Napoleon: v mene umenia

• Česko Napoleon – ve jménu umění (viac)
Taliansko, 2021, 91 min

Hudba:

Remo Anzovino

Jeremy Irons (sprievodca)

Říkalo se o něm, že stránkami knih prosvištěl se stejnou vervou jako bitevními poli. Jako nadšeného čtenáře a obdivovatele umění nepoháněla Napoleonovy kroky pouze touha po moci a věčné slávě, ale i potřeba dosáhnout vědění a spojit své jméno s odkazem dávných civilizací. Snímek Napoleon – ve jménu umění se 200 let po smrti tohoto velikána světové historie vrací ke stopám, které po sobě zanechal především v italské kultuře. Dokumentární rekonstrukcí provází oscarový herec Jeremy Irons. (Aerofilms)

Slasher

Dobře, že jsem využil kino projekce, portrét Vojevůdce s důrazem na jeho vztah k umění byl především vizuálně krásný zážitek plný památek měst, detailů obrazů, sochařských prací a dalších impozantních objektů, doplněný o vstupy Ironse jako mistra vypravěče. Beru víc tak precizních art/ history dokumentů. ()

Marze

Napoleon veril, ze umelecka dila ma vlastnit stat a maji byt zpristupnena vsem. Kultura byla stejne dulezita jako valka. Vudce privezl ze sveta velke mnozstvi del. Ale i obnova Rima probehla jen diky napoleonske sprave. Uslysite i historii znamych pamatek a umelecjych del ve Francii. K tomu se dozvite Napoleonovy love story jako se chtel pripodobnit zviratum v riji. Zaver se venuje vpadu Napoleona do Ruska. Cela generace 540 tisic viteznych bojovniku skoncila mrtva pod snehem. A vyhnanstvi na Elbe, Waterloo a brana do pekla ostrov Svata Helena s mysmi, termity a brouky, "kde bylo tak vlhko, ze Napoleon musel susit karty v troube a brzy onemocnel". ()

dalia

Na tento dokument se vyplatí jít do kina, jsou zde krásné záběry staveb a uměleckých děl. Doprovodná hudba Rema Anzovina je vynikající a soundtrack se příjemně poslouchá i samostatně. Téma je tak obsáhlé, že jako u všech napoleonských dokumentů tvůrci museli volit, co zařadit a co vynechat, osobně bych vypustila to otřepané hledání paralel k diktátorům 20. století a ještě více bych rozvedla např. téma Napoleonových obsáhlých knihoven a jeho čtenářského vkusu (když už je zmiňováno v upoutávce k filmu). Líbil se mi motiv rekonstrukce nově objevené korunovační mše z korunovace na italského krále. Jeremy Irons je důstojným a sympatickým průvodcem. Je to pěkný příspěvek k 200. výročí Napoleonova úmrtí. ()