Ústřední postavou thrilleru o událostech, které vedly k vražednému útoku na švédského ministerského předsedu Olofa Palmeho (došlo k němu 28. února 1986), je švédský policista Roger Nyman. Ten se dostane na stopu muže, jehož podezírá z přípravy atentátu, ale zdá se, že nadřízení Nymanovy obavy nesdílejí. Co se skrývá za nedostatkem jejich zájmu? Opravdu mu nevěří nebo se do případu vložily jiné síly? (HBO Europe)

Snorlax

Konspirační thriller se svým způsobem vyprávění podobá filmu Špion, na kterého nezapomněli. Švédské herecké eso v hlavní roli má mnoho zdatných sekundantů. Vlastně jedinou chybou filmu je, že divák ví, jak to dopadne. Ale i přesto snímek nepostrádá napětí a dlužno dodat, že vše působí natolik realisticky, že bych klidně přijala variantu, že takhle nějak to mohlo být a zapomněla na Stiga Engströma. ()

emma53

Olof Palme, premiér švédské vlády, který byl mnohými milován, ale jako u všech politiků tak ani tady není vyjimkou, že bylo hodně i těch, kterým byl trnem v oku, včetně vlády Reagana a Thatcherové. A tenhle doposud nevyřešený případ vraždy se rozhodl nějakým způsobem dostat na plátno Kjell Sundvall. Je celkem jasné, že vařil z vody, kde je snad jen jediný nezpochybnitelný fakt, kterým je datum vraždy. A tak nám představil svého policistu Rogera Nymana, který s velkým zapálením najít pravdu a vraha i na úkor rodinné pohody a s minimální podporou vlády postupně pochytává nitky, které vedou k panu Galesovi. A od tohoto momentu se před námi odvíjí jedna z možných verzí této vraždy. Pochopitelně jsou to všechno pouze spekulace, které ve finále vyzní na můj vkus až příliš křečovitě. Já jsem byla ráda, že jsem měla možnost vidět, jakým vynikajícím způsobem se své role policisty ujal Mikael Persbrandt, který svůj um dokázal v jeho dalších rolích, které následovaly po Sista kontraktet. Klidně bych ale snesla o něco kratší stopáž. ()