Dívka ze země Venku

(festivalový názov)
  • Japonsko Tocukuni no šódžo (viac)

Bylo, nebylo, v předaleké zemi rozdělené na dvě říše… Vnějším světem se potulují teratomorfní bytosti, které uvrhnou kletbu na každého, koho se dotknou. Pro lidi je život bezpečný jen ve Vnitřním světě. Když však jednoho dne ztracená holčička Šiva potká démonického tvora z Vnějšího světa známého jako Učitel a začne s ním poklidně žít v lese, zdá se, že jejich pouto může překonat i jejich nesourodé povahy. Zde začíná příběh dvou vyděděnců, člověka a nelidského stvoření, kteří žijí v mlhavém šeru oddělujícím noc ode dne. Mystický film je temnou, velmi zvláštní pohádkou, která zanechává v divácích hluboký dojem. Ten ještě podtrhuje jemně prokreslená výtvarná stránka, která vyvažuje obsahovou ponurost. Postavy prožívají silné emoce, které vyjadřují s odpovídající expresivitou. (Anifilm)

Jeoffrey

Zvláštní, přesto poměrně silný a dojemný příběh, u kterého mi vadí hlavně to, že mi nikdo pořádně nevysvětlil prostředí, v kterém se vše odehrává, a tak ještě teď trochu tápu v tom co všechno jsem vlastně viděl. Po stránce emocí to funguje, Šiva je roztomilá, Sensei je sympatický a lidštější než mnozí ostatní a jejich vzájemná interakce je příjemná. Celé to má silnou mystiku a zvláštní hořko sladkou atmosféru, ale jak jsem už zmínil, musím si tu opravdu hodně domýšlet o tom, co se kolem děje, kde se příběh odehrává a jak všechno pracuje a autoři mi to vůbec neusnadňují. Ukazují, ale skoro vůbec nevysvětlují, asi jako by počítali, že znáte originální mangu, a tak víte, kdo jsou „Outsiders“, proč se světem pohybují vojáci, kam se snaží zdejší lidé dostat a proč se tu šíří ta zvláštní prázdnota. Možná je ve filmu ukrytá spousta symbolismu, který mi uniká... Každopádně i tak jsem snad pochopil to hlavní, užil si fungující emoce a docela jednoduchou kostru příběhu a pochopil, co mi chce říct. Animačně je to zajímavé, vše na mě působí jako hodně kvalitní retro (taková 80-90. léta). No asi se na to budu muset podívat v brzké době ještě jednou, abych vše plně docenil, nebo možná zkusím mangu, protože tohle je přesně jeden z těch případů, kdy si člověk říká, že pro úplné pochopení potřebuje vědět víc. Zatím 6,5/10. ()

DJ_bart

Atypická pohádka, pro níž je prezentace fikčního světa [rozděleného na Vnitřek a Venek] až druhořadá, a namísto toho se v prvé řadě zabývá vztahem dvou zcela odlišných osobností – prokletého monstra a malé holčičky. Což zamrzí, protože 70 minutová stopáž je paradoxně moc malý pole na to, aby dokázala na onom mysticky fantazijním pozadí jejich vztah vůbec pokrýt. Navíc minimalistická forma jako taková je úchvatná, jenže obsah tak trochu kulhá a příběh víceméně směřuje odnikud nikam.... přesto jde o víc než zajímavej japonskej animák, za nějž by se nestyděl ani Hayao Miyazaki. ()

loki5

Zajímavá animace jen to bohužel jen klouže po povrchu a nic prakticky nestane. Kraťas z roku 2019 vypadá i o něco lépe. Mám přečtené první tři díly mangy a zatím je to trochu style over substance. No třeba to někdybude mít pokračování. ()

SirAduard

Upřímně jsem čekal, že tento film překoná stejnojmenný kraťas z roku 2019, ale bohužel ne. Samozřejmě to není žádná tragédie. Stejně jako kraťas má úchvatnou animaci, sympatické hlavní hrdiny s dobrou chemií a příjemnou hudbu, která dodává správnou atmosféru. Však co už na mě nefungovalo, bylo vyprávění a představování světa obecně. Jeho vysvětlování mi ne vždy pomohlo se zorientovat a v některých scénách mě spíše mátl, než pomáhal pochopit. Nejhorší pocit jsem měl na konci, kdy holčička Shiva má najednou nějaký problém, který musí „Učitel“ vyřešit, jenže když ten problém se vynoří asi tak 20 minut před koncem a ani mi nevysvětlí kdy a jak se to přihodilo, tak potom celé finále na mě emočně nefunguje. Tento problém však byl i v kraťasu, jenže tam to odpustím, neboť má krátkou stopáž a je celý němí, takže nespoléhá na slova, ale pouze na kreativní animaci. Díky tomu na mě působil lépe, protože nic přesně nevyjadřoval, akorát vizuálně znázorňoval emoce postav a jejich situace. Na místo toho film z roku 2022 popisuje přesný děj a ten, když nedokáže dostatečně popsat ani slovy, tak mě děj pouze mate a neužívám si ho naplno. Pořád ale velmi fine anime a pro fandu fantasy velice příjemný zážitek. ()