastarých sa vo filme stretneme aj s goblinmi, gargoylmi, vlkolakmi, úpirmi a hlavne zombiekmi - scéna na stavbe patrí aspoň pre mňa k top komediálnym scénam. Neznáma vec, ale smelo do toho, pre fajnšmekrov povinná jazda! ()

MightyHal

Je to tak, čeští filmový youtubeři vám budou točit o bijácích které každý viděl tak 6000x, ale nikdy vám nejsou schopní ukázat skryté klenoty kinematografie.  Cast a Deadly Spell  je film vytvořený pro HBO a i s ne AAA budgetem, tu tvůrci vykouzlili opravdu skvělé praktické efekty a výbornou atmosféru. Ta vás hravě vtáhne do světa soukromého očka, Lovecrafta ;) Ten se nechomítne k vyšetřování zmizení Necronomiconu, ve světě kde každý používá magii, krom tedy našeho detektiva. Což právě skvěle vyvolává kontrast, kdy celý svět je zahalen v magii a film to hravě a zábavně ukazuje vs atmosferický nádech noirových filmů, kde Lovecraft pálí jedno cigárko za druhým, má femme fatale a do toho si vychutnává whiskey. Jo a nezapomeňme i na skvělý soundtrack a příjemnou infůzi humoru. Jednoduše, tohle je hidden gem pro všechny co mají rádi quirky detektivky a trošku ujetější zábavu. PS: Fred Ward je úžasný v hlavní roli! ()

Koly

Hodně povedená, zábavná věc, napěchovaná Lovecraftovskými prvky. Výborná je scéna s výslechem vlkodlaka na policejní stanici (i když má jenom asi 20 sekund) a potom souboj s obživlou sochou ďábelského chrliče v hotelovém pokoji. Vůbec bych se nezlobil, kdybych se ještě někdy v budoucnu s podobně laděným filmem setkal. ()

noriaki

Typický noir, jen nedopatřeným natočený o padesát let později, v barvě a ve světě do něhož se vrátila magie. Zní to jako šílená směska, a taky to sem tam pořádně skřípe, ale Martin Campbell ji ukočíroval na solidní mysteriózní drama. Jen jsem občas zalitoval přesahu do komedie. Nejspíš to byla dobrá volba, protože si nejsem jistý, jestli by námět utáhl film který se bere vážně. Výborná a osvěžující věc, bohužel téměř ojedinělá. ()