Vítejte v Los Angeles v roce 1948, kdy všichni používali v běžném životě magii. Tedy až na soukromého detektiva H. Phillipa Lovecrafta. A tím se stává jediným důvěryhodným kandidátem, který může získat nesmírně cennou knihu o černé magii... Vítejte v Los Angeles v roce 1948, kdy všichni používali v běžném životě černou magii. Tedy až na soukromého detektiva H. Phillipa Lovecrafta. A tím se stává jediným důvěryhodným kandidátem, který může získat nesmírně cennou knihu o černé magii - "Necronomicon". Lovecraft má jen 48 hodin na to, aby dostal knihu zpět, odolal všem čarodějným kouzlům a zachránil všechny od konce světa. (HBO Europe)

Cappuccino

Tak s Lovecraftom mal Cast a Deadly Spell spoločné asi len detektívovo meno a honbu za bájnym Necronomiconom, ale to neznamená, že by som sa dobre nebavil a že mi tá hodinka a pol stopáže neubehla naozaj rýchlo. Kombinácia béčkového hororu, noiru a komédie bola naozaj prapodivná, no čuduj sa svet, fungovala. V podstate je to taká blbostička, na ktorú sa ale skutočne pohodovo pozerá a Fred Ward svoju rolu cynického dektíva s cigaretou v ruke zahral skrátka fantasticky. ()

Karamanlis

Cast a Deadly Spell prináša unikátnu kombináciu filmnoirovej hardboiled detektívky, typickej pre 40. roky s mysterióznymi až hororovými prvkami. Vznikla tak pozoruhodná fikcia v podobe naoko reálneho obrazu povojnového Los Angeles v ktorom však každý používa mágiu a súbežne s ľuďmi tu žijú vlkodlaci, upíri, škriatkovia či gargoylovia. Mne sa utopická predstava takéhoto bizarného sveta pozdávala, niečo podobné sa podarilo docieliť snáď jedine v Ghostbusters, tí však boli čo sa rozpočtu a celkových ambícií týka niekde úplne inde, než nenápadný televízny Cast a Deadly Spell. ()

MightyHal

Je to tak, čeští filmový youtubeři vám budou točit o bijácích které každý viděl tak 6000x, ale nikdy vám nejsou schopní ukázat skryté klenoty kinematografie.  Cast a Deadly Spell  je film vytvořený pro HBO a i s ne AAA budgetem, tu tvůrci vykouzlili opravdu skvělé praktické efekty a výbornou atmosféru. Ta vás hravě vtáhne do světa soukromého očka, Lovecrafta ;) Ten se nechomítne k vyšetřování zmizení Necronomiconu, ve světě kde každý používá magii, krom tedy našeho detektiva. Což právě skvěle vyvolává kontrast, kdy celý svět je zahalen v magii a film to hravě a zábavně ukazuje vs atmosferický nádech noirových filmů, kde Lovecraft pálí jedno cigárko za druhým, má femme fatale a do toho si vychutnává whiskey. Jo a nezapomeňme i na skvělý soundtrack a příjemnou infůzi humoru. Jednoduše, tohle je hidden gem pro všechny co mají rádi quirky detektivky a trošku ujetější zábavu. PS: Fred Ward je úžasný v hlavní roli! ()

Bloody13

Docela ujetá, ale nesmírně zábavná věc z produkce HBO, kterou si vzal do parády budoucí režisér Zlatého oka. Sympaťák Ward si tu střihnul roli H.P. Lovecrafta coby soukromého očka (!), který se snaží získat bájný Necronomicon, aby zabránil příchodu monster (o Prastarých se tu bohužel nemluví). Může se to jevit jako šílená bejkovina, obzvlášť když se tu míchají prvky fantasy komedie a noirové detektivky. Ale světe, div se, funguje to. Film hezky odsejpá, postavám se práší od huby a všechny zrůdičky (kdy mimo jiné dojde i na vlkodlaka a gargoyla) vypadají solidně - hold asi dozvuky z let osmdesátých. Skalní fandové Lovecrafta to možná zašlapou, pro ty ostatní by to ale mohla být příjemně strávená hodina a půl. ()

tron

„Je Michael v poriadku?“ – „Poviem vám to na rovinu. Asi je mŕtvy.“ Čože??? Veľmi divný lovecraftovský film, o ktorom neviem, čo si mám myslieť. Herecké obsadenie nesympatické (Julianne Moore a k tomu asi ako nejaký zvrátený bonus Fred Ward, ktorého som ochotný akceptovať maximálne tak v prvom Tremors), noirová atmosféra parádna, ale tento žáner ma nikdy nebavil. A scenár, tak o tom dvojnásobne neviem, čo si mám myslieť. Nepochybujem, že presne takúto strelenú wtf divočinu z toho chceli mať. Druhá strana je, že mňa tým určite neoslovili. ()

• Do dnešního dne je film k dostání pouze na VHS a laserdiscu. (Raziel_cz)